» » Об'єдналися неправильно. Давай по-новому?


Об'єдналися неправильно. Давай по-новому?

5-12-2019, 08:12
Переглядів 336
Об'єдналися неправильно. Давай по-новому?
28 листопада у будівлі Житомирської райради відбулося чергове засідання з приводу відродженого "зеленою" владою "мертвонародженого дитя", яке ініціював та невдало впроваджував ще режим Порошенка. Мова йде про так звану "реформу" з "децентралізації", а вірніше - знищення сільських рад та створення "резервацій". Мабуть, нова влада, за відсутності власних реформ, вирішила вхопитися за те, на чому попередники "обламали зуби", і за що на двох виборах були зметені на звалище історії.

Нараду з сільськими головами провів новопризначений голова Житомирської РДА Юрій Оханський. У її роботі також взяли участь голова Житомирської райради Сергій Крутій, народний депутат України Сергій Кузьміних та радник з питань децентралізації Житомирського ЦРМС Сергій Романович.

Відразу варто зазначити, участь райдержадміністрацій та райрад у процесі "децентралізації" не прописана жодним законом і тому, згідно ст.19 Конституції України, жоден їх посадовець брати участь у цьому не може. Але, як бачимо, й представники команди Зеленського просто нехтують основним законом, що також не додає оптимізму у прогнозі їхнього майбутнього на олімпі влади.

У вступному слові Ю.Оханський сказав, що зібрав очільників громад, щоб вислухати їхню думку стосовно варіантів утворень нових ОТГ і 100-відсоткового покриття району цими утвореннями.

У своєму виступі представник Центру розвитку місцевого самоврядування С.Романович пригадав невдалі спроби створити ОТГ і повідомив, що для створення більш сприятливих умов для цього процесу уряд розробив нові критерії визнання спроможності ОТГ, що значно спрощує процедуру. Також він сказав, що уряд вимагає найближчим часом покрити повністю Житомирщину новоутвореними громадами, створивши на ній 66 "резервацій". Сім з них мають бути "намальовані" (як казали представники влади на нараді) у Житомирському районі.

Представник центру реформ виклав власний погляд на цей процес: Сінгурівська ОТГ має об'єднати всі сільради південного напрямку аж до Глибочка включно, Новогуйвинську селищну раду приєднати до Станишівки, Високу Піч - до Тетерівки, Левкову потрібно визначитися - до Житомира, Оліївки чи Станишівки.

Народний депутат С.Кузьміних взагалі висловив більшу стурбованість містом Житомир - обласний центр має розвиватися, а тому йому потрібні землі.

Звичайно, за рахунок приєднання приміських сіл. Високу Піч він запропонував приєднати до Чуднівської ОТГ, Левківську сільраду до заново об'єднаних у спільну громаду з Оліївської та Глибочицької ОТГ (?!) Також нардеп запропонував Новогуйвинську селищну раду приєднати до Станишівки, але адміністративний центр зробити у Новогуйвинському.

Новогуйвинський селищний голова Зоя Григоренко розповіла про перипетії створення Новогуйвинської ОТГ, всі варіанти якої закінчилися невдало, а також наголосила, що єдина в області селищна рада , яка об'єднує аж три селища, не може не бути адміністративним центром.

На це голова РДА відреагував реплікою: якщо будемо "тягнути ковдру" на себе, тоді це питання вирішать за нас.

Він мав на увазі, що тоді обласна влада сама "намалює" ОТГ і поставить нас перед фактом.

Дивно, але куди подівся принцип добровільності, який є основним у процесі створення нових ОТГ? Нова влада, як бачимо, також нехтує ним, як і режим Порошенка. Та й новий термін створення чергового варіанту Перспективного плану області створення ОТГ виглядає досить дивним - 29 листопада поточного року. Чому саме до цього дня? Бо ж ще й на п'ятому році "реформи" села жодного терміну у законодавстві не визначено. Як і не прийнято поправок до Конституції.


