Сільске життя > Друк > ПРИРЕЧЕНА НА БІДНІСТЬ І ЗЛОДІЙСТВО: ЧОМУ УКРАЇНА ПОТОПАЄ В КОРУПЦІЇ?
Сільске життя > Головна, Новини > ПРИРЕЧЕНА НА БІДНІСТЬ І ЗЛОДІЙСТВО: ЧОМУ УКРАЇНА ПОТОПАЄ В КОРУПЦІЇ?

ПРИРЕЧЕНА НА БІДНІСТЬ І ЗЛОДІЙСТВО: ЧОМУ УКРАЇНА ПОТОПАЄ В КОРУПЦІЇ?


24-08-2021, 14:07. Автор: silske
ПРИРЕЧЕНА НА БІДНІСТЬ І ЗЛОДІЙСТВО:  ЧОМУ УКРАЇНА ПОТОПАЄ В КОРУПЦІЇ?
Усі державні органи, міністерства і відомства України є інкубаторами корупції. Але чому так виходить, що наша держава може генерувати тільки корупцію і не в змозі створити нічого корисного для суспільства? Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Трагікомічний персонаж, який подвизався в Україні, Міхеіл Саакашвілі, днями заявив, що органи влади, відповідальні за перевірку знання чиновниками державної мови і видачу сертифікатів, безбожно беруть хабарі.

У мене особисто абсолютно немає ніяких сумнівів, що Саакашвілі говорить абсолютну правду. Беруть. І не просто беруть, а створюють умови для того, щоб давали.

Будь-яка мисляча людина, напевно, вже давно звернула увагу, що будь-яка ініціатива влади завжди призводить до корупції.

Створили Міністерство ветеранів - воно тут же почало видавати довідки за хабарі;

зобов'язали складати іспити на знання держмови - тут же з'явився ринок чорних сертифікатів;

ввели COVID-паспорти - тут же з'явилися послуги на отримання цих паспортів без вакцинації;

Мін'юсту доручили боротися з рейдерством - воно загрузло саме в рейдерстві;

Мінсоцполітики отримало право видавати дозволи на субсидії - з'явився ринок дозволів на субсидії;

Академія наук торгує дисертаціями;

при Міноборони - діють чорні ринки для охочих вступити без іспитів;

МВС отримує право робити техогляд - тут же з'являється чорний ринок для охочих обійти його;

не хочеш служити в армії - є прейскурант, ціна за відмазку від армії. Його обсяги оцінюють в 1 млрд. дол. на рік.

Перераховувати можна нескінченно. В Україні існують сотні і сотні чорних ринків послуг, які дозволяють за гроші легко обходити всі норми регулювання, які встановлює держава. Але не це головне. Головне те, що всі чорні ринки створені... самими державними установами.

Іншими словами, коли яке-небудь міністерство або відомство вводить якусь обов'язкову норму, то воно тут же створює і чорний ринок для обходу цієї норми. Тому чим більше в країні різних міністерств і відомств, чим більше вони вводять різних регулюючих норм, тим більший в країні рівень корупції. А оскільки наша Верховна Рада постійно приймає якісь закони, які вводять все нові і нові обов'язкові норми, а Мін'юст щодня реєструє різні відомчі інструкції, які неможливо виконати, то рівень корупції в країні наростає як сніжний ком.

Боротися з цим наростанням рівня корупції за допомогою правоохоронних органів просто наївно, тому що в самих силових і судових структурах діють точно такі ж тенденції.

Коротше, всі наші державні органи, всі міністерства і відомства є інкубаторами корупції.

Але чому так виходить, що наша держава може генерувати тільки корупцію і не в змозі створити нічого корисного для суспільства?

Чому наша держава не може нічого зробити для поліпшення обороноздатності країни, охорони здоров'я, освіти, науки, інфраструктури тощо?

Чому все, за що б не взялася наша держава, обов'язково обростає корупцією, тільки погіршує стан справ і накладає на громадян все більший і більший корупційний податок? Адже вся корупція все одно так чи інакше буде перенесена на плечі громадян!

Чому податки весь час зростають, а економічне становище тільки погіршується?

Відповідь настільки ж проста, наскільки неочевидна і вкрай неприємна.

