» » Кодня: з надією на приєднання


Кодня: з надією на приєднання

18-02-2020, 03:06
Переглядів 256
Кодня: з надією на приєднання
На початку лютого 2020 року Кодня остаточно визначилася з приєднанням до Станишівської ОТГ. Основним лейтмотивом цього доленосного рішення, пояснює сільський голова Наталія Бовсунівська, є вирішення організації повноцінної дошкільної освіти в селі. Керівництво Станишівської громади пообіцяло після приєднання Кодні та сусідньої Миролюбівки, закрити в останній школу (тут навчається лише 38 учнів), і на цьому місці організувати дитсадок. А для підвозу дітей закупити автобуси. З такої новини розпочалася наша розмова з очільницею Коднянської сільської ради Наталією Феофілівною Бовсунівською. Про що ще розповіла пані Наталія, читайте нижче.

Поки вищезгадане питання буде вирішуватися, Коднянський дошкільний заклад освіти "Сонечко", що являє собою групу короткотривалого перебування на 25 місць, як і було заплановано ще в 2018 році, - зі школи перенесли в сільську раду. Після того, як місцева влада отримала документ на право власності на адмінбудівлю, в частині сільської ради, де раніше розміщувалася музична школа, за рахунок добудови ще однієї кімнати, реконструювали приміщення. На ці потреби виділили з бюджету села 500 тис. грн. Музичну школу "переселили" в Будинок культури, а дошколярики "переїхали" сюди. Таким чином зменшили витрати на оренду приміщення і електроенергію та розвантажили школу, яка й сама потребує вільних приміщень. А ще вдалося створити діткам належні комфортні умови, радіє керівниця громади.

На жаль, іншого виходу щодо створення дитячого садочка в Кодні не бачать. Бо плани добудувати нову школу, лишилися планами, до того ж безперспективними і нездійсненними. А відтак, повноцінному дитячому садочку в нинішньому приміщенні школи (як колись планувалося) теж - не бути!
Кожного року в сільській раді намагаються капітально ремонтувати одну-дві дороги, каже Наталія Феофілівна. У 2018-му році своєї черги дочекалася вулиця Промислова. Вона є центральною в селі, тож і зазнавала найбільш руйнівного впливу від транспорту. Її відремонтували. Вартість робіт обчислили у майже 1,5 млн. грн. Щоправда, розрахуватися з підрядником повністю не вдалося. Частину оплатили відразу. У 2019-му спромоглися виділити на це лише 500 тис. грн. Тож, одним із першочергових завдань на рік нинішній є віднайти кошти, а це ще 400 тис. грн., аби повністю "закрити" питання. Проте, чи осилить це місцевий бюджет, який затвердили у розмірі біля 3,5 млн. грн., і з такими ж видатками - лишається під питанням, каже сільський голова, і хвилюється від того, що поки нема перевиконання бюджету, на який так розраховують.

А є ж тут і інші об'єкти комунальної власності, утримання яких теж лягає на плечі місцевого бюджету: Будинок культури, бібліотека, народний музей. Лікарська амбулаторія хоч і фінансується із Національної служби здоров'я України та деякі питання теж доводиться допомагати вирішувати за рахунок місцевої казни.

Є в селі проблемне питання і з вуличним освітленням. Загалом це аж 25 вулиць. Щоправда, чотири з них (основні центральні) освітлені. Ще на трьох у минулому році встановили три ліхтарі на сонячних батареях по вул. Гагаріна біля зупинки (потужністю в 90 Вт за 3900 грн.), і на вулицях Мічуріна і Залізняка (дві "акційні" по 2000 грн. - 70 Вт ). Їх умовно пані Наталія називає "експериментальними", і деталізує: закуплені ліхтарі мають гарантійний строк - 2 роки, і розраховані на 7-8 років "віддачі". Тож, якщо вже встановлені себе гарно зарекомендують, таким методом можна буде повністю вирішити питання освітлення, що дозволить суттєво зекономити за рахунок альтернативного джерела енергії. По-перше, не потрібно замовляти проектно-кошторисну документацію на проведення робіт, по-друге, закупити потрібну кількість прямо із заводу-виробника оминаючи всі комерційні "накрутки", і в результаті користуватися сонячною енергію не сплачуючи за неї. За попередніми підрахунками на це потрібно 50 тис. грн.

Наразі є питання і в благоустрої. Перед сільською радою стоїть завдання в облагородженні парку, що за сільським стадіоном. Основна його деревна порода - це сосни, які від навали короїда всохли і сьогодні окрім візуальної спотвори природної картини, являють собою ще й небезпеку. Тож частину підготовчих робіт вже виконали. А це - отримали дозвіл від екології, аби його вирізати, - над чим добряче довелося попрацювати. А на його місці планують засадити новий парк. За допомогою лісівників підрахували, потрібно понад 2,5 тис. дерев. Спеціалісти лісової галузі радять використати різні породи, але разом із тим звертають увагу на сіянці модрини із закритою кореневою системою, які мають гарну приживлюваність. Тож, вже за весну-літо, тут планують зайнятися "демонтажем" сухостою та іншої дрібної порослі, а на осінь закладуть парк новий.

Поряд із цим, розповідає Наталія Бовсунівська, є домовленість із місцевим підприємцем, постійним спонсором місцевої футбольної команди, - Олександром Баранюком, - що нового вигляду за його сприяння набуде й футбольне поле. Стадіон приведуть до належного стану - облаштують там роздягальню та місця для вболівальників.

У тому ж географічному напрямку в селі є й меморіал Слави. Завдяки підтримці місцевих підприємців у минулому році було закуплено гранітні плити, на яких викарбували імена тих, хто повернувся з Великої Вітчизняної війни живими (8 плит, на кожній з яких 21 прізвище). 2019 року в Кодні вже помер останній з таких представників. Тож і їх пам'ять, поряд із тими, хто загинув на війні, тут увіковічнять в граніті. Плити вже встановлені, і 9 травня, до 75-річчя Великої Перемоги тут пройде урочисте відкриття "закритого" меморіалу.

Загалом, Кодня одне з найбільших сіл в районі з багатою історією. За останніми даними тут нараховують 1863 жителі. Щоправда, демографічна ситуація зовсім невтішна, бідкається сільський голова. За 2019-й рік померло аж 35 чоловік, а народилося, вдумайтеся лише - 5! Населення катастрофічно зменшується. А якщо врахувати, що величезна кількість працездатного - виїжджає за кордон, то про який розвиток села і про які перспективи можна сьогодні говорити?!
Чи покращить таку ситуацію ліквідація власної сільради та запровадження посади старости зі значно меншими повноваженнями - побачимо. І чи варта її заміна на дитсадок у Миролюбівці - коднянці нададуть собі відповідь вже за рік.

Альона ДЕНИСЮК
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
Кодня: з надією на приєднання
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...