» » Освіта Житомирського району: реалії та перспективи


Освіта Житомирського району: реалії та перспективи

24-09-2017, 11:19
Переглядів 1062
Освіта Житомирського  району: реалії та перспективи
Цього року на посаду начальника відділу освіти Житомирської РДА було призначено Світлану Давиденко. Днями вона надала інтерв'ю газеті «Сільське життя», у якому розповіла про стан освіти району та своє бачення її подальшого розвитку.

Освіта Житомирського  району: реалії та перспективи
Наша довідка.
Давиденко Світлана Олександрівна народилася в смт Черняхів Житомирської області, у 1985 році закінчила Житомирський державний педагогічний інститут ім. І. Я. Франка (вчитель математики і фізики). Загальний стаж роботи - понад 31 рік, з них в закладах освіти - 21 рік. Працювала вчителем математики, інформатики в загальноосвітніх навчальних закладах Володарсько-Волинського району Житомирської області, заступником директора з навчальної роботи. Останні 10 років перебувала на посаді секретаря Володарсько-Волинської селищної ради (нині Хорошівська селищна рада).


- Світлано Олександрівно, що сьогодні являє собою освітня галузь Житомирського району?

- Освітня галузь району - це 2 гімназії, 16 шкіл І-ІІІ ступеня, 10 шкіл І-ІІ ст., 2 школи І ступеня, 4 позашкільні установи: центр дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки "Орбіта", станція юних натуралістів, клуб військово-патріотичного виховання "Сатурн". Дошкільну освіту району представляє 28 дошкільних навчальних закладів: 12 з них працюють з повним режимом перебування, а 16 - з короткотривалим; 26 дошкільних навчальних закладів функціонує у сільській місцевості, 2 - у міській.

Результативну роботу навчальних закладів забезпечують 590 педагогічних працівників. За кваліфікаційним рівнем вищу категорію мають 158 педагогів; першу - 193; другу - 87; спеціалісти - 152.

Найвищого педагогічного звання "Заслужений працівник освіти України" удостоєний 1 педагог; "учитель - методист" - 29; "старший учитель" - 86.

- Скільки дітей навчаються в школах?Чи збільшується кількість учнів за останні роки?

- 1 вересня 2017 року за парти у школах Житомирського району сіли 4105 школярів, з них - 474 першокласники, 156 чоловік у нинішньому навчальному році отримають атестати про середню освіту. Якщо порівняти з минулими роками, то помічається тенденція до збільшення дітей.

- Які нові зміни в учбовому процесі чекають на школярів та вчителів?

- Зміни будуть, але, на мою думку, про них краще говорити після вступу в дію нового Закону України "Про освіту". На разі хочу лише зазначити, що за Закон в цілому депутати Верховної Ради вже проголосували 05 вересня 2017 року, чекаємо, що його підпише Президент і він з'явиться в офіційних виданнях.

Наступний - 2018 рік оголошено роком розвитку якісної освіти в Україні - за рахунок створення опорних шкіл, переоснащення навчальних закладів і забезпечення їх матеріальних потреб, перегляду освітніх програм та продовження політики збільшення заробітних плат українським вчителям. Сучасна освіта потребує реформування, адже змінилися вимоги до навчання, до знань і до компетентностей.

Здійснюється оновлення змісту освіти, передусім, у напрямку відмови від так званої енциклопедичності шкільного навчання. Забезпечуватиметься формування у школярів тих знань, які є необхідними для виконання практичних, ситуативних, ціннісно-орієнтованих, комунікативних завдань. Школа має давати освіту для життя, допомагати розвивати індивідуальні здібності.

Реформування початкової освіти - перший крок у рамках впровадження Нової української школи. Так, вже з 1 вересня 2017 року 100 шкіл з усіх областей України навчатимуться за новими Стандартами початкової освіти, а з вересня 2018 року - всі першокласники країни.

Першими в нашому районі впровадження науково-педагогічного проекту "Інтелект України" вже в цьому навчальному році розпочинають два вчителя початкових класів Озерненської та Новогуйвинської гімназій (22 та 21 першокласники відповідно).

У цьому навчальному році діти навчатимуться 11 років.

- Пані Світлано, а як із забезпечення підручниками?

