» » Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"


Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"

16-09-2018, 15:32
Переглядів 344
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Зізнаюся чесно, за більше ніж десятиліття роботи в журналістиці, я вже й не злічу, зі скількома лісівниками Житомирщини спілкувалася для написання своїх матеріалів. Та з яким захопленням про свою роботу розповідає старший майстер лісу Березівського лісництва - Павло Макарчук, - чую вперше!

Молодий чоловік, якому ще нема й тридцяти, не ототожнює свою роботу з конкретними посадовими обов'язками, а називає професію лісівника - для душі. Він переконаний - працювати в лісі зможе лише той, хто душею до нього прикипів.

Тож наш сьогоднішній матеріал, присвячений професійному Дню працівника лісу, що традиційно святкують в третю неділю вересня, - про одну із вагомих ланок цього господарства - лісову охорону - в обличчі майстрів лісу Житомирського лісгоспу.

Уже сім років, як мрія Павла Макарчука - бути лісівником, - успішно втілюється в життя. Він не виправдав сподівань батьків - стати економістом, проте не зрадив життєвому кредо - ставитися до роботи з любов'ю. Бо лише так - гарантований успіх у справах, - переконаний хлопець. Тож обрав професію, в яку назавжди "закохався".

На посаді старшого майстра першого обходу Березівського лісництва ДП "Житомирський лісгосп" Павло Михайлович зовсім нещодавно, лише з червня цього року. До цього часу працював тут же - майстром лісу. Коли ж піднявся "на щабель" вище професійною стежкою, не покинув своїх улюбленців - лісових культур, які садив і за якими доглядав, - і сьогодні вдало поєднує у роботі функції і майстра, і старшого майстра.

- Ліс, який нам посадили діди-прадіди уже виріс. Він є, і ми його заготовляємо. Але я вважаю, що справжній лісівник, повинен створити новий, сучасний ліс на місці зрубаного. Саме тому я люблю не стільки ліс, скільки лісові культури. Бо лише якісні лісові культури дають можливість виростити гарний ліс для наступних поколінь, - з невимовним ентузіазмом розповідає мені лісівник.

На питання, що ж для цього потрібно, Павло пояснює, - у першу чергу - правильна посадка якісними сіянцями та догляд за ними. Перші три-п'ять років, - основні, - аби не втратити час і дати їм можливість "вирватися" до сонця. Для цього залучають лісокультурниць, які уже за деякий час після посадки відразу виходять на просапку новонасаджених ділянок. І так не менше п'яти разів за вегетаційний період, в залежності від віку.

-Для мене особливо важливо провести догляди восени. Бо коли весною багато роботи, і треба встигнути вчасно посадити культури, то в цей час починається інтенсивний ріст усього. А коли ділянки доглянуті з осені, то хоч поряд і починає рости зілля, але лісові культури мають можливість "стартанути на крок вперед" і дають гарний приріст.

Далі застосовують механізований догляд, проводять освітлення, прочищення, так звані рубки догляду та інше. І вже за деякий час сформоване якісне насадження лісових культур сміливо можна називати молодим лісом. "Уже не гріх туди прийти і показати людям, - каже старший майстер і додає, - от у мене вже є що показати!".

І, дійсно, Павло Макарчук не просто розповідає мені про своїх улюбленців, а й демонструє ділянки, які за час роботи в лісі вже встиг посадити та доглянути. Одну з таких він із неприхованою гордістю називає "елітно-показовою". Це перша ділянка, де було проведено садіння сіянцями - із закритою кореневою системою. У складі насаджень сосна у сусідстві з кучерявими дубками. Крім рукотворного процесу, тут гарно постаралася й сама природа. Поряд із рядочками проглядається і, власне, природне поновлення, - характеризуючи ділянку, наочно демонструє мені лісівник ті чи інші відбірні екземпляри дерев.

Та однією посадкою і доглядом - у лісі не обійтися. Бо є ще й ряд іншої, не менш важливої роботи, яку має виконувати старший майстер. Охорона лісу - надважлива. І якщо для боротьби з крадіями, незаконними рубками та браконьєрством в лісництві працює рейдова бригада лісової охорони, то вберегти ліс від пожежі - завдання іншої складності. Для цього, пояснює Павло Макарчук, створюються мінералізовані смуги, а ще, на усіх під'їздах до лісу в нього встановлені шлагбауми. Перший час люди, що полюбляють збирати гриби та ягоди, були невдоволені і навіть неодноразово конфліктували з лісівниками через "ліс на замку".

- Ми нікому не забороняємо йти в ліс, але автомобільному транспорту тут нічого робити, бо це одна із великих індикаторів можливої пожежі. Будь ласка, ставте авто на узбіччі, і збирайте що хочете досхочу, - каже старший майстер. І додає, що з часом роз'яснювальна робота серед населення - далася взнаки. Сьогодні, з огляду на посушливі роки, розуміння людей про пожежонебезпеку в лісі стає в рази помітнішою, а відтак і поведінка - обережнішою.

А ще - наочні аншлаги із закликом берегти ліс від пожеж - теж мають своє значення. Саме тому в обході, підпорядкованому старшому майстру Павлу, - їх найбільше з усього лісництва.

Окрім цього, на інформаційних стендах лісівник, вишукуючи корисну інформацію в Інтернеті, роздруковує і розвішує різного роду поради: як не загубитися в лісі та що робити, коли заблукав, перша медична допомога при травмах та укусах змій та інше. До того ж, тут можна знайти і номери телефонів екстрених служб, які в хвилини "шоку" просто вилітають з голови та контакти для зв'язку з лісництвом.