Тому що природа нашої влади і, як наслідок, природа нашої держави кримінальна. А кримінальна держава може продукувати тільки корупцію в принципі. Це важливо зрозуміти. А хто не може зрозуміти, то треба просто запам'ятати: кримінальна держава не може нічого створювати, окрім корупції.
Але в чому сенс кримінальної держави?

Після розпаду СРСР і здобуття Україною "незалежності", 30-річчя якої Зеленський скоро відзначатиме пишними і дорогими перфомансами, в країні встановився режим, який по-науковому називається "патримоніальною державою". Суть її зводиться до того, що при владі є група людей, які використовують політичну владу для отримання особистої вигоди. По-простому таку державу можна назвати клептократичною або навіть ще зрозуміліше - кримінальною.

Клептократична влада тримається на побудові так званої вертикалі влади. Сутність вертикалі влади полягає в тому, що вищі і нижчі рівні ієрархії перебувають у відносинах обміну різними благами і послугами.

Наприклад, президент призначає губернатора в область і віддає йому її на грабіж. У відповідь губернатор зобов'язаний забезпечити іншу послугу - наприклад, перемогу на виборах. Губернатор розставляє людей на райони і також обмінюється з ними взаємовигідними послугами.

Це простенькі приклади. У житті обміни послугами всередині вертикалі влади відбуваються масштабніше і витонченіше. Подібні вертикалі влади діють у всіх міністерствах, відомствах, у всіх адміністративних центрах, у всіх судах і, найголовніше, у всіх силових відомствах. Скрізь, куди змогла дістатися вертикаль влади. Переважна частина депутатського корпусу радо вписується в наявну вертикаль, а силові структури є її опорною конструкцією і одними з головних вигодонабувачів.

Вертикаль влади призначена для вилучення ренти на всіх її рівнях. Інших цілей у неї немає. Отримання вигоди - це кінцева мета і внутрішній зміст всієї владної вертикалі в Україні. У неї допускаються тільки люди з такими ж цілями й інших туди просто не пустять. Такі правила гри, і туди можуть вписатися тільки люди з кримінальною свідомістю і збоченою моральністю.

В Україні у вертикаль влади включені сотні тисяч людей і навколо них годується ще 3-4 млн. обслуги.

Міцність вертикалі повністю залежить від того, як добре працює механізм обміну послугами всередині неї, наскільки він збалансований і взаємовигідний.

Питання, однак, полягає в наступному: чи можна взагалі реформувати таку клептократичну державу? Якщо можна, то за яких умов? Як подолати опір вертикалі влади?

На жаль, треба чесно сказати, що, якщо суспільство вже потрапило в клептократію і її обплутала вертикаль влади, то шансів у нього вирватися з її павутини дуже небагато. Іноді цих шансів навіть немає, як, наприклад, у багатьох африканських країнах, які просто приречені на нескінченний жах буття і сотнями тисяч потягнулися в Європу.

Відразу обмовимося, що немає жодних шансів подолати опір суто демократичним шляхом, через вибори, через створення парламентської коаліції, через написання нових законів, різних програм реформування, через виконання програм від МВФ і т.д., тому ті, хто покладають надії на вибори, повинні відразу викинути ці наївні думки з голови. Такі сипкі утворення, як парламент або коаліція, котрі розривають внутрішні протиріччя, будуть безсилі перед згуртованою вертикаллю влади, що володіє грошима, силою, зв'язками і владою. І досвід правління Порошенка і Зеленського ще раз переконливо це довів.

Захід також виявився абсолютно безсилим у спробах зламати українську клептоманію.

Вертикаль влади Порошенка, а потім і вертикаль Зеленського, яку ефективно вибудував Єрмак, змогла ефективно протистояти величезному тиску Заходу: вона швидко перекрутила всі антикорупційні органи, створені на вимогу Заходу, і вписала їх у свою вертикаль влади. Корупційне навантаження на суспільство тільки зросло.

Парадоксально, але зусилля Заходу не тільки нічого не поліпшили в системі влади в Україні, але, можливо, довели ситуацію до абсурду, бо Захід співпрацює зі злодійською владою і ніби легітимізував її в очах українського суспільства.

