» » Пошти в селах не закриватимуть


Пошти в селах не закриватимуть

3-12-2018, 06:45
Переглядів 126
Пошти в селах не закриватимуть
У жовтні стартувала передплатна кампанія періодичних видань на 2019 рік. Зазвичай із закінченням польових робіт селяни більш активніше виписують газети та журнали, бо взимку мають більше часу аби їх читати.

Яким же було моє здивування, коли під час моніторингу передплати я почула від поштарів численні скарги в бік того, що люди нажахані інформацією про закриття тисячів поштових відділень по селах, - просто відмовляються передплачувати місцеву пресу. Мовляв, ми заплатимо, а в січні нічого не отримаємо, бо не буде кому доставляти!

Тож я вирішила з'ясувати чи насправді ситуація така критична і чи варто боятися селянам закриття поштових віддлень?

Мабуть, варто нагадати, що в кінці жовтня "Укрпошта" дійсно ввела в штупор українське населення своєю гучною заявою щодо оптимізації (а простіше - закриття) мережі поштових відділень на селі від 5 до 7 тисяч по всій території країни. Відповідно, людей - звільнити, а доставку пенсії, 45% якої населення отримує саме через відділення пошти - припинити.

Коментуючи ситуацію генеральний директор ПАТ "Укрпошта" Ігор Смілянський пояснив: "На сьогодні 45% українських пенсіонерів отримують пенсії через Укрпошту. Ми доставляємо тим, хто за станом здоров'я не може прийти у поштове чи банківське відділення, живе в сільській місцевості, де немає нічого, крім пошти. Мережа банківських офісів скорочується. 2017-го було закрито 827 філій банків, цього року - вже понад 700. Причина - економічно не вигідно працювати в селах.

Відділення Укрпошти - не виняток. Всередньому кожне з них щомісяця зазнає збитків майже на 3 тисячі гривень. Одна з головних причин збитковості - доставка пенсій за тарифами, нижчими від собівартості. На кожній доставці втрачаємо 19 гривень.

Унікальна ситуація: більшість пошт світу отримують субсидії від держави на утримання неприбуткової мережі. Укрпошта ж не може не те що отримати субсидії, а покрити власні витрати.

Щоб уникнути такої ситуації, ще торік у листопаді міністерства інфраструктури та економічного розвитку і торгівлі погодили новий тариф і звернулися по погодження до Міністерства соціальної політики й Пенсійного фонду. Відтоді нічого не змінилося: 17 наших звернень досі без відповіді. Тариф залишається незмінним з 2004 року, ми надаємо послугу за тарифами 14-річної давності. Актуалізацію пенсійного тарифу не закладено й у проект держбюджету на 2019-й" - пояснив Смілянський.

Для людей на селі, а тим паче для пенсіонерів та одиноких - пошта, це не просто послуги доставки, а - місточок, так званий зв'язок із зовнішнім світом. Тому й не дивно, що багато хто забив тривогу, навіть впав у паніку і вже встиг перевести отримання пенсійних виплат на банківську картку. Зрозуміле й ставлення до періодики. Побоюючись втратити кошти, люди просто відмовляються від передплати роками улюблених друкованих видань.

У день, коли ми хотіли отримати коментар в начальника Поштамту Житомирської дирекції УДППЗ "Укрпошта" - Наталії Сладковської (на фото), щодо ситуації з поштою в Житомирському районі і чого слід очікувати жителям сіл, до Житомира з робочою поїздкою завітав Глава держави П. Порошенко. У ході візиту Президент навідався і до поштового відділення №24, де обговорюючи проблемну ситуацію було наголошено на необхідності напрацювання системного рішення, яке б унеможливило скорочення поштових відділень та звільнення людей. І заявив, що для захисту людей він запропонував Уряду виділити 500 млн. грн. з державного бюджету, щоб забезпечити "Укрпошті" компенсацію видатків на доставку пенсій.

"Ці 500 млн. грн. підуть на те, щоб захистити пенсіонерів, не підвищувати тарифи на доставку пенсій. Не буде це робитися за рахунок коштів пенсіонера, простої людини. Пенсії треба збільшувати, а не забирати звідти додаткові кошти, і в той же час зберегти відділення", - зауважив Президент. За його словами, нині бюджетний комітет розглядає це урядове подання до другого читання. І запевнив, що він переговорив з депутатами і Прем'єр-міністром, і пропозиції Президента будуть проголосовані Верховною Радою України.

Схоже Главі держави цією заявою таки вдалося трохи зняти соціальну напругу. Поки що все лишається "на своїх місцях". Керівництво "Укрпошти", завдячуючи підтримці з державного бюджету, обіцяє не звільняти листонош та не закривати поштові відділення. Проте, як наголосив Порошенко: "Ці 500 мільйонів - це вирішує проблему на певний час. Цей час робиться для того, щоб ми знайшли спільними зусиллями системне рішення, яке би не потребувало подальшого втручання, але це системне рішення має відбуватися не за рахунок листонош… На сьогоднішній день ми робимо все можливе, щоб вас захистити, щоб не було скорочення, щоб відбулося, відповідно до рішень, підвищення заробітних плат і щоб ви виконували свою надзвичайно важливу роботу", - завершив свою промову Президент України.

Тож, наразі, побоюванням селян щодо закриття поштових відділень - нема підстав. І можна спокійно передплачувати місцеву пресу. Наталія Сладковська в телефонному режимі підтвердила слова Президента, і закликає людей користуватися усіма поштовими послугами. Адже саме від того, наскільки активно населення буде звертатися на пошту: передплачувати періодику, оплачувати комунальні послуги на місці, купувати товари побутового вжитку та продукти, - залежить і рентабельність підприємства, яке на сьогодні лишається для багатьох сільських жителів тим єдиним місточком, що сполучає їх із зовнішнім світом.

Альона Денисюк
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...