» » Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість


Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість

16-11-2018, 08:46
Переглядів 221
Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість
Анонсована ще минулого тижня зустріч Порошенка з єпископатом канонічної Української Православної Церкви 13 листопада так і не відбулася. Формальним приводом став той факт, що президент і духовенство УПЦ не зійшлися в питанні вибору місця проведення такого заходу.

Вже пізно ввечері Порошенко вирішив зробити "гарне обличчя при поганій грі" і все ж обговорив питання автокефалії аж з трьома ієрархами УПЦ (з 90-та існуючих) за закритими дверима.

Однак в реальності це загальну картину не змінило - переважна більшість єпископату Української православної церкви відмовилося йти "назустріч Томосу". А сама аудієнція з трьома єпіскопами, які, до речі, не вийшли з лав УПЦ, а тому просто прийшли послухати, що скаже Гарант з приводу свого передвиборчого трюку з Томосом - ще більше демонструє повний провал Порошенка й у спробі розв'язати православний розкол в Україні.

Українська Православна Церква, єдина канонічна в нашій країні, як і у важкі часи своєї історії, проявила величезну єдність та відданість позиції Блаженнішого Митрополита Онуфрія.

Ситуацію проаналізував сайт strana.ua


Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість


Місце зустрічі змінити не можна

13 листопада повинна була відбутися анонсована зустріч архієреїв Української православної церкви з президентом Порошенком.

Як вже повідомлялося, її ініціатором був сам Порошенко, від імені якого глава його адміністрації Ігор Райнін відправив запрошення персонально кожному архієрею УПЦ. І все б добре, та ось тільки місце зустрічі, яке запропонував президент, - Український дім, - спочатку виглядало як знущання над священослужителями.

Ця будівля, яку побудували в 1982 році до 60-річчя Союзу РСР, раніше була київським філіалом Центрального музею Леніна. Багато столичних обивателів й досі називають його "колишній будинок Леніна". У відповідь на пропозицію президента в УПЦ покликали його на зустріч безпосередньо в Києво-Печерську Лавру, де на цей же ж день запланували проведення Синоду та Архієрейського собору.

Місце проведення зустрічі з президентом двічі обговорював предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Онуфрій.

Вперше - минулої п'ятниці. Під час цієї розмови Онуфрій категорично відмовився від зборів в Українському домі, запросивши президента до Лаври.
Вдруге - вже безпосередньо під час Архієрейського собору у вівторок. Ось як описує "Країні" останній телефонний дзвінок президента митрополиту Онуфрію один з архієрей УПЦ. За словами нашого співрозмовника, саме Петро Порошенко дзвонив Онуфрію і запрошував ієрархів приїхати до нього на зустріч до Українського дому.

"У розпал засідання Собору архієреїв Української Православної Церкви 13 листопада. Порошенко зателефонував Блаженнішому і дуже емоційно заявив, що він чекає єпископат в Українському домі, запитавши, чому архієреї не їдуть до нього на зустріч. Онуфрій йому сказав, що закономірно, якщо обговорюватимуться церковні питання, то і зустрічатися потрібно на церковній території. Порошенко не погодився ", - говорить співрозмовник.

Інший архієрей, теж присутній на Соборі повідомив , що телефонна розмова митрополита Онуфрія з президентом вийшла досить емоційною. Якщо глава УПЦ був спокійний, то президент явно відрізнявся своєю зайвою емоційністю. Він настільки голосно кричав у трубку, що його слова долітали до багатьох архієреїв у залі. Зокрема, було чутно, що Порошенко в ультимативному тоні вимагав від владики Онуфрія дати задній хід в процесі автокефалії. У відповідь на коментар глави УПЦ з цього приводу в трубці пролунав роздратований голос: "Які канони? Які канони!"

Цікаво й те, що на рішення архієреїв з приводу місця зустрічі активно намагався вплинути митрополит Вінницький Симеон. Він переконував присутніх, що потрібно їхати до Українського дому, що у архієреїв УПЦ є що сказати президенту, давнім приятелем якого він є з "вінницьких часів" Порошенка. Позиція Симеона по автокефалії отримала жорстку публічну критику з боку переважної більшості архієреїв УПЦ.