Хіба може суспільство підняти руку на владу, з якою співпрацює МВФ, ЄС, США? Смішно, чи не так?! Вільно чи мимоволі, але Захід законсервував ситуацію в Україні і зробив радикальні зміни майже неможливими.

Реально вертикаль влади можна зруйнувати тільки революційним шляхом, але за умови, що до влади прийдуть люди, які мають інший, не кримінальний, тип свідомості. Ці люди повинні запропонувати інший тип відносин між державою і суспільством, заснований на праві, поділі влади, рівності всіх перед законом і т.д. Іншими словами, в Україні повинна відбутися соціальна революція, яка повинна привести до влади принципово інший тип еліти, що володіє принципово іншою моральністю.

Але хіба обидва Майдани в Україні не були такими революціями? На жаль, ні.

Наші Майдани, за своєю природою, не були демократичними революціями, як багато хто, в тому числі і на Заході, помилково вважав. Вони були національними революціями, спрямованими на отримання незалежності від впливу Росії. На жаль, запит на дійсно демократичні цінності в українському суспільстві ще не сформувався, тому як тільки Майдан звалював, умовно кажучи, "проросійський" уряд і приводив до влади, умовно кажучи, "прозахідну" владу, суспільство відразу ж заспокоювалося. І система залишалася незмінною.

"Прозахідна" влада швидко створювала свою вертикаль влади і продовжувала витягувати корупційну ренту з суспільства. Тому коли Захід дає такій владі кредити на реформи і вимагає від такої влади боротьби з корупцією, він виглядає, м'яко кажучи, наївним. А коли суспільство очікує демократичних реформ від такої влади, воно виглядає відверто дурним.

Але чи може коли-небудь в Україні відбутися саме демократична революція, яка змінить нинішній тип державності?

Теоретично може, але практичних шансів майже немає, тому що Україна зациклилася на національних, а не на демократичних проблемах. Більш того, будь-яка влада в Україні, силовики і бюрократія прекрасно усвідомили, що єдиний шлях зберегти нинішній клептократичний тип держави - це постійне розігрування національно-патріотичної карти. А суспільство, яке етнічно неоднорідне, досить легко ведеться на ці "релігійно-гуманітарні розводи". А ті, хто розумніший, має волю і почуття відповідальності за майбутнє своїх дітей, просто залишають країну.

Але що ж буде, якщо Україна зациклиться та потоне у своїх національно-гуманітарних питаннях і демократична революція в Україні так і не відбудеться? Відповідь, думаю, очевидна.

Як зазначив відомий економіст Бранко Міланович із City University of New York: "За нинішніх темпів зростання Україні буде потрібно 50-60 років - і довше, щоб повернутися до доходів часів падіння комунізму".

Але в України вже немає стільки часу, тому що злодійська держава поїдає економіку й інших темпів зростання не буде. Точніше взагалі не буде зростання.

Андрій Головачов,
економічний експерт, аналітик, pnk.tv

ПРИРЕЧЕНА НА БІДНІСТЬ І ЗЛОДІЙСТВО:  ЧОМУ УКРАЇНА ПОТОПАЄ В КОРУПЦІЇ?До теми. Лише останні факти

За процесуального керівництва Коростишівської окружної прокуратури приватному підприємцю повідомлено про підозру у заволодінні бюджетними коштами у великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем під час будівництва дороги (ч. 4 ст. 191 КК України).
Так, виконуючи, відповідно до договору-підряду капітальне будівництво доріг у Коростишеві за бюджетні кошти, підприємець склав акти приймання виконаних робіт та довідки про їх вартість, до яких вніс завідомо неправдиві відомості.

Унаслідок протиправних дій підозрюваного державі завдано збитків на суму понад 300 тис. грн. Викрито злочин окружною прокуратурою спільно з Управлінням СБ України в області та поліцією.

х х х х х х х х

СБУ виявила корупційну схему при будівництві тренувальної бази ЗСУ у Житомирі. Сума зловживань за цим фактом – 5,5 млн. грн.
Наразі споруда, попри те, що була здана в експлуатацію наприкінці 2018 року, є непридатною для використання за призначенням. Усе це - через неналежну якість будівельних робіт, тому що її затопило.
dle
Вернуться назад