Сільске життя > Друк > Подвиг партизанів - безсмертний
Сільске життя > Новини > Подвиг партизанів - безсмертний

Подвиг партизанів - безсмертний


23-09-2018, 07:42. Автор: ivanovskiy2013
Подвиг партизанів - безсмертний
22 вересня Україна щороку відзначає День партизанської слави. В цей день вітають тих, кого на боротьбу з ворогом кликали не військова присяга, не армійські статути, а лише високий патріотизм, любов до рідної Вітчизни, глибока ненависть до озвірілих фашистів, які плюндрували нашу землю, нищили трудовий народ.

Напад фашистської Німеччини на нашу країну 22 червня 1941 року з перших днів війни викликав небачений для ворога опір не лише Збройних сил Радянського Союзу, а й всього Українського народу. На захист своїх домівок, землі, своєї держави ставали люди похилого віку, жінки та навіть діти. Разом з чоловіками вони об'єднувались в партизанські загони і з'єднання, підпільні організації і групи. Мирне населення бойкотувало розпорядження і накази окупаційної влади, ухилялось від роботи, шкодило та зривало заплановані заходи з відновлення підприємств, шахт, тощо.

Справжнім партизанським краєм у роки війни стала наша область. Партизанська боротьба на Житомирщині була частиною всенародної боротьби населення окупованих територій країни. На території нашої області діяли партизанські з'єднання О.М.Сабурова, С.Ф.Малікова, О.Ф. Федорова, С.А.Ковпака, М.І.Наумова, І.І.Шитова, А.М.Грабчака, партизанські загони С.Ф.Лісниковського, А.Й.Циндровського та багато інших.

Тисячі наших земляків були учасниками партизанського руху й антифашистського підпілля. За мужність у боротьбі з гітлерівськими загарбниками багато з них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. У їх числі П.Тараскін, Н.Сосніна, Г.Шелушков, О.Бородій, І.Бугайченко, К.Ареф'єв, В.Фільков.

Не стояли осторонь підпільно-партизанської боротьби з загарбниками і патріоти нашого Житомирського району. 9 липня 1941 року ворог захопив Житомир, а до 15 липня всі населені пункти району були загарбані фашистами. Почалися чорні дні окупації, дні катувань і насильства над мирним населенням.

З перших днів окупації гітлерівці вводили свій "новий порядок", який супроводжувався пограбуванням і масовим знищенням партизанів і підпільників, військовополонених і мирних жителів. За роки окупації на території району, фашисти розстріляли понад 12 тисяч комуністів і підпільників, партизанів, людей єврейської національності.

Розстріли проводилися в 3-х кілометрах південніше хутора Довжик, в 63 кварталі 13-ї дільниці Богунського лісництва, куди привозили з Житомира та інших місць радянських патріотів. У братській могилі серед похованих два вже згадуваних Герої Радянського Союзу: Г.Шелушков та О.Бородій. Крім них, тут рідна земля прийняла на вічний спокій багато активних учасників підпільної боротьби з німецько-фашистськими загарбниками. В їх числі Г.Буржимський, Г.Протасевич, В.Василенко, П.Рогалевич, М.Тишкевич. На вершині кургану, який насипаний на могилі жертв фашизму, встановлено скульптуру підпільника, що розриває пута.

7 червня 1943 року карателі спалили село Рудня-Грабівка (нині Грабівка), повісили і спалили живцем 74 мирних громадян, в тому числі 13 дітей. Вони перетворили в попіл села Крути, Кринички. До Німеччини і в концентраційні табори з району вивезли 2,5 тисячі осіб.

Та ні масові розстріли, ні жорстокий терор і насильства окупантів не змусили наших людей схилити голови і підкоритися фашистам. У відповідь була розгорнута непримиренна боротьба з ворогом, створились і активно діяли підпільні організації та групи.

Перша підпільна організація на території району виникла на хуторі Вила біля с.Альбінівка (нині Тетерівка), яку створив у вересні 1941 року А.Умзар із військовополонених, що працювали на хутірському млині. У кінці 1941 року в селах Нова Вигода, Гадзинка, Березина виникли невеликі підпільні групи, які в березні 1942 року об'єдналися в єдину організацію з центром у с.Гадзинка. Організація налічувала 44 члени, очолив її діяльність М.Жулинський.

У грудні 1942 року в с. Пряжів виникла підпільна організація із 20 чоловік під керівництвом І.Жучкова. В селах Дениші, Покостівка, Заможне, Старошийка, Черемошне діяли невеликі підпільні групи, кожна з яких внесла свій вклад у загальну справу перемоги над загарбниками.

Всього в районі у підпільних організаціях налічувалось 194 чоловіки, 207 патріотів їм допомагали. Ними було підірвано 6 ешелонів, 65 мостів на шосейних дорогах та залізницях, знищено 3,5 тисячі літрів бензину, переправлено до партизанських загонів 1447 людей, 1536 гвинтівок, 22 кулемети, 5 автомобілів, 205 тонн хліба. Підпільники усвідомлювали, що своєю боротьбою вони наближали час визволення рідної землі.

З кожним роком ми все більше віддаляємося від тих грізних подій. На жаль, все менше залишається в живих їх учасників і свідків.

Нині в районі проживають лише три учасники партизанського руху. Це В.Є.Стасьонок в Денишах, В.П.Іщук в Рудні-Городище і Г.П. Зозуля в Глибочиці.
В День партизанської слави ми сердечно і щиро вітаємо їх та всіх живущих колишніх партизанів і підпільників зі святом, бажаємо міцного здоров'я, активного довголіття.

О.Г.Ковальчук,
голова ради Житомирської районної організації ветеранів, почесний ветеран України


Подвиг партизанів - безсмертний
Подвиг партизанів - безсмертний
Подвиг партизанів - безсмертний
dle
Вернуться назад