» » 14 серпня - Медовий Спас


14 серпня - Медовий Спас

14-08-2019, 06:45
Переглядів 135
14 серпня - Медовий Спас
І за церковним, і за народним календарем 14 серпня - це свято Першого Спаса, Спаса на воді, або медовий Спас. На жаль, мало хто може до пуття пригадати, що це за свято й на чию воно честь відзначається. Витлумачення самої назви також не таке вже й прозоре: мовляв, колись мак віяли й освячували тощо.

Церковна традиція шанує цей день як такий, що пов'язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Господнього під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами (1164 рік). Приблизно в 106 році до Різдва Христового сирійський цар Антіох намагався примусити юдеїв перейти в іншу віру. Єрусалим було спалено. Суворо заборонено дотримуватися Мойсейового закону. Дехто не витримував такого тиску, але були й інші люди - сильні духом і вірою в Бога.

Маккавеї - це сім святих мучеників: Авім, Адім, Антонін, Гурій, Євсенон, Єлеазар, Маркелл. їхні батьки були Єлеазар і Соломонія. Старозавітній священик Єлеазар не піддався ні на хитрі підкупи, ні на відверті погрози. Не змогли зламати його й тортури.

Сильна людина померла мученицькою смертю, а далі настала черга синів. Нещасна Соломонія бачила на власні очі смерть кожної своєї дитини, важко навіть уявити, яка це була нестерпна мука. Але жінка мужньо зносила все, навіть підбадьорювала синів, заохочуючи їх бути сильними, мужніми та вірними Богові: "Мої діти, ви не одержали від мене ні душі, ні життя; я не укладала ваших тіл, Бог, Творець світу, дав вам усе те; і Він у своєму милосерді поверне вам життя, яким ви тепер погордили, залишаючись вірними його законам".

Соломонія також померла в ім'я Бога.

Виникає закономірне питання: чому ж тоді мучеників названо маковеями? За однією з версій, їхній подвиг надихнув Іуду Маккавея на повстання. За Божої допомоги повстання було успішне: повстанці здобули перемогу та звільнили Єрусалимський храм від язичницьких ідолів. Тому нібито назву святі мученики отримали від уже згаданого Іуди Маккавея, ізраїльського героя в тогочасній боротьбі за рідний край і Божий закон.

За народними уявленнями, від цього дня бджоли вже не дають меду.

Від самого ранку йдуть до церкви святково одягнені люди, щоб посвятити квіти, мак і воду. Вважається, що посвячені цього дня квіти, будучи вплетеними в косу, бережуть волосся від випадання. А мак, розсипаний на городі, сприяє гарному врожаю.

Знахарі радять застосовувати чудодійні властивості маку для рятування оселі від злих чар. Для цього треба просто посипати свячений мак навколо дому.
За переказами, вода цього дня цілюща, тому, якщо хворий на пропасницю викупається в природній водоймі, то може навіть позбутися своєї хвороби.
14 серпня розпочинається "Спасівка" - піст, який триває два тижні. В цей день у церквах святять воду, квіти і мак.

Серед квітів у букеті обов'язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається "маковійчик", або "маковейка". До нього кладуть і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м'яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

На житомирському Поліссі до маковійнового букета додають морквинку, невеликі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. На Черкащині колись вважали, що на Маковея треба обов'язково посвятити квіти, бо "від цього квітне господарство". Святити несли також вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічечку.

На Поділлі святили цілий сніп городини та зілля, обв'язаний червоною китайкою. З ним урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний врожай і примноження в господарстві.

Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже "освячене зело до всякої слабості здібне". Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс - "щоб не випадало з голови волосся".

Сакральний статус маку в українців був доволі високим. Ним обсипали корів і господу "від усього лихого". На Черкащині маком обсипали "всяку новопримножену тварину", приказуючи: "Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин".

Окрім звичайного городнього маку, дівки-чарівниці на Маковея святили мак-видюк (самосійний, дикий мак), що в народному знахарстві вважається засобом проти чародійства, а також проти упирів і так званих "ходячих покійників". Таким маком треба було обсипати навкруги себе або обсипати дім - зробити магічне коло з маку - тоді всі вроки і хитрощі відьми пропадуть безслідно. За народними уявленнями, відьма або упир не могли заподіяти людині шкоди, аж поки не визбирають весь мак до зернини. Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі.

На Маковея святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Обрядовою їжею в цей день були "шулики" - печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа дуже смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

Свято Маковея називається в народі "Першого Спаса", медовим або Спасом на воді, водяним Спасом (другий, яблучний Спас святкують 19 серпня). Хворі пропасницею купалися в цей день у річці, бо вода на Маковея вважається цілющою.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб. В цей день святили також колодязі та воду в річках. На Київщині цією водою кропили копиці сіна, щоб уберегти їх від мишей, кропили бджіл, а також пили цю воду, вмивалися нею з метою очищення від усього лихого.

Також у деяких місцевостях цей Спас називають Мокрим, адже в цей день святять воду в джерелах, озерах і річках. Вважається, що купання в них після обряду освячення принесе здоров'я.

Але водночас, у деяких регіонах України існує повір'я, що 14 серпня не можна купатися у відкритих водоймах: нечисть може затягнути під воду.
Найвідоміша назва цього свята - Медовий Спас - походить від звичаю підрізати або заламувати стільники у цей час. Бджолярі приносили в цей день до церкви свіжозібраний мед, щоб освятити. Перша ложка освяченого меду вважається чарівною - загадайте бажання - воно неодмінно збудеться.

Крім того, у цей день прийнято вшановувати воду, пекти пряники, пироги та млинці з медом та маком, але випічка повинна бути пісною.

Неварто забувати також, що цього дня починається Успенський піст, який триває до 27 серпня.

Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.

Ще святкування Медового Спаса пов'язане й із сільськими польовими роботами: це свято знаменує початок збору врожаю, предки вважали, що в цей день треба починати приготування до зими.

У цей день влаштовували проводи літа - зазвичай саме в це свято птахи відлітають на південь.

Також на Маковія готують маковійський букет з м'яти, чебрецю, нагідок, маку і освячують його в церкві. Крім того, освячену макову головку наші предки клали під подушку дітям, які погано або неспокійно сплять.

14 серпня - Медовий Спас

Що святять у Медовий Спас:

- воду (вважається, що вона стає цілющою);

- мед або стільники;

- мак;

- трави (вони набувають цілющих властивостей).

Освячену макову головку наші предки клали під подушку дітям, які погано спали.

Заборони на Маковія:

- не можна голосно розмовляти й гучно святкувати;

- вважається, що краще не прибирати вдома в цей день;

- заборонено працювати;

- не можна сваритися, лаятися;

- у цей день не можна бажати комусь зла, інакше негатив повернеться до вас;

- для тих, хто дотримується посту, існують заборони і в їжі.

Народні прикмети на Медовий Спас:

Якщо у цей день йде дощ - цілий рік не буде лісових пожеж.

Погода у цей день говорить про те, яким буде наступний рік.

На Маковія літо закінчується, починається осінь.

На Маковія вдовам помагай - слабкому допомога, а тобі щастя Медовий спас нові колодязі освячує.


Підготувала
Оксана БІЛА
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...