- Шкільні підручники надходять в район централізовано. Як тільки книги з'являються в обласному бібколекторі, вони одразу завозяться в райони відповідно до рознарядок обласного управління освіти і науки. Надходження підручників відбувається по мірі їх видання. Школи забезпечені підручниками приблизно на 74%, 100-відсотково - перші, другі, п'яті, шості, восьмі, десяті та одинадцяті класи. Найгірший стан забезпечення дев'ятих (приблизно 37%) та четвертих класів (60%).

- Чи можуть учні користуватися на уроці планшетом? Електронною книгою? У якому випадку?

- Цікаве запитання. На мою думку, перш за все вчитель має вирішити чи користуватимуться гаджетами на його уроці школярі чи ні і якими. При цьому має бути враховано достатки кожної родини, думку батьків.

Я вважаю, що питання забезпечення школярів електронною книгою має бути вирішено на рівні держави так, як це було в свій час з комп'ютерними класами, до цього ми йдемо.

Однак хочу зазначити, що друкована книга завжди залишиться пріоритетною і ніякий гаджет її не витисне з життя.

- Розкажіть, будь ласка, яка ситуація з харчуванням дітей у дошкільних та загальноосвітніх закладах?

- У першу чергу, хочу відмітити, що на балансі відділу освіти знаходяться загальноосвітні навчальні заклади, тому відділ відповідає за харчування школярів.
Уже другий рік поспіль в районі діє Програма розвитку та удосконалення організації харчування в загальноосвітніх навчальних закладах Житомирського району, яка була затверджена сесією районної ради. З 1 вересня цього навчального року харчування школярів буде продовжувати забезпечуватися в рамках цієї ж програми.

Протягом минулого навчального року було забезпечено харчуванням 3730 школярів, що складає 79,6%. , безкоштовним харчуванням було охоплено 2407 школярів (47,4%).Також охоплено гарячим безкоштовним харчуванням 93-ох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 55 учнів з числа малозабезпечених сімей, 114 дітей, батьки яких були учасниками АТО, 15 внутрішньо переміщених осіб. Кількість ЗОШ, де було організовано гаряче харчування, складала 30, а кількість шкіл, де учні харчувалися буфетною продукцією - 3.

Щодо дитячих садків, то вони знаходяться на утриманні сільських рад, які самостійно приймають рішення про вартість батьківської плати.

- Реформа передбачає оптимізацію загальноосвітніх навчальних закладів, тобто їх закриття. Які школи є неперспективними? Чи планують їх закривати? Скільки було закрито протягом 2016-2017 років?

- Я не хочу говорити про закриття шкіл. Це, на мою думку, не вирішення питання перспективності навчального закладу. Так, ми працюємо одночасно і над оптимізацією шкіл і над збереженням всіх навчальних закладів.

У серпні 2017 року Житомирською районною радою прийнято рішення про реорганізацію Миролюбівської ЗОШ І-ІІІ ст. у ЗОШ І-ІІ ст. у зв'язку з відсутністю учнів 10-11 класів уже впродовж трьох років.

- Світлано Олександрівно, у зв'язку із закриттям шкіл постає питання, як добираються діти до освітніх закладів? На якому рівні організовано перевезення учнів?

- У районі за межею пішохідної доступності проживають та потребували підвезення більше 527 учнів та 232 педагогічних працівників. З 527 учнів - 155- 29,4% підвозилися рейсовими автобусами, 372 учнів - 70,6% - шкільними автобусами, що складає 100% від потреби. Усі вчителі за потребою підвозилися до місця роботи та в зворотньому напрямку за 50% вартості проїзду.

З кожним роком зростає кількість школярів, які потребують підвезення тому нагальною стає проблема придбання шкільних автобусів.

У 2016 р. в рамках співфінансування інвестиційного проекту за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку придбано шкільні автобуси у Луківську ЗОШ І-ІІІ ст. та Оліївську ЗОШ І-ІІ ст.

- Як із літнім відпочинком та оздоровленням дітей у 2017 році?

- Хочу зазначити, що у цьому році результативно проведено оздоровчо-відпочинкову кампанію.