Та й "страшилку" від влади, що нинішній рік є останнім, коли об'єднатися можна буде добровільно, а затим все зроблено буде примусово - не є новою. Так залякували сільських голів ще з часів сумнозвісної Парфентієвої у 2015 році, а потім у 2016, 2107, 2018 роках, і тепер знову застосовують ту ж "страшилку".
Так можуть діяти або авантюристи, яким все одно, який буде результат тієї "примусилівки", або повні бовдури, які не розуміють, що після примусового об'єднання-приєднання, якщо таке станеться, у селах почнеться шалене невдоволення й спротив. І на місцевих виборах на "Слугу народу" очікує неминуча поразка. При тому, що рейтинг Зеленського за півроку вже впав на 20 відсотків.

Та повернемося до наради з сільськими головами.

Цього разу, як і у 2015 році, знову дає взнаки "капкан" щодо визначення адміністративного центру. Кожен сільський голова, кожна громада хочуть, щоб "столицею" ОТГ було саме їхнє село, добре розуміючи, що їх очікує, коли вони стануть "провінцією" без власної сільради.

Несподіваною для присутніх стала і пропозиція щодо об'єднання вже об'єднаних Оліївської та Глибочицької ОТГ, які є успішними і самодостатніми - в одну громаду(?!). Подив з цього приводу висловила і секретар Оліївської сільради Тетяна Курінна, яка зараз виконує обов'язки сільського голови.

"Куди ще збільшувати громаду, коли ми, об'єднавши села трьох сільрад, в день видаємо до сотні довідок?" - аргументувала вона. Так, пропозиції щодо приєднання "бідних" сільрад оліївці розглядати готові, сказала вона, але до об'єднання з Глибочицею - ні.

То що, на даному етапі "децентралізації" "зелені" вирішили по-більшовицьки "розкуркулити" заможні громади? Тоді у чому був сенс цієї "реформи" до цього? Щоб всі були бідними? Для чого Оліївка приєднувала ще дві сільради?

Ми вже подібне проходили у часи колективізації у минулому столітті і відомо, чим все закінчилося.

Може уряду та ВРУ краще надати неспроможним сільрадам такі преференції, щоб вони мали можливість розвиватися самостійно, без усіляких "децентралізацій"? Може вже на 29-му році "незалежності", замість зміни вивісок на сільрадах, пора провести СПРАВЖНЮ економічну реформу українського села, у якому зосереджена третина світових запасів чорнозему? Чи закордонним господарям могутня аграрна Україна не потрібна у якості конкурента власним сільгоспвиробникам? Їм потрібні лише раби на плантаціях полуниці чи у садах на збиранні яблук?

Про це на зібранні у будинку районної влади не говорилося. Більше того, нардеп С.Кузьміних навіть засумнівався у здобутках Оліївської сільради. І це при тому, що вона по заможності посідає 6-те місце з пяти сотень "зліплених" в Україні "ОТГ", у абсолютній більшості з яких так і не наступило "райське життя".

На нараді Заможненський сільський голова Петро Нагорнюк, сказав, що у багатьох новоутворених громадах створено "рай" лише для чиновників: їхні зарплати постійно зростають, як і їхня чисельність. І навіть навів цифру: у заможній Польщі на 1 тис. чоловік населення припадає 1 чиновник, а у нас цей показник у десятки разів вищий. Він запропонував створити в районі одну громаду з центром у Житомирі. Хоча на нещодавній сесії у Заможному уговорив депутатів надати згоду на об'єднання 5 сіл у Березівську "ОТГ".

Його пропозицію парирував С.Кузьміних: якщо центр буде в Житомирі, то порушаться вимоги до адмінцентру щодо доступу до школи, медицини, ЦНАПУ тощо.
Після цього Миролюбівський сільський голова Володимир Карбовський та Коднянський сільський голова Наталія Бовсунівська повідомили, що на сесіях цих сільрад депутати прийняли рішення звернутися з пропозицією щодо приєднання до Станишівської сільради.

