» » Медична реформа: запитань ще багато


Медична реформа: запитань ще багато

3-02-2020, 07:30
Переглядів 278
Медична реформа: запитань ще багато
Чи готова Житомирська центральна райлікарня до ІІ етапу медичної реформи?

Медична реформа, що стартувала в Україні ще у 2018 році, викликає різноманітну реакцію. Кажуть, якби вона запрацювала в ідеалі, так як звучить на папері, можна було б сміливо говорити про дійсно якісну медицину. Утім, в суворих українських реаліях щось, як завжди, пішло не так.

Лікарі запевняють, свою роботу знають, готові працювати і вдосконалюватися, а от чи готова держава представити чітко відпрацьований механізм реформи і забезпечити усі гарантії - питання з багатьма невідомими.

Редакція "Сільського життя" звернулася до керівництва Житомирської центральної районної лікарні, аби дізнатися чим сьогодні живе медзаклад і чи готові тут до ІІ етапу реформи, яка передбачає, в першу чергу, зміну системи фінансування. Розмову ведемо з головним лікарем Житомирської ЦРЛ Тарасом Собком.

Медична реформа: запитань ще багато
- Тарасе Дмитровичу, розкажіть будь ласка, що на сьогодні являє собою Житомирська центральна районна лікарня?

- Наша районна лікарня, згідно рішення Міністерства охорони здоров'я (далі МОЗ), відтепер є структурою вторинної ланки медицини і набула статусу лікарні інтенсивного лікування І рівня. В області таких лікарень буде шість, одна з яких - наша. Поки ще не розроблені так звані "маршрути пацієнтів" (тобто не визначені райони, які будуть у нас обслуговуватися), ми надаємо допомогу, в основному, жителям Житомирського району. Але цим не обмежуємося, і вже більше трьох років у нас лікується багато мешканців міста Житомира та інших районів області.

- Яку медичну допомогу тут можна отримати?

- Перше - це невідкладна медична допомога всім тим, кого доставляють центром невідкладної медичної допомоги, і друге - профільні відділи: терапевтичне відділення (40 ліжок), неврологічне (40), гінекологічне (20), дитяче - 30, хірургічне з ліжками урологічними (30), травматологія на 25 ліжко-місць, реанімація - 6.

Власне кажучи надаємо всю допомогу, крім прийняття пологів (відбувається лише ведення вагітності до 32-х тижнів жіночою консультацією, а вже потім вони йдуть у міські лікарні).

Є ще в нас терапія №2 в Троянові - стаціонар на 15 ліжок. Тут в основному обслуговуються незахищені верстви населення, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду.

Крім того, у нас проводиться діагностика по всім критеріям: ендоскопія, УЗД, уже пів року, як працює комп'ютерна томографія. Зараз перед нами стоїть завдання - закупівля мамографа. Це ще єдине, що нам потрібно з обладнання, що входить до переліку надання послуг, за які Національна служба здоров'я України (далі НСЗУ) буде нам платити. Вартує він в межах 6-7 мільйонів гривень. Ми сподіваємося, як і у випадку з томографом, на спонсорську допомогу, кошти районного бюджету та "депутатські", підтримку від ОТГ, добровільні внески пацієнтів, тобто "з миру по нитці". Наразі в нас вже є 1,5 млн. грн.
Також надаємо травматологічну допомогу, в тому числі і з ендопротезування (за 2019 рік поставлено понад 70 протезів кульшових та колінних суглобів).

- З 1 квітня державна медична субвенція перестає існувати, як така. Як відбуватиметься фінансування медицини?

- Дійсно, з 1 квітня, згідно реформи, має запрацювати так звана Програма медичних гарантій. Вона являє собою перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. І лікарні відтепер отримуватимуть кошти виключно за "пролікованого пацієнта", тобто за надану послугу. Для цього до зазначеного терміну медзаклад має укласти договір з НСЗУ. У перехідний період, починаючи з 1 квітня, на 3 квартали 2020 року за проектом нам має бути виділено 36 млн. грн. А в подальшому фінансування залежатиме від того, скільки ми "напрацюємо".

Варто відмітити й той факт, що з 1 квітня відміняється існуюча тарифна сітка оплати праці, а нових тарифів базової ставки (кому, за що і скільки) ще навіть не розроблено. Як і чітких протоколів, яку саме допомогу в рамках тої чи іншої нозології ми маємо надавати. Поки що ми не розуміємо, як це все має відбуватися, бо часу лишилося обмаль, але сподіваємося, що за два місяці вони будуть розроблені і все запрацює.

-Наскільки районна лікарня згідно реформаторських вимог готова до укладання договору з Національною службою здоров'я України (НСЗУ)?

- У першу чергу, варто наголосити, що вимоги, які ставить перед українськими медикам реформа - дуже високі. І в деякій мірі недосяжні. Проглядається і така тенденція, що вимог більше - а матеріально-технічне забезпечення, на жаль, менше! Адже держава практично не фінансує закупівлю нового обладнання, від якого й залежить можливість надання тих чи інших якісних медичних послуг. Все перекладається на місцеві бюджети та залучення інших коштів.
Тим не менше, якби тяжко нам не було, а станом на 15 січня по інформатизації готовності до реформи наша лікарня має 82%

- Реформа також передбачає впровадження електронного документообігу. Чи дійсно це полегшить роботу лікарів?

- Насправді електронний документообіг - це дуже важка робота. Чесно кажучи ми ще не мали часу ним навіть займатися. А в перехідний період ми маємо вести паралельно ще й паперову історію. І в такому випадку на лікарів лягає ще більше навантаження. Якщо вони вже сьогодні йдуть пізно увечері додому, то декому ще й підночовувати потрібно буде, щоб це все зробити.

Альона ДЕНИСЮК


Повністю матеріал читайте в газеті "Сільське життя"


Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
Медична реформа: запитань ще багато
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...