На виконання Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" та з метою популяризації вивчення іноземних мов серед школярів, охоплення дітей різними формами відпочинку у загальноосвітніх закладах району було продовжено практику організації літніх мовних таборів зі скороченим терміном перебування дітей без організації харчування та таборів відпочинку, а також організовано роботу пришкільних оздоровчих таборів з організацією дворазового харчування та 6-годинним перебуванням дітей. На це сесією районної ради за клопотанням керівництва райдержадміністрації було виділено кошти в сумі 633 150 грн.

При загальноосвітніх навчальних закладах Житомирського району функціонувало 29 пришкільних оздоровчих таборів, а також 25 мовних таборів. До оздоровлення й відпочинку залучено усіх учнів 1-4 класів та усіх дітей пільгових категорій. Усього - 2 103 школярі - 51,2% від загальної кількості. До мовних таборів залучено 629 дітей.

До відпочинку та оздоровлення залучено 38 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування; 21 учня, що має інвалідність; 139 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; 412 дітей з числа багатодітних та малозабезпечених сімей; 107 дітей, батьки яких є учасниками АТО.

Закладами проведено також ряд туристсько-екскурсійних подорожей та поїздок, якими охоплено більше 4 500 школярів.

- Чи є проблеми з педагогічними кадрами?

- Усі навчальні заклади укомплектовані педагогічними кадрами. У 2017-2018 навчальному році районна вчительська сім'я поповнилася 5 молодими спеціалістами.

- У яких школах проведено капітальні ремонти? Скільки коштів було витрачено на це?

- Загалом протягом вересня 2016 - серпня 2017 років відділом освіти проведено реконструкцій, капітальних та поточних ремонтів загальноосвітніх навчальних закладів на суму близько 8 483 121,00 грн.

Відремонтовано дахи та покрівлі у таких навчальних закладах, як Сінгурівська ЗОШ І-ІІІ ст. (реконструкція плоскої покрівлі під шатрову), Озерненська гімназія (дах центрального корпусу), Троянівська ЗОШ І-ІІІ ст. (покрівля котельні та майстерні), Березинська ЗОШ І ст., Вертокиївська ЗОШ І-ІІІ ст. (покрівля центрального корпусу).

З метою економії бюджетних коштів та необхідністю скорочення природного газу, відділ освіти продовжує роботу по заміні застарілого котельного обладнання на сучасне, ефективне. Протягом 2016-2017 років здійснено капітальні ремонти систем опалення та котелень у наступних навчальних закладах: Зарічанська ЗОШ І-ІІ ст. (система опалення та вузол обліку газу), Кам'янська ЗОШ І-ІІ ст. (капітальний ремонт котельні), Миролюбівська ЗОШ І-ІІІ ст. (капітальний ремонт котельні), Руднє-Городищенська ЗОШ І-ІІ ст. (заміна твердопаливних котлів),капітальний ремонт котельні Озерянківської ЗОШ І-ІІ ступенів (встановлення котла на твердому паливі), проводяться роботи по реконструкції системи теплопостачання з встановленням теплогенератора модульного в Іванівській ЗОШ І-ІІІ ступенів (буде здійснено повну заміну системи опалення та встановлено теплогенератор на твердому паливі), заключна угода на виконання капітального ремонту котельні Головенківської ЗОШ І-ІІ ступенів ( встановлення 2 котлів на твердому паливі). До початку опалювального сезону планується здійснити технічне переоснащення котельні з заміною котельного обладнання Коднянської ЗОШ І-ІІІ ступенів ( встановлення 1 твердопаливного котла). Вищезазначені заходи дозволять отримати значну економію бюджетних коштів на оплату енергоносіїв.

Також проведені роботи для забезпечення учнів відповідними санітарно-гігієнічними умовами, а саме: реконструкцію існуючого приміщення під блок санвузлів Ліщинської ЗОШ І-ІІІ ст., капітальний ремонт приміщення санвузлів Станишівської ЗОШ І-ІІІ ст., поточний ремонт водопровідно-каналізаційної системи Василівської ЗОШ І-ІІІ ст., капітальний ремонт існуючого приміщення для облаштування внутрішнього санвузла у Руднє-Городищенській ЗОШ І-ІІ ст., капітальний ремонт системи водопостачання Вертокиївської ЗОШ І-ІІІ ст. Проведений капітальний ремонт приміщення Зарічанської ЗОШ І-ІІ ст.

