Сільске життя > Друк > Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Сільске життя > Головна, Блог Валерія Івановського, Новини > Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?

Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?


22-02-2018, 08:40. Автор: ivanovskiy2013
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
16 лютого одразу в двох сусідніх селах Житомирського району Березівці та Садках, пройшли позачергові засідання сесії сільських рад. Що змусило так терміново зібратися депутатів? Про це - у нашому матеріалі.

Ще на початку січня 2016 року, коли в Україні заговорили про децентралізацію, і як наслідок - створення об'єднаних територіальних громад (далі ОТГ), в західній частині Житомирського району (Новоград-Волинський напрямок), за стіл переговорів сіли одразу сім сільських голів: Оліївський, Кам'янський, Садківський, Березівський, Іванівський, Василівський та Заможненський.

Серед пропозицій прозвучало створення ОТГ із центром у Іванівці. Однак, поговорили, і на цьому процес об'єднання затих. Проте, вже за деякий час, окремо від усіх, між собою змогли домовитися Оліївка та Кам'янка. Як результат - на мапі Житомирського району з'явилася ще одна ОТГ - Оліївська.
Інші п'ять сільських рад - лишилися при своїх інтересах. До цього часу тривали лише "переписки" між очільниками громад, проте конкретних домовленостей так і не вдалося досягти.

31 січня 2018 року, за підписом Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з'явилося розпорядження Кабінету Міністрів №45-р "Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Житомирської області" згідно якого Іванівська, Березівська, Василівська, Заможненська та Садківська сільські ради входитимуть до Житомирської ОТГ.

А це означає, що без проведення виборів (згідно деяких пропозицій щодо змін в законодавстві, які ще не прийняті - міста обласного значення автоматично зможуть приєднувати до себе громади), дані сільські ради можуть увійти до складу запропонованої Житомирської ОТГ.

Розуміючи те, що після об'єднання в такому складі сільські громади матимуть по одному, в кращому випадку - по два представника в складі депутатського корпусу міської ради, а, відповідно, і мінімальні шанси - бути почутим і мати можливість відстоювати інтереси своїх громад - сільські голови вищезгаданих населених пунктів забили на сполох. І зрештою - почали діяти.

Як наслідок - на засіданнях позачергових сесій Садківської і Березівської сільських рад стояло одне й теж питання - визначитися із центром майбутньої ОТГ, і підписати відповідне звернення до Житомирської обласної ради з внесенням змін до Перспективного плану області щодо створення ОТГ, аби виключити можливість бути приєднаним до міста Житомир.

Як зазначив у своєму виступі Садківський сільський голова Михайло Яромов:

- У зв'язку з тим, що я особисто таке доленосне рішення для Садківської громади на свої плечі взяти не можу - ми вирішили зібратися і обговорити це питання на даній сесії з активами сусідніх сіл.

Є два розрахунки: об'єднання громад із центром в Іванівці з усіма селами, і Березівської громади - без Іванівки. Чому два? Тому що в минулому році у Василівці люди зібралися з представниками адміністрації, поставили на голосування дане питання, і погодилися про створення ОТГ із центром у Березівці. Але напередодні нового року депутати Василівської сільради знову зібралися, передумали і сказали, що вони хочуть об'єднатися із центром в Іванівці. Виходить така ситуація - Василівка і Заможне хочуть центр в Іванівці. Відповідно й сама Іванівка хоче центр у себе. І лишається дві громади проти трьох - меншість проти більшості. Що робити в такому випадку? Треба звертатися до наших громад!

Тому, у зв'язку з тим, що сьогодні у нас одне питання на обговоренні в наших депутатів, буде прийняте одне рішення - провести громадське слухання жителів, які проживають на території Садківської сільської ради - шляхом анкетування.

Михайло Яромов продемонстрував опитувальний лист, і зазначив, що в ньому вказано три можливі варіанти об'єднання громади: з центром в Березівці, Іванівці і в Садках. Утім, розуміючи те, що жоден із жителів села, бо кожен є патріотом - не проголосує ні за Іванівку, ні за Березівку - на розгляд сільських депутатів було запропоновано Садки виключити з анкетування, так як сенсу в цьому опитуванні не буде, переконаний Яромов.

Пропозицію було підтримано, після чого сільський голова доручив депутатам протягом тижня провести на своїх округах анкетування, і вже за підсумками опитування сільська рада надасть своє рішення, щодо майбутнього центру ОТГ, на підставі думки громади.
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?

х х х х х х х

Своє слово сказала й Березівська громада. Варто відзначити, що на позачергову сесію прибули не лише депутати сільської ради, а й близько пів сотні небайдужих жителів. На порядок денний винесено теж єдине питання - про хід виконання Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

На початку засідання Березівський сільський голова Сергій Чернуха ознайомив присутніх із розпорядженням Кабміну щодо змін перспективного плану Житомирської області, і зазначив, що є багато заперечень з цього приводу в сільських голів визначених громад. За словами Сергія Анатолійовича, перш за все, сільські громади втратять можливість самостійно розпоряджатися власними коштами та земельними ресурсами. А відповідно - і повноцінно розвиватися.

