» » 13 січня – Щедрий вечір або Маланки


13 січня – Щедрий вечір або Маланки

13-01-2022, 15:51
Переглядів 304
13 січня – Щедрий вечір або Маланки
У ніч з 13 на 14 січня українці не офіційно святкують старий Новий рік та Щедрий вечір, який ще називається святом Меланки, або Маланки.

Основою Щедрого вечора в українців вважають багатий святковий стіл, щедрування, ворожіння, ігри та забави. Назва «щедрий вечір» пов’язана зі звичаєм готувати багатий стіл, на відміну від Святого вечора.

Стіл в цей день повинен бути дійсно щедрим, так як згідно повір’ям чим щедріше та багатше накрито на стіл, тим щасливіше і вдаліше буде рік наступний. В святковому меню обов’язково мають бути страви зі свинини, щоб худоба плодилася, а в родині панував мир та взаєморозуміння. Прийнято готувати млинці, пироги та вареники з сиром.

Але основною стравую є щедра кутя. На відміну від пісної, її прийнято заправляти м’ясом і салом. Щедра кутя здавна вважалася одним із символів примирення. Для залагодження будь яких конфлікти, родичі та сусіди йшли один до одного миритися саме з цією стравою. А парубки посилали сватів з нею в надії отримати згоду від своєї коханої.

З заходом сонця і до півночі розпочиналося щедрування. Дівчатка-підлітки ходили до сусідів та родичів, щоб проспівати щедрівки. Якщо господарі 13 січня не скупилися на смаколики для щедрувальників, то це обіцяло їм щастя та добробут.
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...