Сільске життя > Друк > Чи піде Кодня в ОТГ?
Сільске життя > Новини > Чи піде Кодня в ОТГ?

Чи піде Кодня в ОТГ?


16-04-2018, 06:45. Автор: ivanovskiy2013
Чи піде Кодня в ОТГ?
Сучасна назва села Кодня походить від колишньої назви тодішнього містечка Коденград. Минуле Кодні тісно пов'язане з подіями гайдамацького руху в Україні - Коліївщиною - одним з найбільших селянсько-козацьких повстань у 1768 році проти шляхетської Польщі. Кодня стала місцем страти повстанців. Свого часу відомий український поет Тарас Шевченко відвідав село, вклонився могилам страчених. На початку 90-х років минулого століття великому генію був встановлений пам'ятник у центрі села, де щороку у березні покладаються квіти на роковини Шевченка.

Коднянська сільська рада складається лише з одного села Кодня. Незважаючи на це, територія досить велика, проживає близько 2 тисяч людей, а це понад 800 дворів. Керувати сільською радою місцеві жителі довірили Наталії Бовсунівській. Вже 16 років Наталія Феофілівна опікується селом Кодня. Нещодавно відбувся схід села, де очільниця відзвітувала перед громадою за свої досягнення, як голови, за минулий рік, поділилася планами на 2018 рік, а також наголосила на існуючих проблемах. Цією ж інформацією Наталія Бовсунівська поділилася з кореспондентом газети "Сільське життя".


-Село Кодня має багату історію, загадкове минуле. Саме тому з ним асоціюється козацтво, Коліївщина, багато відомих постатей. Але тепер цей ряд поповнився ще й школою. Чи добудується вона, нарешті, у 2018 році?

-Питання для всіх нас є досить болючим. Адже будівництво нової школи розпочато ще 30 років тому, та, в силу різних обставин, досі не завершено.

Нинішнє приміщення навчального закладу будувалося ще за радянських часів для інших цілей. Зараз там навчається майже 200 учнів, працює 23 вчителя. Але тут не передбачено ні спортзали, ні актової зали, ні їдальні. За підрахунками, потреба у коштах сягає понад 25 мільйонів гривень. З кожним роком вартість збільшується. Проблема, яку ми самі не в змозі вирішити, і гадки не маю, де брати такі кошти. Адже у нас річний бюджет всього складає трохи більше двох мільйонів.

Керівництво району теж не стоїть осторонь, мало не на кожній нараді розглядають питання добудови школи. Коли питання винесли на обласний рівень, нам здалося, що будуть якісь зрушення. Проте і в області немає достатньо коштів для добудови освітнього закладу. Була надія, що нашу школу все ж таки включать до Програми регіонального розвитку. Та, на жаль, чомусь не склалося. Голова Житомирської державної адміністрації Ігор Гундич сказав, що єдиний спосіб пришвидшити цей процес - це входження Кодні до однієї з територіальних громад району - тоді є можливим залучити кошти із державного бюджету у потрібному обсязі. Тепер ми чекаємо, коли буде об'єднання.

-А з ким ви плануєте об'єднуватися?

-Найвірогідніше, це буде Сінгурівська ОТГ, куди увійдуть Троянівська, Коднянська, Сінгурівська сільські ради.

-Проблема із добудовою приміщення нової школи, це не єдине, чим переймається сільська рада. Село живе і розвивається, народжуються дітки. Наскільки відомо, у вас немає повноцінного дитячого садка?

-Так. Батьки дошкільнят дуже занепокоєні цим. Оскільки фінансова нестабільність і скрута у більшості населення вимагає приступати до роботи матусь, які мають маленьких дітей. А отже, постає питання, куди подіти дітей на увесь день? У нас існує садочок з короткотривалим перебуванням, де налічується 26 вихованців. А взагалі, у нас понад 50 дітей дошкільного віку.

У минулому році ми виготовили за 150 тисяч гривень проектно-кошторисну документацію за рахунок районного та місцевого бюджетів на реконструкцію старої школи під дитячий садочок "Сонечко" на дві групи. Для виконання робіт потрібно 11 мільйонів. Проте більшість мешканців села виступили за те, щоб усі кошти спрямувати все ж таки на школу. От ми і думали, що загальноосвітній заклад добудують, учні з вчителями перейдуть у нове приміщення, а вже ця будівля, де зараз навчаються школярі, реконструюється під садочок. Тут робіт не так багато, коштуватиме це набагато менше, ніж за тим проектом, що ми виготовили в минулому році. Але вийшло знову так: ні нової школи, ні дитячого садка.

-Що тут не кажи, а Будинок культури - це окраса вашого села. Ви багато уваги приділяєте культурному життю. Велике ошатне приміщення, відчувається, що нещодавно зроблений ремонт. Чи не так?

-Погоджуюсь. Ми не забуваємо нашу культурну спадщину, намагаємося прищепити молодшому поколінню любов до співів, танців, рукоділля, розвиваємо таланти та творчі здібності населення. Щоразу до визначних дат, урочистих подій наші творчі колективи влаштовують святкові концерти. Приміщення збудоване ще у 1967 році за кошти місцевого колгоспу "Україна", та ми намагаємося підтримувати його у доброму стані. Адже Будинок культури - це, так би мовити, візитна картка села.