Березівський сільський голова Сергій Чернуха поінформував про роботу щодо створення Березівської "ОТГ" на базі Іванівської, Садківської, Березівської, Василівської та Заможненської сільрад, проте представник ЦРМС засумнівався у спроможності такого утворення.

Своє бачення на місцеву "децентралізацію" висловив і директор територіального центру соціального обслуговування громадян Олександр Мельник, який запропонував створити у районі дві громади з межею по річці Тетерів.

Багато розмов протягом всіх років "децентралізації" в районі та області ведеться з приводу того, куди приєднати Високопічську сільраду - варіанти з Тетерівкою чи Березівкою ніяк не проходять. Свою точку зору з цього приводу виказав сільський голова Анатолій Маслов. Він повідомив, що там частина людей виступають за об'єднання з Чудновом, частина - бажає пристати до Тетерівської ОТГ (але при цьому хочуть перенести адмінцентр у Дениші), а сам голова вважає більш доречним створити у районі одну громаду на всіх.

На це представник тетерівців Анатолій Волинець парирував: хай краще Висока Піч йде у Чуднів.

Виступив на нараді й Левківський сільський голова Олександр Окоча, який своєю діяльністю з місцевими депутатами довів, що справа не у зміні вивісок на сільраді, а у копіткій ефективній роботі, що дає хороші результати. За останні роки, навіть при тому, що уряд по-шахрайськи забрав у неприєднаних сільрад ПДФО, у Левкові протягом останніх років поремонтовано і асфальтовано більше двох десятків кілометрів сільських вулиць, на них встановлено освітлення, капітально реконструйовано дитсадок, школу, амбулаторію, будинок культури тощо.

Але зараз Левків опинився в "облозі": сільрада межує зі створеними Станишівською, Глибочицькою та Житомирською "ОТГ", куди левківці йти в прийми не хочуть. Зараз навіть обговорюється варіант створення ОТГ з Харитонівською сільрадою Коростишівського району.

У своєму виступі О.Окоча відзначив недоліки процесу "децентралізації", а закінчив пропозицією - створити в районі одну або дві громади.

Висловив свою думку й головний лікар райлікарні Тарас Собко - він за створення двох громад. І навіть, нібито, бачив у кабміні вже остаточний план - саме на дві громади у Житомирському районі.

Завершив обговорення питання децентралізації в районі голова райради С.Крутій, який також запропонував створити в районі дві громади.

На цьому нараду було закрито - без будь-яких голосувань та конкретики.

Після цього, на запитання представника редакції газети "Сільське життя", народний депутат С.Кузьміних все ж уточнив, що обласному керівництву буде запропоновано занести до перспективного плану області створення не менше двох ОТГ. А Ю.Оханський додав - у тому числі з вже створеними ОТГ - Тетерівською, Станишівською, Оліївською та Глибочицькою. Та тільки чи погодяться на цей "добровільний" переділ депутати цих громад? Щось беруть великі сумніви.

Насамкінець варто відзначити той факт, що кидається в очі: сільські голови так втомилися від цієї “децентралізації”, що ладні вести свої громади до будь-якої “резервації”, аби від них відчепилися.

А також не варто забувати, що закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” ніхто невідміняв, як і процедуру об’єднання. Тому і на стадії ініціатив створення нових громад, і під час вибору адміністративних центрів, на нинішню владу очікують тіж “міни”, які знищили й режим Порошенка. Але, як відомо, нинішня Україна відома в світі саме тим, що вона наступає по кільканадцять разів на одні й ті ж “граблі”.

То ж як воно буде - читачі нашої газети дізнаються вчасно. Будьте з нами - передплачуйте "Сільське життя".

Сергій ЮРЧЕНКО
Об'єдналися неправильно. Давай по-новому?
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...