» » 19 серпня - Преображення Господнє або Яблучний Спас


19 серпня - Преображення Господнє або Яблучний Спас

18-08-2021, 12:10
Переглядів 429
19 серпня -  Преображення Господнє або Яблучний Спас
19 серпня відзначають Преображення Господнє або Яблучний Спас. У цей день згадують євангельську подію, коли апостоли побачили Ісуса Христа в Преображенні. Згідно зі Священним Писанням, Ісус разом зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і почав молитися. У ту ж мить його вигляд змінився: обличчя просяяло, тіло і одяг залляло Божественне світло. Побачивши це, апостоли наповнилися блаженством.

На знак подяки люди почали приносити в храми виноград і яблука. Частину плодів було прийнято освячувати – фрукти символізують духовну солодкість, яку відчули учні Христа в момент його перетворення. Звідси і пішла друга народна назва свята – Яблучний Спас.

На Яблучний Спас освячують яблука і виноград нового врожаю, а після цього фрукти прийнято відносити на кладовище і залишати на могилах покійних.
Вважається, що в цей день яблука мають особливу силу, можуть виконувати бажання і позбавляти від хвороб. Особливо, якщо відрізати шматочок, вмочити його в мед і з’їсти.

Цього дня прийнято запікати яблука, пекти пироги і млинці з яблуками. Згідно з народними традиціями, пироги слід пекти з пісного тіста. З яблук також можна приготувати компот і варення. Також в цей день дозволяється трохи послабити піст: вживати в їжу рибу і випити трохи вина.


Повір’я

У часи Київ
ської Русі вірили, що якщо в день Преображення Господнього розчесати волосся гребенем з яблуневого дерева, то локони будуть густими і пишними.
Віруючі вважають, що до Яблучного спаса не можна їсти яблук. Така заборона пов’язана з давнім повір’ям, згідно з яким ангели на небесах пригощають померлих дітей фруктами. Якщо мама покійної дитини з’їла яблуко завчасно, малюкові на тому світі Гостинець не дістанеться.

Освяченими в церкві яблуками прийнято пригощати нужденних і дітей. Вважається, що чим щедріше роздасиш яблука – тим прихильнішою буде доля.

Вважається, що в день Другого Спаса потрібно з'їсти освячене яблуко: відкушуючи перший шматочок, загадайте бажання, яке, згідно з повір'ям, обов'язково здійсниться.


Що святять у церкві на Яблучний Спас: яблука та інші фрукти - символ урожаю, а також випічку з фруктами; хліб - символ сім'ї; сіль; хрін; мед; квіти; колоски пшениці.

Не можна класти у кошик для освячення в церкві алкоголь і м'ясні продукти. На Яблучний Спас в молитвах обов'язково потрібно згадати померлих родичів.


Що не можна робити

Не можна важко працювати, прибирати, займатися ремонтом та рукоділлям, також краще відкласти роботу в саду і на городі.

Не варто мити голову, фарбувати волосся, візит до перукаря краще перенести на інший день. Заборонено купатися у водоймах. Яблука в цей день можна їсти тільки після освячення в церкві.

У цей період триває Успенський піст, тому не можна вживати їжу тваринного походження. Не слід вплутуватися в конфлікти, лихословити і бажати іншим зла. Заборонено вбивати або проганяти комах.

Раніше по погоді на Яблучний спас передбачали, яким буде наступний сезон: якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати осінь мокру. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами. Який Яблучний Спас – такий і січень буде.


Прикмети на Яблучний Спас:

Яка погода буде 19 серпня, такою буде і Покрова 14 жовтня.

Яблучний Спас – тримай рукавиці про запас.

Якщо фрукти виявилися гнилими, то наступний рік буде складним і важким.

Ті, кого задобриш на Яблучний Спас, допоможуть протягом року.
19 серпня -  Преображення Господнє або Яблучний Спас
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...