"Мій обхід з усіх боків оточений населеними пунктами, саме тому й людей у цій частині лісництва - найбільше. До того ж і місця у нас - грибні, тож роботі з населенням - особлива увага", - коментує господар обходу.

На підконтрольній майстру території є й тимчасовий розсадник. Тут вирощують посадковий матеріал сіянців дуба для забезпечення власних потреб. А ще закладено дві плантації новорічних ялинок, аби радувати людей святковим атрибутом без шкоди лісовому господарству.

До усіх цих, звичних, для ще донедавна просто майстра, а тепер старшого майстра Павла обов'язків, додався і вивіз готової продукції з лісу - для подальшої її переробки та реалізації. Тож роботи у лісівника вистачає щодень. Інколи, поки організуєш роботу на обході, то за день не витримує заряд мобільного телефону, каже хлопець. Але заряду в молодого лісівника, на відміну від сучасної техніки, судячи з усього ще ого-го! Добре, що дружина з розумінням ставиться до роботи чоловіка! Бо підтримка рідних - запорука душевного спокою.

Відколи Павло працює в лісі, в пристрасті до риболовлі та інших душевних розваг став розміреним. "Буває на вихідних друзі запрошують на рибалку, але я краще поїду до лісу, припаркую на узбіччі авто, а сам - гайда по лісових культурах: позаглядаю, подивлюся що і де потрібно розпочинати робити, і навідаюся до свого улюбленого, найбільшого в обході, дуба", - зізнається молодий лісівник.

Саме дубові насадження - у фаворитах лісових справ майстра Павла Макарчука. І в посадці лісу, на багатих ґрунтах, запевняє - найбільше треба садити саме дуба. Бо хоч він і довго росте, але дуб є дуб, що тут ще скажеш!, - констатує Павло, і описує свого улюбленця, як консерватора, який не любить змін і довго їм опирається. Саме тому, каже він, навесні пізніше всіх розпускається, а восени якнайдовше не розлучається з листям. Він - живе втілення сильного здоров'я, могутності, поважний, статний, надихає своєю міццю і ніби програмує ці ліси на довговічність, бо ніколи не гнеться!

Павло та його колеги є правонаступниками тих житомирських лісівників, які багато років до них вирощували і примножували зелені багатства нашої держави. Вони продовжують користуватися найкращими традиційними підходами у своїй роботі, при цьому використовуючи і впроваджуючи нові, сучасні методи, що відповідають вимогам часу.

Після зустрічі з моїм молодим співрозмовником, я поспілкувалася і з ветеранами лісової галузі Антоном Рисічем та Володимиром Мельником. У свій час вони теж працювали майстрами лісу, тільки в Левківському лісництві, (тоді їх називали просто - лісниками), - і були вони тими кільцями ланцюжка життєдіяльності Житомирського лісгоспу, які в свій час теж садили і доглядали ліси, аби зростали вони і сьогодні, радували людей, дарували свої плоди, а лісгосп міг і надалі займатися веденням господарства.

Їх функції нічим не відрізнялися від теперішніх - розповідають лісники. Щоправда часи були інші, і більше роботи доводилося робити руками. А замість автомобілів вірними помічниками були статні коні. Сьогодні ж, кажуть, автомеханіка та багато механізованих робіт спрощують навантаження. Однак називати його як колись, так і зараз - легким, - не доводиться. Бо робота в лісі потребує сильних рук фізично витривалих чоловіків.

Хто саме, як не лісівники-ветерани лісової галузі, такі як Антон Михайлович і Володимир Олексійович, можуть зараз краще оцінити плоди своєї праці?!
"Коли заходиш у ліс, який садив ще тридцять років тому та доглядав його увесь час, то в душі від радості аж щемить. Це гарний молодий ліс, в якому вже можна вибрати дерево для дишла до возу чи ще для якихось принад. Він вже дає свої плоди, а ми ніби й не жили, так швидко летить час", - з присмаком гіркоти за пройденим часом відчеканює бувалий лісник Володимир Мельник. Сьогодні його радує не лише ліс, який лишив по собі, а й те, що справу батька продовжив син Василь.

Антон Рисіч присвятив лісовій справі усе своє життя. 55 років тому він теж ступив на стежину тяжкої лісівничої "дороги", і жодного дня не пожалкував. Ось уже три роки, як свій обхід він передав онуку Юрію, а сам щоранку - на прогулянку до лісу. "Пройду 5-6 кілометрів лісом, прогляну, чи все нормально, а як зачую який дим, то відразу телефоную "своїм" хлопцям. Не можу я так просто відпустити з серця справу усього свого життя", - підсумовує Антон Михайлович.

Простежуючи від історії до сучасності роботу лісників, можна з упевненістю говорити, - допоки в нас живуть і працюють в лісі люди, які по-справжньому закохані у свою справу і віддані лісу і душею і тілом, то галузь ця, всупереч усім намаганням її не так знищити, як приватизувати, - вистоїть завдяки таким ініціативним, трудолюбивим, молодим і перспективним хлопцям, справжній лісовій охороні!

Альона Денисюк

Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
Старший майстер лісу Павло Макарчук: "Найбільше в своїй роботі люблю лісові культури"
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...