» » “Томосятина” Порошенка: провал неминучий


“Томосятина” Порошенка: провал неминучий

15-04-2019, 14:00
Переглядів 174
“Томосятина” Порошенка: провал неминучий
"Єпископи" ПЦУ розуміють: їх використали і кинули

Майбутнє порошенкової ПЦУ, яка вже має в народі назву "церква турецького попа", напряму залежить від того, хто стане президентом. Ця наспіх створювана Порошенком собі під вибори структура геть розбалансована, ділиться на дві частини - і, якщо президентом залишиться Порошенко, його прислужники на владних місцях продовжать лінію на підтримку ПЦУ і рейдерське захоплення парафій в УПЦ. Однак перемога Володимира Зеленського змінить ситуацію. Як саме і що відбувається всередині ПЦУ, розібралися київські журналісти інтернет-видання "Вісті".


Заочна битва двох Іоасаф

Усередині ПЦУ позначилися, як мінімум, два крила, одне з них близьке до патріарха Філарета, друге - до настоятеля ПЦУ Епифанія. Вони вже відкрито протистоять один одному. У публічну площину конфлікт вилився нещодавно, коли митрополит ПЦУ Івано-Франківський і Галицький Іоасаф (Василик) у статті для "Київського православ'я" зробив ряд заяв.

По-перше, про те, що керівництво вносить "самовільні зміни" до Статуту ПЦУ, що може привести навіть до "відкликання томосу". По-друге, що новостворену церкву "намагаються повернути в управління за зразком РПЦ ... Дехто піднімає питання про відновлення Синоду зразка "митрополітбюро" і не хоче, щоб всі єпархіальні архієреї почергово засідали в Синоді повноправно".

Натяк прозорий, адже саме з вуст Філарета в середині березня прозвучало незадоволення "грецьким статутом", тому, устами Іоасафа Філарету "передано привіт" з тієї частини ПЦУ, якою керує Єпифаній.

З відповіддю не забарилися. Наступного ж дня з заявою виступив ще один митрополит ПЦУ, також Іоасаф (Шибаєв).

"Я побачив, що розмови і обіцянки, на яких ми засновували позицію при об'єднанні, були просто обманом, - написав він у зверненні, назвавши те, що відбувається, - "церковним переворотом". - "Ворожа преса" писала, що молоде оточення Патріарха має таємний план усунути його від управління, але ніхто цьому не вірив. А виходить - даремно".

Шибаєв розголошує подробиці: статут ПЦУ обговорювали, "не побачивши його в очі", а сам текст отримали за дві години до голосування. Сюрпризом була і неучасть Філарета в інтронізації Єпифанія (він нібито був госпіталізований). Більше того, глава ПЦУ не згадував "почесного патріарха" Філарета на урочистостях.

"Згадайте про те, що саме він (Філарет - ред.) знайшов вас, що пас корів і гусей, підніс вас на вершину церковного життя, дав всі блага ... Дав єпархії, дорогі машини, хрести, митри, телефони, гроші. Чим же ви платите Патріарху?" - завершив своє звернення Іоасаф (Шибаєв).

"Опозиція" всередині ПЦУ

Митрополит Іоасаф керував екзархатом УПЦ КП в Росії (сам його титул звучить як "митрополит Бєлгородський і Обоянський"), а з отриманням томосу УПЦ КП втратила зарубіжний екзархат, і посада була скасована. Однак саме його "послання" висловлює точку зору оточення Філарета.

"Цей меседж говорить: Єпифаній був обраний на умовах спільного управління церквою, при якому Філарет вирішує всі внутрішні питання, а Єпифаній зосереджений на зовнішніх, - пояснив "Вістям" релігієзнавець Олексій Смирнов. - Судячи з усього, цей договір був в односторонньому порядку розірвано Єпифанієм - що фактично стало оголошенням війни ".

Також всередині структури ПЦУ є інші центри впливу, наприклад, митрополит Луцький Михайло Зінкевич, який був суперником Єпифанія (а зняти кандидатуру його умовив особисто Філарет) і якого, за деякими даними, просував один з "продюсерів" отримання томосу, Олександр Налекрешвілі. "Зінкевич недвозначно заявляє: будь-яке, мовляв, може статися - це або смерть, або відставка предстоятеля ПЦУ і нові вибори. У будь-якому випадку проти Єпифанія концентрується потужний рух, що говорить про його нездатність контролювати ситуацію", - говорить Смирнов.