Протягом минулого року за 140 тисяч гривень зробили капітальний ремонт лівого фасаду Будинку культури. Також завершили ремонт кімнат та заміни вікон, встановили на них грати. У цьому допоміг місцевий підприємець Володимир Швець, надавши майже 6 тисяч гривень. У 2017 році за 23 тисячі ми облаштували кімнату у Будинку культури, куди переїхало наше поштове відділення. Крім того, навколо закладу культури замінили стару огорожу на нову, витративши 92 тисячі гривень. Тепер ми плануємо закупити нові меблі, костюми для колективів. Як і у багатьох осередків культури, тут відсутнє опалення. У наших задумах на цей рік замінити електричну систему у будівлі, щоб можна було забезпечити електричне опалення.

При Будинку культури діє сільський краєзнавчий музей. Тут зібрані фотокопії цікавих історичних документів, що стосуються Кодні, Коліївщини, періодів колективізації та Великої Вітчизняної війни. Представлені матеріали про відомих людей села. До 250-річчя Коліївщини, а це 14 жовтня, ми плануємо відкрити ще одну частину музею.

Також тут функціонує бібліотека.

-За новою реформою з 1 квітня впроваджується інновація в галузі медицини - укладання договорів між громадянами та лікарями. Чи готова Кодня до таких радикальних змін у сфері охорони здоров'я?

- Нещодавно для цього ми підключили амбулаторію до інтернет-мережі. Але це не вирішує питання з лікарем - у нас поки його немає. Зараз постає питання: чи вийде з відпустки по догляду за дитиною наш медпрацівник, чи шукати нового. У нас квартира, земельна ділянка для лікаря є. Поки це питання теж залишається відкритим.

-Ситуація з дорогами не зовсім така, як хотілося б. Незадовільний стан певних ділянок відчула на собі, коли їхала до Вас на зустріч. Чи заплановано у вашому бюджеті виділення коштів на ремонт автошляхів?

-Поганий стан доріг, проблема не тільки у нашому населеному пункті. Мабуть, скрізь на Житомирщині. Особливо після зими, ще і такої затяжної. Звісно, щороку робимо поточні ремонти. Але деякі місця такі ремонти вже не спасають, треба капітально перестеляти покриття.

Найближчим часом, зокрема, протягом Пасхальних свят та Провідного тижня голова Житомирської райдержадміністрації Сергій Микитюк пообіцяв відремонтувати частину доріг, які ведуть до кладовища. У свою чергу, ми запланували на цей рік зробити дорогу, що веде до церкви. Решту неасфальтованих доріг будемо грейдерувати. Якщо ж говорити про грандіозні плани, то ми хочемо виготовити проектно-кошторисну документацію для капітального ремонту дороги, що веде від села Двірець до славнозвісного пам'ятника Коліївщині. Коштуватиме розробка документів близько 300 тисяч гривень. Це ота дорога, якою ви добиралися до нас.

-Дороги це велика проблема. Не менш важливим є чистота узбіч. Та і не тільки. А взагалі, після зими дуже багато сміття на всіх територіях.

-Саме так. Сміття - повно. Ніби ж і люди розуміючі, та все ж забруднюють навколишнє середовище. Але, коли постає питання прибирання, то немає кому прибирати. Потеплішає, то будемо просити всіх мешканців долучитися до наведення благоустрою.

-Пам'ятаю, як широкого розголосу набула ситуація з паями у селі, коли влітку минулого року мешканці Кодні перекрили Бердичівську трасу і були серйозно налаштовані відстоювати свої права на землю. Вдалося з того часу щось домогтися?

-Як не прикро, але - ні. Віз і нині там. Документальна тяганина, постійні відписки з Держгеокадастру. Я вже неодноразово говорила про цю ситуацію. Нагадаю, у людей хочуть відібрати земельні ділянки, які вони обробляють ще з 90-х років, та за які вони регулярно сплачують. Ці наділи знаходяться поза межами села, вони були надані людям для ведення сільського господарства. Ніхто їх не приватизував. Коли ж постало питання, то всі подали документи на оформлення прав. Проте з якихось причин, селяни досі не мають цих актів. Але нещодавно вони дізнались, що ці ж самі ділянки отримали мешканці Житомира та інших областей. Наразі ділянки арештовані. Але кримінальної справи так і не відкрито. Як нам пояснили, що слідчі дії велися не належним чином. П'ять мешканців села подали до суду. Навіть не знаю, що буде далі. Сподіваюся, що правда буде на нашому боці.

-Підсумовуючи розмову, очевидно, що проблем багато. Не всі можна вирішити власними силами. На території Коднянської сільської ради є приватні підприємства, орендовані ставки. Чи надають їхні керівники якусь спонсорську допомогу?


-Звісно, самостійно все зробити не можливо. Тому спонсори звісно надають допомогу. В основному це Володимир Швець, Олександр Баранюк, нове фермерське господарство "Вейквуд".

-Дякую за бесіду. Бажаю процвітання вашому селу.

Світлана Яременко

Від редакції. Якщо мешканці Кодні збираються в ОТГ, то можна зробити висновок, що знищення колись потужного місцевого колгоспу “Україна” їх нічому не навчило. Як і славна історія їхніх предків, які бралися за вила, борючись за краще майбутнє...

Чи піде Кодня в ОТГ?

Чи піде Кодня в ОТГ?

На фото (зліва направо): секретар Коднянської сільської ради Валентина Троцька, сільський голова Наталія Бовсунівська,спеціаліст з бухгалтерського обліку Тамара Семенець.
Чи піде Кодня в ОТГ?
Чи піде Кодня в ОТГ?
dle
Вернуться назад