» » Село Троянів: 100 років тому


Село Троянів: 100 років тому

17-10-2017, 13:55
Переглядів 2875
Село Троянів: 100 років тому
7 листопада 2017 року виповниться рівно 100 років з дня Великої жовтневої соціалістичної революції у Російській імперії. За радянської влади цей ювілей відзначався б на найвищому рівні. Але зараз в Україні інші часи, часи зубожіння народу та казкового збагачення олігархів, а тому влада навіть і не згадає цю дату. І все ж наші люди та громади пережили ті часи, а тому нам цікаво, як це було 100 років тому на зламі історії. Цього разу розповідь про історію тих часів села Троянів.

За історичними даними у 1887 році в Троянові проживало 2399 чоловік і це містечко, як і увесь наш район, входило до складу Російської імперії.
Після Лютневої революції у Санкт-Петербурзі 1917 року, яка відбулася внаслідок зречення від престолу імператора Миколи Другого, в Троянові було обрано волосний виконавчий комітет. Але, переконавшись згодом у антинародній політиці Тимчасового уряду, частина депутатів, представників трудового селянства, вийшла зі складу виконкому й він припинив свою діяльність.

Влітку та восени 1917 року селяни самовільно розорювали поміщицьку землю, ділили майно. Ініціаторами цих дій часто були солдати, що повернулися з фронту.

З великою надією зустріли трудящі Троянова звістку про перемогу Великої Жовтневої соціалістичної революції, що відбулася (за новим стилем) 7 листопада 1917 року у столиці Російської імперії. Вони одностайно схвалили декрети Радянської влади на чолі з головою Ради Народних Комісарів Володимиром Ульяновим-Леніним. Та приступити до здійснення їх тоді ще не змогли через опір місцевих властей Центральної ради.

У січні 1918 року було встановлено Радянську владу, але в лютому 1918 року містечко окупували кайзерівські війська.

У Троянові і на території волості розгорнулася боротьба проти німецьких загарбників та їх ставлеників. Восени був сформований партизанський загін, який в листопаді розгромив ворожий гарнізон і визволив містечко. Та утримати його загін не зміг. Через кілька днів Троянів, як і багато інших міст і сіл Волині, захопили війська буржуазно-націоналістичної Директорії.

У січні 1919 року троянівці повстали проти петлюрівців. Але повстання було придушене, лише наприкінці квітня 1919 року Червона Армія визволила містечко від цих запроданців. 4 травня 1919 року в Троянові утворено волосний ревком та комітет бідноти, а 25 травня - містечковий ревком.

Волосний та містечковий ревкоми, спираючись на відданих владі Рад активістів, розгорнули серед населення велику організаторську та масово-політичну роботу. Вони роз'яснювали внутрішню і зовнішню політику більшовицької партії та Радянського уряду, забезпечували виконання продрозкладки, організували збирання продовольства та одягу для Червоної Армії.

У серпні 1919 року Троянів захопили петлюрівці. Але через місяць частини 44-ї та 45-ї радянських дивізій знову визволили його. Відновили роботу волосний і містечковий ревкоми та комітет бідноти. Тоді ж виник комсомольський осередок. На початку квітня 1920 року створено партійний осередок, який був ініціатором заходів, спрямованих на здійснення соціалістичних перетворень.

Однак мирний перепочинок був нетривалим.

26 квітня 1920 року Троянів окупували польські інтервенти, вони відновили старі порядки, грабували населення, чинили розправи над радянськими активістами.

12 червня 1920 року 6-а і 11-а кавалерійські дивізії Першої Кінної армії визволили містечко. Відразу був створений волосний ревком, а в липні - містечковий. У серпні того ж року почав діяти комітет незаможних селян. Під керівництвом волосного ревкому та партійного осередку населення взялося за налагодження господарства. Особливу увагу ревком приділяв промисловим підприємствам, зокрема, шкірзаводові, який було передано в оренду Троянівському комітету незаможних селян. Одночасно вирішувались питання допомоги фронтові. Створили комісію, яка зібрала для Червоної Армії серед населення багато одягу, кілька тисяч пудів продовольства, фуражу, а також тютюну для бійців, всього на 6250 крб. Трудящі Троянова подавали допомогу населенню промислових центрів. Узимку 1921 року вони відправили 3600 пудів хліба, 2400 картоплі та 260 голів худоби.

Комуністи й комсомольці організовували суботники та недільники для відбудови господарства, збирали одяг для робітників Донбасу та продовольство для голодуючих Поволжя, подавали допомогу сім'ям червоноармійців, вели боротьбу проти злочинності та спекуляції, влаштовували платні концерти й спектаклі на користь голодуючих, вели широку масово-політичну роботу.

1921 року відбулися вибори до Рад.

Протягом 1920-1925 рр. трудящі Троянова провели значну роботу в галузі господарського й культурного будівництва. Був здійснений перерозподіл земель, конфісковано у приватних власників і передано у відання місцевих органів влади паровий млин, крупорушки, олійні та шкірзавод. Відкривалися культосвітні заклади. З ініціативи партосередку влітку 1921 року почала працювати школа ліквідації неписьменності, через рік - сільбуд і початкова школа, а з 1923 року - семирічна. Сільбуд був центром культурно-масової роботи. В ньому працювали гуртки: політичний, драматичний, хоровий, ліквідації неграмотності. Бібліотека сільбуду налічувала 1480 книжок. Вона одержувала 13 газет і 4 журнали.

1923 року Троянів став районним центром. В цей час тут мешкало 4170 чоловік населення.

З енциклопедичного видання “Житомирська область у складі УРСР” 1973 року.
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...