Ще один показовий момент: колишній митрополит УПЦ Вінницький і Барський Симеон, який був одним з двох єпископів, які перейшли в ПЦУ в грудні 2018-го, відмовився від судового позову, який сам же й ініціював. Суттю позову було відновлення на попередньому місці роботи (в єпархії УПЦ) і скасування указу митрополита Онуфрія, яким того звільнили від управління єпархією; а також спроба заборонити всім суб'єктам держреєстрації змінювати керівництво церковних організацій у Вінницькій єпархії УПЦ (тим самим стало б неможливим і призначення на його місце архієпископа Вінницького і Барського Варсонофія).

І суд спочатку навіть частково задовольнив позов. Але в кінці березня Синодальний юридичний відділ УПЦ повідомив, що представник колишнього митрополита подав до Вінницького міськсуд заяву про відмову від позовних вимог.

"Це свідчить про хитаннях всередині самої ПЦУ: єпископи там розуміють, що їх просто використали і кинули, але немає ні визнання світовим православ'ям, ні внутрішньої легітимізації самої церкви", - пояснив "Вістям" співрозмовник в церковних колах.

Чого чекати від Зеленського?

Ось в цей непростий для ПЦУ момент і відбуваються вибори президента України, причому лише один з кандидатів - чинний президент - може гарантувати структурі приріст за рахунок УПЦ.

"Порошенко - як би головний "реєстратор" нової церкви, і зараз він же - "власник реєстру акціонерів" ПЦУ . З його ймовірним відходом з політичної арени конфігурація усередині цієї "церкви" буде змінюватися, - прогнозує політолог Олена Дяченко. - Не виключено, що ПЦУ буде "проковтнута" УПЦ КП, адже в цьому випадку Філарету ніхто нічого не зможе пред'явити. А хто такий Варфоломій в Україні і для нової влади? Та - ніхто".

Тут дуже важливо, які посили для релігійної громади звучать зі штабу Володимира Зеленського. Таких було кілька. Перший - з вуст одного з головних спікерів штабу "Зе", Дмитра Разумкова: він сказав буквально, що томос вже отримано, і, раз так, завданням держави буде підтримка правопорядку.

Другий посил пролунав з вуст радниці Зеленського з правових питань Ірини Венедиктової.

"Отримання томосу - історична подія, - сказала вона в ефірі одного з телеканалів. - Потрібно об'єднувати людей, захищати всі релігії. І, головне, - не втручатися".

Сам Володимир Зеленський релігійну тему намагається обходити стороною.

На думку експертів, в двох висловлюваннях штабістів Зеленського "читаються" дві різні електоральні групи. "І якщо Разумков намагався заспокоїти віруючих УПЦ, давши їм надію, що захоплення православних храмів припиняться - то друга заява була зроблена явно заради прихильників ПЦУ, які, судячи з їхніх заяв в соцмережах, були незадоволені пасивною позицією Зеленського, вважаючи, що він зруйнує антиконституційний зв'язок між державою і ПЦУ, що склалася за Порошенка", - пояснив" Вістям "релігієзнавець Олексій Смирнов.

Принцип невтручання

Мабуть, в оточенні Зеленського дійсно є два табори - "прихильників" і "противників" підтримки ПЦУ. А опоненти Зеленського щосили використовують тему релігії проти нього. Паралельно у соцмережах порохоботи почали розганяти посил про те, що в УПЦ "розіслали вказівку працювати з парафіянами на тему голосування за Зеленського" - хоч УПЦ, за даними "Вістей", в принципі демонструє аполітичність.

"Позиція Зеленського з питань релігії не випадково розмита. Його штабісти прекрасно знають, що головне завдання зараз - не відвернути виборця. А через тиск і гонінь на УПЦ може сформуватися така електоральна група, як "православні виборці"- її раніше не було", - вважає Дяченко.

А очікування самої православної громади озвучив протоієрей УПЦ Геннадій Шкіль: на його думку, саме прагнення забезпечити якомога більшу кількість переходів парафій з УПЦ в ПЦУ до виборів - свідчення невпевненості в стійкості конструкції ПЦУ.

