» » Чи можна побороти свавілля “молочної мафії»?


Чи можна побороти свавілля “молочної мафії»?

18-11-2020, 18:13
Переглядів 160
Чи можна побороти свавілля “молочної мафії»?
Через мізерну ціну на молоко селяни нашого району на бачать сенсу тримати корів. Що робити ?!По усій Україні люди готові до масових протестів проти вкрай низьких цін на молоко. Як відомо, нині наші селяни виробляють понад 70% молочної продукції у державі.

Наскільки важка їхня праця і чого вартує ціна одного літра молока, - знають, на превеликий жаль, тільки вони самі. Для людей кошти, отримані за молоко, є чи не єдиним заробітком, який дає можливість виживати в умовах безвідповідальної політики влади щодо сільського господарства. Тим часом на їхній важкій щоденній праці влада та підконтрольна їй «монопольна молочна мафія», спекулюючи на закупівельних цінах, - заробляють мільярдні прибутки.

Сьогодні закупівельники, які мають незмінне лобі в особі влади, вкотре штучно та безвідповідально знизили ціну на молоко. Тенденція до подальшого падіння цін триває, куди вже далі. Адже у разі надлишку готової продукції – сирів, сметани – мали б упасти і ціни на них. Проте в умовах різкого зниження закупівельної ціни на молоко, ціни на готову продукцію чомусь навпаки – зростають. Жодні ринкові механізми і закони тут не діють. Владу та «молочну мафію» влаштовують правила наживи і обману, спекуляцій та нахабства. Працюють одні – наживаються нажаль інші! Де робота Антимонопольного комітету?

Ситуація із закупівлею та цінами на молоко у Черняхівському районі є критичною, складною і загрозливою. Склалось враження, що РДА хоче перекласти свій головний біль від цієї проблеми на голову інших. Я був шокований тим станом, який склався на ринку закупівлі молока від господарств населення.

Неодноразові звернення громадян підтверджують той факт, що за один кілограм молока базисної жирності (3,4%) селянин отримує близько 5 грн., що призводить до збитковості виробництва. Це безпрецедентне в історії України знущання та приниження селян. Ціна мабуть є найнижчою не тільки на Житомирщині, а й у всьому світі. Це негативно відображається на зменшенні чисельності поголів’я корів, обсягах виробництва і заготівлі молока у цій категорії господарств, доходів сільського населення.

Корова – годувальниця, яка була одним із символів українського села, - може відійти у минуле. За останні 30 років поголів’я ВРХ у Черняхівському районі зменшилось майже у 30 разів (!!). Ситуація жахлива. Селяни сьогодні здають та дорізають останню худобу.

Відповідно до чинного законодавства, в Україні на всі види продукції встановлені вільні ціни, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання. Оскільки молоко, як сировина для переробки, до об’єктів державного цінового регулювання не належить, закупівельні ціни на нього визначаються суб’єктами господарювання самостійно, за погодженням сторін.

Потрібно негайно визначити фіксовану ціну на закупівлю молока від населення, в розмірі якої буде забезпечено прибуткове виробництво.

Необхідно запровадити відкриті аукціони, організувати кооперативи, впровадження ефективного ринку сільськогосподарської продукції шляхом створення організованого ринку збуту молока, підвищення на 30% закупівельних цін на молоко для членів кооперативу і, відповідно, підвищувати рентабельність виробництва молока. Саме таким чином можна уникнути остаточного зубожіння селян та занепаду молочного скотарства. Аукціон має діяти за принципом: сировинна база дістанеться тому заводу, який дасть найліпшу ціну й найліпші умови для розвитку молочного скотарства.

І насамкінець головне – має бути чітка дієва і зрозуміла державна політика направлена на захист селян та розвиток громадського тваринництва, чого, нажаль, немає. Тільки тоді буде можливість реалізовувати всі рішення прийняті на місцях, інакше, щоб ми тут не вирішували, все це лише декларації і переливання з пустого бідону в порожній. І тільки тоді можна буде говорити про подолання «молочної мафії».

Юрій МАЛАШЕВИЧ

dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...