» » У грудні-січні 1943-1944 років Червона Армія звільняла Житомирський район від нацистів та бандерівців


У грудні-січні 1943-1944 років Червона Армія звільняла Житомирський район від нацистів та бандерівців

4-01-2021, 09:38
Переглядів 270
У грудні-січні 1943-1944 років Червона Армія звільняла  Житомирський район від нацистів та бандерівців
12 листопада 1943 року частини 23-го стрілецького корпусу і з'єднання 1-го Гвардійського кавалерійського корпусу під командуванням генерала М.О. Чувакова і генерал-лейтенанта В.К. Баранова визволили Житомир. Але ворог підтягнув свіжі сили. Після жорстоких боїв 18 листопада наші частини відступили. Перегрупувавши сили, війська 1-го українського фронту під командуванням генерала армії М.Ф. Ватутіна перейшли в наступ. Бої безпосередньо за місто розгорнулися 30 грудня 1943 року. Оцінюючи Житомир як важливий вузол комунікацій, гітлерівське командування вирішило захищати його до останнього солдата.

Долаючи опір противника і розвиваючи бойові дії, війська 1-ї Гвардійської армії під командуванням генерал-полковника, згодом Маршала Радянського Союзу А.А. Гречка, обійшли місто з північного сходу, а війська 18-ї армії, якою командував генерал-полковник К. Н. Леселідзе - з південного сходу. Обхід Житомира з півночі і півдня, удари партизанів із заходу вирішили долю гітлерівських військ. 31 грудня місто було цілком визволене.

У боях за Житомир відзначилися війська під командуванням генерал-полковника А.А. Гречка, генерал-полковника К.Н. Леселідзе, генерал-лейтенанта І.Д. Черняховського, а також генерал-полковника танкових військ П.С. Рибалки. 17 дивізій, бригад та окремих полків здобули почесне найменування «Житомирських». Батьківщина високо оцінила бойові подвиги радянських людей, у т.ч. житомирян, які билися на фронтах Великої Вітчизняної війни і в тилу ворога. За мужність і відвагу багато підпільників відзначено високими урядовими нагородами. Посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу Г.І. Шелушкову та О.Д. Бородію, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня нагороджено Г.М. Буржимського і Г.С. Протасевича. Сотні житомирян-фронтовиків нагороджені орденами і медалями, а О.С. Бурдейний, Л.П. Глущенко, Ю.К. Глибко, В.О. Демидов, В.С. Лихотворик, І.А. Терещук, Г.І. Герман, Є.А. Кривий, А.Р. Обуховський, М.Й. Очерет, X.М. Гопник і Я.А. Біренбойм удостоєні почесного звання Героя Радянського Союзу.

Вдячні житомиряни гідно вшанували пам'ять воїнів, партизанів і підпільників, що загинули смертю хоробрих у боротьбі з німецько-фашистськими окупантами за визволення Житомира, в меморіальних дошках, обелісках і пам’ятниках. У сквері на вулиці Рильського було поставлено монумент-обеліск Слави з вічним вогнем (пізніше перенесено на вул. Черняховського). На площі Перемоги стоїть танк "Т-34”, на Смолянці – пам’ятник воїнам, загиблим під час визволення Житомира від німецьких загарбників, на Богунії - пам'ятник радянським громадянам, закатованим у концентраційному таборі, біля педагогічного і сільськогосподарського інститутів – пам’ятники робітникам, службовцям, викладачам і студентам, що загинули в дні Великої Вітчизняної війни.

Визволення Житомира від німецьких окупантів трудящі зустріли як велике свято. На загальноміському мітингу, що відбувся з цієї нагоди 16 січня 1944 року в приміщенні обласного театру, вони щиро дякували своїм визволителям - воїнам Червоної Армії, партизанам, всім тим, хто виборював перемогу над ворогом. В листі до бійців, сержантів, офіцерів і генералів житомирських дивізій учасники мітингу запевняли, що зроблять усе, щоб місто стало ще кращим, ніж було до війни.

silske.org


Як визволялася Глибочиця від нацистів та бандерівців

Село Піски у ті грізні часи

Ще матеріали про визволення Житомира dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...