Тож сьогодні перед керівниками вищезгаданих громад стоїть завдання - вийти з перспективного плану. Для цього потрібно прийняти рішення п'яти сільських рад (які в даний час обговорюються), про об'єднання в одну громаду і направити відповідне звернення до Житомирської обласної ради, облдержадміністрації та Кабінету Міністрів України про внесення змін до перспективного плану формування територій Житомирської області.

Уся складність даного питання в тому, що дві сільські ради пропонують створення ОТГ із центром в себе: Березівська та Іванівська. Це найчисельніші громади, кожна з яких по праву має можливість визнаватися центром. Утім, ні та, ні інша не хоче поступатися.

З приводу цього на сесії тривало майже двогодинне обговорення, за участі й Іванівського сільського голови - Лариси Кузовкової.

Лариса Олексіївна ознайомила березівчан із соціальною інфраструктурою Іванівської сільської ради, розповіла про її фінансовий стан, зауважила своє бачення щодо створення ОТГ із центром в Іванівці і закликала присутніх до об'єднання в такому форматі.

Проте, визначаючи кожен свої переваги - сільським головам Іванівки та Березівки так і не вдалося віднайти спільної точки дотику.

Порадившись із депутатами та громадою, Сергій Чернуха поставив на голосування - звернення до Житомирської обласної ради, Житомирської облдержадміністрації та Кабінету Міністрів України про внесення змін до перспективного плану формування територій Житомирської області в зв'язку зі створенням Березівської об'єднаної територіальної громади з центром в Березівці, і у складі з Садківською сільською радою. Та надання пропозицій своїм сусідам: Іванівській, Василівській та Заможненській сільським радам об'єднатися в Березівську ОТГ.

Рішення було прийнято одноголосно.

P.S. Такі кроки були зроблені, аби не втратити час та встигнути підготувати вищезгадане звернення для подання його на розгляд чергової сесії Житомирської обласної ради, що відбудеться 7 березня.

Проте, думка Садківської громади обов'язково буде врахована за результатами анкетування, і відповідно - поставлена крапка в цьому питанні.

Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?
Березівка чи Іванівка: де буде центр ОТГ, якщо вдасться її створити?

Альона Денисюк
Фото автораКоментар головного редактора газети
"Сільське життя" Валерія Івановського:


-Перш за все, мене обурює те, що знову, як і під час створення Тетерівської та Станишівської ОТГ, людей просто дурять.

Спочатку варто спитати, а хто підсунув Гройсману на підпис те розпорядження, в якому села району західного напрямку мають приєднатися до міста Житомир? Автора немає, як під час минулого перспективного плану, яким передбачалося створення на території району чотирьох громад.

Я переконаний, що Гройсман є учасником шахрайства, у ході якого людей просто поставили перед вибором: або створюйте своє ОТГ, або приєднаєтеся до Житомира.

Власне цим розпорядженням деякі сільські голови і скористалися у якості "страшилки", щоб знищити існуючі сільради і створити ОТГ. Бо ж, якщо вони були б чесними по відношенню до своїх земляків, то мали сказати їм, що розпорядження Гройсмана лише пропонує варіант об'єднання і це зовсім не є обов'язковим для громад, вони зовсім не зобов'язані знищувати свої сільради і йти у "прийми" до когось.

Навіть якщо й станеться так, як внесено зміни до перспективного плану, то це означає, що ініціатором процесу створення ОТГ з центром у Житомирі має виступати Житомирська міська рада, а її зовсім не цікавлять та ж Заможненська чи Василівська сільради. Якщо приміські села, на які мала види житомирська влада, "услизнули", то населені пункти за 30-40 кілометрів її зовсім не цікавлять. Тим більше, що це призведе до дострокових виборів.

Через ці обставини міська рада ніколи не стане ініціатором створення ОТГ з центром у Житомирі. А якщо й стане, то сільські ради мають право просто відмовитися від цього і ніхто їх не примусить об’єднуватися з містом.

Тому зараз ми і спостерігаємо те, заради чого й прийнято розпорядження кабміну - для введення в оману людей сільрад новоград-волинського напрямку. Чим зараз "під шумок" і займаються деякі сільські голови.

А щодо опитування шляхом анкетування у Садках, то можна констатувати, що й тут людей просто дурять, бо варіант, що жителі сільради можуть ні до кого не приєднуватися, не знищувати свою сільраду, а залишатися у нинішньому статусі, в анкетах не передбачений і навіть депутатів сільради та активістів про це не поінформовано. Подібне шахрайство з "анкетуванням" вже проводилося у 2015 році у Садках та Вигоді і закінчилося нічим. Наша газета про це писала.

Дивним є й те, що саме Садківська сільрада в останні роки довела, що у нинішньому статусі, без усяких приєднань-об'єднань, у неї величезні ресурси для добрих справ - порівняно з тими громадами, що знищили свої сільради і вже жалкують за цим: Буки, Корчак, Туровець та ін.

Варто зазначити, що наша редакція від процесу створення ОТГ лише виграє: і на виборах щось заробить, і потім легше працювати з одним сільським головою, ніж з п'ятьма, але прикро дивитися, як дурять людей. Хоча, якось у Кодні один літній чоловік сказав мені дуже доречну фразу: якщо когось постійно дурять, то він того вартий...
dle
Вернуться назад