» » З історії Житомирського району: була у Болярці школа...

З історії Житомирського району: була у Болярці школа...

2-10-2015, 08:14
Болярська неповна середня школа с.Болярка Василівської сільської ради Житомирського району Житомирської області. Історія Болярської школи зі слів жителів с.Болярки: Журавська Ю.А. (рік народження невідомий) згадувала: «У 1911 році польським паном Шленгером в с.Здань-Болярка було збудовано два будинки. В одному будинку був розміщений гараж, зав гаражем був чоловік на прізвище Трибль. В другому будинку була розміщена конюшня, в якій стояло троє коней. Пан Шленгер приїздив до с.Здань-Болярки, в гаражі залишав свою машину і далі їхав кіньми в с.Новий Завод, де були його володіння. Приблизно з 1917 року до 1920 року в будинку жив шофер пана Шленгера на прізвище Забега. В 1920-1921 році тут була сільська рада. Школа була розміщена в приватному будинку жителя с.Здань-Болярка Карповича. Це були 1918- 1920 роки, школа була польськомовною. Працювали вчителі з Польщі – Клішевська і Мошківська.» (спогади передав директор Болярської 8-ої школи Бондар). СахневичПавліна Йосипівна (1902р.н.,жителька с.Болярки): «Два цегляних будинки були побудовані колишнім економом магната Потоцького паном Шленгером. У 1918 році у будинках розмістилося лісництво Березівського лісгоспу. У 1923 році була організована початкова школа з українською мовою викладання. З 1933 року по 1935 рік початкова школа стала польськомовною. З 1936 року школа стала семирічною, а директором школи був Зелений до 1941 року, який згодом переїхав у Львівську область. Під час окупації німцями школа працювала як початкова, де богословом був Вдовиченко Петро Фур’янович., а вчителькою була Недашківська Г.К. В 1948 році школа стала семирічною.» (спогади передав/ директор Болярської 8-ої школи в 1993 році/Бондар Анатолій Васильович). Ковальський Федір Антонович (1886р.н., житель с.Болярка, помер в 1970 році): « Будинки школи це гаражі пана Шленгера. В 1918 році будинки були зайняті під лісництво Березівського лісгоспу. В 1921 році тут розмістився сільвиконком с.Здань-Болярка. В 1923 році народним методом будинки були відремонтовані і зайняті під школу з освітою чотири класи, в якій навчання велося українською мовою. На той час працювали вчителі Пашек і Кравченко. З 1933 року по 1935 рік мовою викладання була польська мова і вчителювали Клішевська та Мошківська.»( спогади передав директор Болярської 8-ої школи Бондар А.В.) Із архівних документів : З 1925 по 1935 роки с.Здань-Болярка входило до Пулинського національного німецького району. У цей час в селі діяла польська двокласна початкова школа, яка була відкрита у 1926 році. Дітей шкільного віку налічувалося 135 осіб, до школи ходило 70 осіб. У 1927-1928 навчальному році в школі навчалося 115 дітей. Після ліквідації національних районів польську школу було перетворено на українську школу. З 1948 року ЗданьБолярська школа стала Здань-Болярською семирічною школою. Перший випуск був 1948-1949 роки, другий випуск -1949-1950 роки, третій випуск 1950-1951 роки. Директором Здань-Болярської семирічної школи був Субботенко Назар Михайлович, 1910р.н., до 1953 року. В 1950 році в Здань-Болярську школу прийшла працювати вчителем початкових класів Жигадло Емілія Антонівна, 1922р.н.,померла 23.08.1994 року.
На фото Жигадло (Ярошинська )Емілія Антонівна (фото зроблено в класі), 1955 рік. На фото третій випуск Здань-Болярської семирічної школи: 1-ий ряд(зліва направо) – 1-ий Сич М., Яцківський, Шкуропінський,Денисевич, невідомо, Сич Т., невідомо.; 2-ий ряд(зліва направо,вчителі школи) КлімашевськийТадеуш Іпполітович, Недашківська Галина К.,Субботенко Тамара Костянтинівна, Піонковська Ніна Павлівна, Силіна Галина, невідомо, невідомо.; 3-ій ряд (зліва гаправо) Муляров В., Соболь, вчитель Шинальський Олександр Васильович, Орещук С.О., Бондар К.І., Талько Р., невідомо, Волжанова О.; 4-ий ряд (зліва направо) Гринчук Г.К., Весельська(Виноградова)Л., Ярошинська(Журавська)Б.К.,Сахневич(Змієвська)Л.К.,Шкуропінська(Горай)М.,Борківська(Лейченко)Т.,Корзун(Герговська)А.М.
В 1960 роках директором Болярської школи був Пащук Іван Петрович, 1919р.н., проживав в с.Болярка Житомирського району, помер 04.01.1988 року. В 1970 роках директором школи була Змієвська(Романюк) Неля Йосипівна.
У 1971 році учні Болярської восьмирічної школи їздили на екскурсію до столиці СРСР м. Москви. На фото учні школи, в центрі (зліва направо) вчитель праці та музики Романюк , директор школи Змієвська (Романюк) Неля Йосипівна, вчитель початкових класів Жигадло Емілія Антонівна, вчитель фізики, алгебри, геометрії Лавриненко Галина Степанівна. В 1970 роках (приблизно 1974р.) колгосп ім. Карла Маркса закупив інструменти для духового оркестру. При Болярській восьмирічній школі було створено гурток, яким завідував Умінський Леонід .
На фото учасники духового оркестру учні Болярської школи на чолі з керівником Умінським Леонідом. В 1976 році директором Болярської восьмирічної школи була призначена Тригубець Раїса Петрівна.
Випуск Болярської восьмирічної школи 1981 року (зліва направо)на першому плані випускниці Хмільовська Я. та Карабінська Ц. Букет квітів вручають директору школи Тригубець Раїсі Петрівні, зправа від неї сільський голова Змієвський П.І.,зліва – Пащук Іван Петрович,вчитель історії, Супіталієва Лідія Анатоліївна – вчитель німецької мови, Лавриненко Галина Степанівна- вчитель математики, геометрії. У 1984 директор Болярської школи - Власюк Анатолій Петрович, потім директором був Шепетівський Юрій Антонович, потім Бондар Анатолій Васильович. У 1992 році Василівська сільська рада поповнилась населенням. Було збудовано нове село для переселенців, які потерпіли від аварії на ЧАЕС. До школи прийшли нові учні. Болярська школа набула статусу неповної середньої школи з освітою дев’ять класів. В 1993 році ряди педагогічного колективу Болярської школи поповнились новими вчителями, які переїхали в нове село ,на постійне місце проживання – вчитель історії Геращенко Валентина Василівна, вчитель біології Андросович Дмитро Васильович, вчитель початкових класів Андросович Клавдія Петрівна, вчитель географії Мурга Валентина Миколаївна, вчитель української літератури та мови Мельникова Ірина Леонтіївна, вчитель математики Каменчук Вікторія Вікторівна, вчитель іноземної мови Руденька Світлана Миколаївна, вчитель фізичного виховання Руденький Анатолій Олексійович, вчитель – організатор Черкавська Світлана Сергіївна, вчитель праці Левківський Іван Петрович, вчитель молодших класів Майданович Тетяна В. В 1994 році було прийнято рішення про передачу приміщення адмінбудинку КСП «Житичі» в тимчасове користування Болярській загальноосвітній школі і надалі в зв’язку з зміною місця знаходження школи іменувати школу - Василівська загальноосвітня школа І-ІІ ступеня. Підготувала Василівський сільський бібліотекар Неоніла Цапун dle