Сільске життя > Друк > Чергове "покращення" від влади
Сільске життя > Новини > Чергове "покращення" від влади

Чергове "покращення" від влади


13-09-2021, 13:08. Автор: silske
Чергове "покращення" від влади
Газ, опалення і гаряча вода в Україні знову значно подорожчають?

Уже за кілька тижнів тарифи на газ, гарячу воду в Україні можуть зрости, а за півтора місяця – і на опалення. Показник підвищення становитиме від 15 до 80% – ціни залежать від підприємства і можуть бути різними навіть у межах одного міста.


Чому подорожчає опалення в Україні?

З 20 травня 2021 року в Україні вже при режимові Зеленського, через інертну мовчанку населення, вчергове зросла вартість газу для постачальників тепла і гарячої води. Кабінет міністрів більше не зобов'язує НАК "Нафтогаз" продавати газопостачальникам блакитне паливо за зниженими тарифами.

Відтак, тепер частка вартості газу у витратах на генерацію тепла і гарячої води у деяких регіонах становить до 80%. Тож нові ціни на газ і тепло уже розраховані, і вони будуть вищими, ніж у минулому опалювальному сезоні.

При цьому підприємства теплокомуненерго закуповують газ у НАК "Нафтогаз" за "дискримінаційними" угодами, що очікувано поглиблює кризу у галузі.

Вартість блакитного палива на рівні 7,42 гривні за кубометр (без транспортування) є умовною і фактично нереальною. Насправді ж реальна ціна газу на виробництво теплової енергії для населення становитиме більше 9 гривень за кубометр, а вартість його розподілу – ще 2,3 гривні за кубометр. Підприємства теплової галузі в Україні не мають фінансової спроможності оплачувати блакитне паливо за існуючими договорами з монополістом "Нафтогазом". Тож уже з листопада вони мали б або зупинити теплопостачання, або підвищити тарифи на газ для населення.

До того ж теплопостачальники порахували, що визначених "Нафтогазом" обсягів газу за ціною по 7,42 грн/кубометр не вистачить для забезпечення теплом і населення, й інших категорій споживачів. Це означає, що їм доведеться докупувати 30% необхідних обсягів газу за ціною 12,12 грн/кубометр і міксувати ціну. Кінцева вартість газу для споживачів буде середнім арифметичним між 7,42 і 12,12 гривні – приблизно 9 гривень за 1 кубометр газу. До того ж потрібно додати ціну на послугу розподілу газу, а це від 0,8 до 2,3 гривні за кубометр.

Договори на постачання газу містять низку умов, які регулюють відносини між теплопостачальниками і "Нафтогазом" і є доволі жорсткими та безкомпромісними. Ось вони:

- якщо теплопостачальник не оплачує газ вчасно, йому нарахують штрафні санкції. На весь обсяг спожитого (але не повністю оплаченого) газу "Нафтогаз" може нарахувати 10% штрафних санкцій;

- у випадку прострочки оплати штраф нараховується не на борг, а на всю суму. Якщо підприємство спожило газу на 1 мільйон гривень, а заплатило 900 тисяч, то 10% штрафу нараховується не на заборговані 100 тисяч, а на весь 1 мільйон. А на залишок на суму 100 тисяч нарахують ще й пеню у розмірі подвійної облікової ставки – 15%, 6% річних і 3% інфляційних.


Де і на скільки зростуть ціни?

Коефіцієнт підвищення вартості опалення і гарячої води відрізнятиметься не лише по областях, а й по містах, і навіть у різних районах одного великого міста може бути різним.

Експерти кажуть, що найбільш відчутним подорожчання гарячої води і тепла може бути у невеликих містах: що менше клієнтів і що менше тепла використовується, то вищим буде тариф. Це правило діє в обидва боки – якщо енергоресурсу витрачається більше і кількість споживачів є більшою, то відповідно ціна на нього є нижчою. Тож у маленьких містах ціни можуть злетіти майже на 80%.

Експерти прогнозують, що у Чернівцях тепло може подорожчати орієнтовно на 70%, у Тернополі і Полтаві – на 35%, у Києві – на 30%.

Регіональні теплопостачальники уже анонсували осіннє підвищення цін на тепло. Приміром, у "Київтеплоенерго" зазначили, що тарифи на тепло і гарячу воду для жителів Києва цієї осені можуть зрости на 40% через дорогий газ. На підприємстві кажуть, що зростання тарифів таки можна стримати. Єдиним способом стримування росту тарифів називають продаж газу українського видобутку за справедливою ціною. Для цього необхідно дозволити теплопостачальникам укладати прямі угоди купівлі-продажу газу з АТ "Укргазвидобування" без комерційних посередників.

У "Київтеплоенерго" зазначають, що після того, як у травні 2021 року скасували спеціальні обов’язки закупівлі газу для теплопостачальників, стрімко зросла вартість газу. Теплокомуненерго змушені купувати газ за значно вищими цінами, ніж ті, що закладені в тарифах.

Наразі гігакалорія тепла коштує 1654 гривні, а згідно з новими оцінками може подорожчати до 2150-2433 гривень. У середньому українці на опалення однокімнатної квартири витрачають 1,5 Гкал, за чинними тарифами це 2,48 тисячі гривень, а за новими – до 3,64 тисячі гривень.

Технічний директор "Полтаватеплоенерго" Володимир Пасічко зазначив, що поки немає остаточної вартості, яку пропонуватимуть жителям Полтави у новому опалювальному сезоні, але тарифи можуть зрости на 50-60%. Він каже, що зараз обґрунтований тариф за гігакалорію становить 2500 гривень, тоді як опалення коштує 1596 гривень за гігакалорію.

Про підвищення тарифів на тепло розповів і міський голова Рівного Олександр Третяк.

"Тарифи можуть зрости, адже нас Київ поставив у такі умови. Вільний ринок газу, і тепер кожне місто закуповує газ самостійно та забезпечує опалювальний сезон", - заявив Третяк.


*************

Загалом підприємства теплокомуненерго розрахували зростання вартості тепла на 15-40% залежно від структури споживачів у різних містах. Але це гарантовано призведе до ризиків для старту і стабільного проходження опалювального сезону в Україні.

До того ж збільшення тарифів на тепло обернеться зростанням боргів населення, і це буде замкненим колом як для споживачів, так і для підприємств ТКЕ та держави. Щоб подолати кризу, необхідне втручання усіх гілок влади у формування ціни на газ.

Що треба зробити - збільшити обсяг бюджету на субсидії (за неофіційною інформацією, таке рішення вже готується урядом) та полегшити критерії доступу до них. Адже боротись із зловживаннями субсидіями, коли ціни в платіжках швидко зростають, - неефективно. Недолуге застосування правил виконавцями на місцях часто призводить до абсурдних ситуацій, коли прості люди не отримують субсидію. Наприклад, у багатьох українців місячний дохід становить 5 000 грн. Зимова платіжка - теж 5 000 грн. І це лише за тепло. Водночас субсидію дехто не отримує, бо мають " Жигулі", яким вже 30 років. І таких випадків, на жаль, дуже багато.

Тільки чи здатна вирішити це питання нинішня влада? Питання риторичне. То ж чекайте на нові квитанції зі значно вищими тарифами. І продовжуйте мовчати, як і до цих пір мовчали під час усіх знущань влади над вами.

За повідомленням Першого Незалежного, pnk.tv

dle
Вернуться назад