» » Кліщі пішли у наступ: хто наступна жертва?


Кліщі пішли у наступ: хто наступна жертва?

20-06-2019, 19:36
Переглядів 649
Кліщі пішли у наступ:  хто наступна жертва?
30 пацієнтів з укусами кліщів звернулися до ЦМЛ №1 міста Житомир за два останніх тижні.

- Протягом травня до травматологічного відділення Житомирської центральної лікарні №1звернулося 60 пацієнтів з укусам и кліщів. За 10 днів червня з укусами кліщів до ЦМЛ №1 звернулись 30 пацієнтів, - розповів лікар-травматолог відділення Олександр Зубенко.

Як відомо, кліщ є переносником кількох небезпечних хвороб. Зокрема - вірусного енцефаліта, який відзначається тяжким перебігом та наслідками, аж до летального. Не менш небезпечною є й хвороба Лайма.
Потенційними "жертвами" кліщів ризикують стати не лише любителі погуляти лісом або лісопарковою зоною: останнім часом дедалі більше наших співгромадян звертаються до лікарів-інфекціоністів після відпочинку на дачах. Хворобу Лайма також називають кліщовим бореліозом, адже це захворювання викликають спірохети Borrelia burgdorferi, що передаються людині від інфікованих кліщів. Є дані, що в деяких регіонах України вражені близько 70% кліщів з усієї популяції, тому шанси заразитися на Лайм-бореліоз доволі високі. Статистика в Україні навряд чи відбиває реальну картину, порівняйте: в США на рік реєструється 30-100 тис. випадків кліщового бореліозу, в Німеччині - понад 20 тис., в Україні - до 1500.

Що робити, якщо вас укусив кліщ? Безліч тем на форумах з варіацією цього запитання свідчить про його актуальність, ще раз підтверджуючи той факт, що українці рідко звертаються до лікарів - частіше до інтернету, де поради дають різні, часто і зовсім протилежні.

Про те, що робити після укусу кліща, чи варто його обстежувати, про настороженість українських лікарів щодо бореліозу і багато чого іншого "Ракурсу" розповіла лікар-інфекціоніст Станіслава Гапонова.


- Станіславо Олександрівно, який алгоритм дій при укусі кліща?


- Не раджу намагатися позбутися кліща самостійно: видалити його повністю непросто, часто залишаються ніжки, вусики... Краще звернутися до найближчого травмпункту, де процедуру проведуть професійно. Якщо ж з якихось причин це неможливо, не користуйтеся маслом, горілкою для видалення кліща - намагайтеся його викручувати. В європейських протоколах радять використовувати пінцет. Однак ці рекомендації призначені для фахівців, які з цим інструментом спритно управляються.

- Часто зустрічала рекомендації (зокрема від лікарів) кліща не викидати. Радять помістити витягнутого членистоногого в баночку, на вологу ватку, потім віднести в лабораторію для аналізу на бореліоз.

- Обстеження кліща не має сенсу. За статистикою, тільки 3% кліщів, що мають борелії, передають їх людині. У закордонних протоколах є фраза: "Обстеження кліща має дуже низьке прогностичне значення, тому не рекомендується".

Буквально днями у мене була пацієнтка, яка здавала кліща в лабораторію й отримала негативний результат. Звернутися до інфекціоніста її змусила класична еритема, характерна для хвороби Лайма, що з'явилася згодом. Пацієнтам пояснюю це так: у зданій частині кліща борелії не були виявлені. У нього, умовно кажучи, було лише дві бактерії, й обидві він впорснув у свою жертву.

Інший варіант. Ми отримуємо позитивний результат з лабораторії після обстеження кліща на бореліоз, однак кільцеподібної еритеми у пацієнта немає. Лікар не може на підставі того, що у кліща виявлені борелії, призначити людині антибіотик. Часто кліщ просто не встигає впорснути бактерії. В жодній розвиненій країні, окрім країн колишнього соцтабору, кліщів не обстежують.

- Отже, кліща витягли. Що слід робити далі?

- В ідеалі варто відвідати інфекціоніста. Але якщо такої можливості немає, спостерігаємо за місцем укусу протягом трьох тижнів. Нічим не мажемо. Особливо це стосується різних барвників - йод, діамантовий зелений. Дуже часто буває алергія на йод, навколо укусу з'являється пляма, це може ускладнити постановку діагнозу.

Якщо з'являється кільцеподібна еритема - слід одразу ж звернутися до лікаря. Кільцеподібна еритема - типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з'являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола, діаметром щонайменше 4-5 см. Чітко навколо місця укусу.

Нагадаю, що ставити діагноз і ухвалювати рішення про лікування має тільки лікар. Препаратом першого ряду для лікування бореліозу у дорослих і дітей з 12 років є антибіотик доксициклін. Лікування є доволі тривалим - протягом 14 днів. Дітям до 12 років і дорослим, яким з якихось причин протипоказаний цей препарат, призначають амоксицилін у віковому дозуванні протягом 21 дня. Нерідко чую, що лікарі призначають сумамед. Хочу зауважити, що сумамед вважається препаратом третьої-четвертої лінії для лікування хвороби Лайма, коли препарати першого-другого ряду не підходять.

Все вищесказане стосується первинної стадії хвороби Лайма. Терапія при вторинній стадії захворювання є тривалішою і, скажімо так, більш інтенсивною.

Якщо впустити момент, хвороба Лайма може перейти у вторинну, а потім і в третинну стадію. Такі ситуації зустрічаються доволі рідко, проте випадки трапляються. Це захворювання характеризується повільним прогресуючим перебігом з ураженням суглобів, м'язів, нервової системи (зокрема й центральної).
Кліщі пішли у наступ:  хто наступна жертва?

Вторинна стадія може проявлятися безпричинною температурою, болями й запаленням суглобів. Іноді спостерігається множинна кільцеподібна еритема, що з'являється по всьому тілу. Ураження серця зустрічається дуже рідко. Зазвичай хвороба вражає нервову систему.

У нас є ще одна велика проблема. У всьому світі відбувається зазвичай так: якщо люди не знають, що робити в тій чи іншій ситуації, пов'язаній зі здоров'ям, вони йдуть до лікаря. В Україні все інакше. Не знаєш - зайди в інтернет, запитай друзів, сусіда... Показова історія. Одна моя пацієнтка розповідала, що взяла кліща, посадила в баночку й понесла на роботу. І там у всіх запитувала, що з ним робити. Сподіваюся, що в недалекому майбутньому ситуація все ж зміниться.

Найкращий засіб боротьби із захворюваннями, як відомо, - профілактика. Тому перед походом до лісу або парку максимально закривайте тіло, використовуйте спеціальні аерозолі для відлякування кліщів. Для своєчасного виявлення кліщів необхідно кожні дві години в лісі та після виходу з нього проводити само- та взаємообстеження.

Наше здоров’я
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...