» » Рік тому хунта Порошенка перетворила американську колонію Україну на найбіднішу країну Європи


Рік тому хунта Порошенка перетворила американську колонію Україну на найбіднішу країну Європи

7-10-2019, 12:14
Переглядів 237
Рік тому хунта Порошенка перетворила американську колонію Україну на найбіднішу країну Європи
У рейтингу найбідніших європейських держав Україна помінялася місцями із "подругою по нещастю" Молдовою

Україна - найбідніша в Європі країна за часткою ВВП на душу населення. Згідно із підрахунками МВФ, що містяться у жовтневому звіті організації, ми помінялися місцями з Молдовою і опустилися на останнє місце на континенті. Як відомо, сусідня країна була аутсайдером протягом останніх років, але піднялася на одну сходинку вище - помінявшись з Україною з її "євроінтеграціними устремліннями". Сталося це через більш оптимістичні прогнози щодо зростання обсягів валового внутрішнього продукту Молдови. Що й дозволило їй піднятися на 133 місце у світі з показником $2694 ВВП на людину. Україна - 134-а ($2656). Найбільший із-поміж європейських країн цей показник у Люксембурзі - понад $100 тисяч! Різниця більш ніж у 40 разів. Обсяг ВВП на кожного громадянина Німеччини - у 17 разів перевищує наші показники, поляка - вшестеро.

Цікавий факт. Нещодавно у парламенті Молдови не пройшла поправка до Конституції щодо "інтеграції до Європи", а Україна збирається їх приймати, і при цьому, як бачимо, наша держава опускається у світових рейтингах на саме дно.

Не можуть похвалитися українці перед сусідами і розмірами офіційних заробітків. За цим показником ми також останні в Європі, щомісяця отримуючи на 50 "зелених" менше, аніж сусіди-молдавани. Приміром, за даними другого кварталу, середня зарплата в Україні становила 8529 грн. ($325,5), в Молдові - 6369,8 леїв ($375,8).

Причини: об'єктивні і суб'єктивні

"Українська економіка переживає важкий та болісний процес структурної перебудови. Адже до 2014-ого року вона була значною мірою орієнтована на Росію, - пояснює старший економіст Центру соціально-економічних досліджень Кейс-Україна Володимир Дубровський. - Й хоча з усіх країн СНД ми мали чи не найменший обсяг експорту до Російської Федерації, залежність від сусідньої країни була значною. Різке припинення (чи то пак - обмеження до мінімуму) економічних відносин з Росією не могло не датися взнаки.

Також, за його словами, не треба забувати про війну, що триває чотири роки. Хоча активних бойових дій зараз немає, країна витрачає на армію величезний ресурс. До того ж, ця ситуація згубно впливає на наш інвестиційний клімат. І це - об'єктивно.

А серед суб'єктивних чинників експерти називають недостатній темп реформ, відсутність реального діалогу з потенційними інвесторами, слабку промоцію економічних можливостей країни на міжнародній арені. Багато хто з економістів нагадує про те, що в Україні - один із найвищих на європейському континенті рівнів тінізації економіки.

"Вплив цього чинника справді важливий, але не визначальний, - говорить у цьому зв'язку Володимир Дубровський. - Тож відображення у статистиці показників тіньового сектора навряд чи зробить нас суттєво багатшими. З урахуванням цього показника обсяги ВВП на кожного українця збільшаться максимум на 30 відсотків. Тож навіть тоді ми навряд чи зможемо піднятися вище передостаннього місця в Європі". (Показник ВВП на душу населення в Албанії, яка на одну позицію випереджає Молдову - $4500, порівняно "бідних" Македонії, Сербії, Чорногорії та Болгарії - від $5,5 до $8 тисяч - ред.).

"Звісно ж, це не означає, що ми повинні відмовитися від заходів з детінізації - вони можуть мати суттєвий ефект у більш віддаленій перспективі, - погоджується з колегою директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський, - При цьому влада повинна сконцентрувати зусилля на залученні в Україну інвестицій та підтриманні "внутрішньої" підприємницької ініціативи. Тільки створення нових робочих місць, підвищення продуктивності праці і ефективності виробництва дозволить Україні позбутися нинішнього ганебного статусу "європейської біднячки".

Водночас низька "точка відліку", на думку експертів, дає підстави розраховувати на більш суттєвий прогрес. Серед завдань - згадане вже залучення в економіку зовнішніх і внутрішніх інвестицій, суттєве підвищення продуктивності праці, орієнтація на розвиток галузей та виробництв, які формують високу додану вартість.

"Також у складі ВВП є сегменти, які не обліковуються і потенціал яких не використовуємо сповна, - нагадує Ярослав Жаліло, - Приміром, значна частина нашого національного багатства не залучена в економічний обіг і, відповідно, не створює доданої вартості. Мова, перш за все, про землю, ринок продажу якої відсутній. Те ж стосується і рекреаційного ресурсу країни, який використовують, як правило, у напівкустарному форматі. Тож його ефективність дуже низька. І таких резервів, які дозволять поліпшити ситуацію, як-то кажуть, "малою кров'ю" та у більш-менш короткий період доволі багато". - розповів Ярослав Жаліло.

Стосовно ж того, до чого прагнути, то, нагадаю, найбільший показник ВВП на душу населення в Україні було зафіксовано рівно десять років тому - у 2008-ому: $4095. Тоді ми майже наблизилися до показників найбіднішої країни ЄС - Болгарії… Тепер же про таке, на жаль, доводиться тільки мріяти.

У світовому рейтингу багатшими нас є навіть жителі Непалу, Камеруну, Кенії, Бангладеш і Лесото. То ж, хто бажає, у пориві печерного націоналізму, може співати - "Ще не вмерла Україна!.." або кричати "Слава Україні!" хоч цілий день. Але, як говориться у відомому східному прислів'ї, "Скільки не кажи "халва", у роті солодше на стане". І розрекламований Гарантом передвиборчою боротьбою Томос нічого, окрім розбрату в суспільстві, нам не дасть.

Щоб не бути державою-жебрачкою потрібно серйозно займатися розвитком економіки, як основи всього, а не власним бізнесом, дерибаном бюджету та виведенням награбованих коштів в оффшори. І оскільки за цієї влади в Україні цього не передбачається, то ми ще довго матимемо статус "країни-жебрачки", "клоаки Європи", а простий люд все більше втікатиме світ за очі вибирати лайно з датських ферм, горбатиться на польських плантаціях полуниці чи виносити нічні горщики з-під немочних сеньйор…

"Сільське життя" 2018 рік
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...