"За роки незалежності УПЦ КП захопила не один храм, але наші миряни побудували нові, а до них не пішли" - висловлюється священик УПЦ, яка є канонічною і найбільш популярною серед православних України.

Вона за свою багатовікову історію пережила багато гонінь, але вистояла і продовжує нести Слово Боже до людей. Переживе й цей передвиборчий трюк Порошенка під назвою "ПЦУ" - куплену під вибори у турецького попа.

"Тріщить по швах". Провал Порошенка на виборах покладе край ПЦУ.


Поки вся країна, затамувавши подих, спостерігає, як кандидати в президенти України здають аналізи, ніхто не звертає увагу на процеси, які чиняться в створеній Порошенком під вибори "Православній церкві України" (ПЦУ). Про це написав у Facebook протоієрей Української православної церкви Геннадій Шкіль.

Їх всіх охопила паніка - захитався трон під їхнім благодійником, "батьком української демократії", колишнім Януковича міністром, ділком і банкіром, власником заводів, газет, пароплавів, "рівноапостольним "Петром Другим (першим був апостол Петро)", - іронізує над ситуацією протоієрей.

За його словами, паніка серед служителів ПЦУ обгрунтована тим фактом, що трималася структура виключно на фігурі Порошенка.

"Захвати храмів відбувалися не тільки з його згоди, але і за його вказівками главам адміністрацій, хоча він ... і відхрещувався від цього, але повна апатія правоохоронних органів при захопленнях, безстрашна активізація незаконних дій представників влади, тиск з боку СБУ видавало його з головою ", - нагадав Шкіль.

Він також вказав на протиріччя, що існують між служителями ПЦУ, пов'язані з тим, що вони ніяк не можуть поділити владу у створеній структурі і незадоволені займаним становищем.

"Тому для них необрання Порошенка смерті подібно ... А тут ще Священний Синод УПЦ звернувся до Варфоломія з пропозицією відкликати "томос" з огляду на безперервні беззаконня з боку ПЦУ. Якщо не буде Порошенко президентом, Варфоломій буде вільним від зобов'язань і, щоб зберегти обличчя перед світовим православ'ям, цілком може це зробити ", - заявив священослужитель.

Саме страх перед відкликанням Томосу змушує представників ПЦУ вести агітаційну кампанію на користь Порошенка, пояснив Шкіль.

"Ось така цікава історія твориться на наших очах ... Утримати ПЦУ в одній упряжці міг і зможе тільки Порошенко, якщо його виберуть президентом. Якщо ж ні, то навряд чи Зеленський буде займатися скручуванням цієї марної структури. Навіть не марної, а шкідливої для України, працюючої на розкол країни.

Навіть з огляду на те, який бруд на Зеленського ллють майже всі представники ПЦУ ", - додав він.

Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомляли про те, що Єрусалимський патріархат ввів заходи для недопущення представників ПЦУ до служб - там не хочуть щоб на Літургіях були присутні несправжні священики. Також ми писали про те, що в ПЦУ визнали: помісна церква це політичний проект влади.

ПЦУ реєструють ... в УПЦ КП, що ліквідується!

Автор антицерковного закону №4128 В. Єленський стверджує, що громади, які «перейшли» в ПЦУ реєструють в УПЦ КП через некомпетентність чиновників.
«Автокефалія була надана ПЦУ для того, щоб залікувати рани і домогтися єдності в Україні. Ця мета не була досягнута. І потрібен певний час. Нас розбестив той темп, в якому Православній церкві України було надано Томос про автокефалію », - заявив В. Єленський.

На питання журналістів, чому всі релігійні громади, які перейшли в ПЦУ, реєструються в державному реєстрі як УПЦ КП, депутат відповів, що просто ще не всі обласні державні адміністрації вміють працювати з Єдиним держреєстром.

«А Київського Патріархату не існує. Вони знаходяться в режимі ліквідації », - додав він.

Як повідомляв СПЖ, Юридичний відділ визнаної світом канонічної Української Православної Церкви опублікував роз'яснення про протиправність дій і примусової зміни підпорядкованості релігійних громад. Згідно із законом, членство в громаді регулюється волею її членів і статутом, тому вона сама вирішує, хто в неї входить і встановлює вимоги до учасників, пояснюють в УПЦ.dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...