Також у 2016 році розпочато будівництво та капітальний ремонт спортивних майданчиків з штучним покриттям у Зарічанській ЗОШ І-ІІ ст. та Станишівській ЗОШ І-ІІІ ст. У серпні 2017 року відбулась допорогова закупівля у системі електронних закупівель по об'єкту будівництва спортивного майданчика зі штучним покриттям в Оліївській ЗОШ І-ІІ ступенів. Підписана угода з переможцем. Найближчим часом підрядна організація приступить до будівництва.

Постійно проводяться роботи по заміні дерев'яних вікон та дверей на металопластикові. Проведено відкриті торги на придбання вікон (Озерненська гімназія, Високопічська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, Головенківська ЗОШ І-ІІ ст., Руднє-Городищенська ЗОШ І-ІІ ст., Сінгурівська ЗОШ І-ІІІ ст., Вертокиївська ЗОШ І-ІІІ ст., Троянівська ЗОШ І-ІІІ ст., Коднянська ЗОШ І-ІІІ ст., Іванівська ЗОШ І-ІІІ ст., Садківська ЗОШ І-ІІІ ст., Миролюбівська ЗОШ І-ІІІ ст., Новогуйвинська гімназія) та на поточні ремонти із заміною вікон та дверей (Оліївська ЗОШ І-ІІ ст., Глибочицька ЗОШ І-ІІІ ст., Левківська ЗОШ І-ІІІ ст.). Замінено 434 вікна та 35 дверей на загальну суму 2016087,00 грн. Також заключені угоди на придбання вікон у Василівську ЗОШ І-ІІІ ст., Пряжівську ЗОШ І-ІІ ст., Озерненську гімназію, Троянівську ЗОШ І-ІІІ ст. на загальну суму 248655,00 грн. Заміна вікон триває.

- Як триває підготовка до опалювального сезону?

- Вище я розповідала про переведення котелень на альтернативні види палива. Зрозуміло, що саме зараз активно йде робота по завезенню дров у школи району. Згідно рознарядки на відпуск паливної деревини протягом 2017 року ДП "Житомирське лісове господарство" має завезти у навчальні заклади 2863 м куб. дров на суму 1 099 392 грн.

Уже завезено 1130,58 м куб. на суму 434142,33 грн. Роботи в цьому напрямі тривають.

- Пані Світлано, що нового Ви плануєте в освіті району? Яке Ваше бачення майбутньої освіти Житомирського району?

- Далеко в перспективу дивитись не доводиться, оскільки громади сьогодні проходять процедуру об'єднання і ми не можемо передбачити, які сільські ради ввійдуть в об'єднану територіальну громаду і як надалі вони опікуватимуться освітньою галуззю - спільно з відділом освіти чи самостійно.

Хочу наголосити, що новообрана сільська рада самостійно прийматиме рішення.

На сьогоднішній день уже дві сільські ради пройшли процедуру об'єднання та прийняли на свій баланс навчальні заклади. Це Тетерівська та Станишівська сільські ради. Особисто мені прикро, що в Тетерівській ОТГ уже закрився один навчальний заклад, в той час як район зумів зберегти всі навчальні заклади та ще й відкриває на їх базі дошкільні.

Нелегко нам сьогодні працювати і над створенням опорних шкіл, бо не знаємо як пройде об'єднання.

З 1 вересня 2017 року район продовжує брати участь у науково-педагогічному експерименті "Розвиток інклюзивного освітнього середовища в навчальних закладах області" за соціальною програмою Марини Порошенко, створено інклюзивні класи в Новогуйвинській та Озерненській гімназіях, Коднянській та Іванівській ЗОШ І-ІІІ ст. Загалом в інклюзивних класах навчається 6 учнів.

Наразі ми працюємо над розширенням мережі послуг, які будуть надаватися учням з особливими освітніми потребами, наданням психолого-педагогічної допомоги та забезпеченням системного кваліфікованого супроводження дітей. З цією метою в районі планується створення інклюзивно-ресурсного центру, основним завданням якого є проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, розроблення рекомендацій щодо програми навчання, особливостей організації психолого-педагогічної допомоги відповідно до потенційних можливостей психофізичного розвитку дитини.

- Вдячна за розмову.

Світлана Яременко
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...