"Загалом ситуація показала, що у вінницького Владики немає не тільки більш-менш підтримки серед єпископів УПЦ, але навіть серйозного авторитету, оскільки за ним на соборі не пішла навіть десята частина ієрархів. Показово, що в умовах повного неприйняття його позиції в рядах єпископату УПЦ, митрополит Симеон розгубився і морально "поплив", наприклад, він так і не зміг чітко відповісти на пряме запитання митрополита Запорізького і Мелітопольського Луки щодо того, збирається чи ні Симеон залишати УПЦ заради кар'єри в релігійній структурі, що намагається створити Константинополь на догоду Порошенку ", - розповів один з учасників засідання.

Цікаво й те, що незадовго до Собору митрополит Онуфрій отримав запрошення від Варфоломія відвідати Фанар. Блаженніший проігнорував це запрошення. Але саме Симеон був єдиним архієреєм, який висловився, що пропозицію слід прийняти. Його також ніхто не підтримав в цьому питанні.

Пізніше митрополит Горлівський і Слов'янський Митрофан уточнив, що рішення про місце зустрічі з президентом приймав увесь єпископат УПЦ. Так, на Соборі були присутні 83 архієрея з 90, які мають право голосу, ще двоє завчасно відправили листи, в яких пояснили причину відсутності - через хворобу. Один з архієрей знаходився за кордоном. Більшістю в 82 голоси (як раз окрім Симеона) всі їхати до Українського дому відмовилися.

"Ми чекали, що президент приїде на цю зустріч, а він не приїхав. Блаженніший запитав, хто хоче зустрітися з президентом, всі відповіли, що хочуть. Владика запитав, де ми будемо зустрічатися? І для всіх очевидно, що церковні питання повинні вирішуватися на церковній території. Ми хотіли зустрітися тут. Але ні, так ні ", - сказав Владика Митрофан.

Паралельно з подіями в Лаврі приїзду президента явно чекали в Українському домі. Цікаво, що провладні ЗМІ поспішили озвучити, що на цю зустріч з'явилися "деякі" з архієреїв УПЦ, які є прихильниками автокефалії.

У той же час, митрополит Митрофан, що митрополит Черкаський і Канівський Софроній і митрополит Вінницький і Барський Симеон (а саме ці двоє єпископів вважаються головними автокефалістами в рядах УПЦ) були присутні саме на засіданні Архієрейського собору в Лаврі.

"Симеон був. Софроній був. Сенсації не вийшло", - перераховував присутніх Владика Митрофан. " А ось Олександра Драбинка (єпископ Української православної церкви, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський, вважається прихильником створення автокефалії в Україні) в Лаврі не було", - додав митрополит Митрофан.

Таким чином, в Українському домі на денній зустрічі з президентом могло виявитися не більше 5 єпископів УПЦ. Але в їх рядах вдень не було Симеона і Софронія, чиї імена звучать найчастіше, коли говорять про те, що клірики УПЦ підтримують створення в Україні помісної церкви. Більш того, саме Вінницького митрополита Симеона раніше вважали головним претендентом на місце глави церковної структури, що створює Фанар за завданням Вашингтона.
"Я чув, що в Український дім взагалі з'явився тільки один Драбинко. Президент зрозумів, що зустрічатися ні з ким, і нікуди не поїхав", - говорить політолог Руслан Бортник, який багато років займається церковною проблематикою.

Про те, що біля Українського дому був помічений автомобіль з митрополитом Олександром Драбинком, написало також видання ВВС-Україна. Правда, журналісти уточнили, що митрополит швидко залишив будівлю.

Але вже пізно ввечері зустріч Порошенка з деякими церковними ієрархами все ж відбулася, причому саме в Українському домі. Директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко за підсумками зустрічі сказав журналістам, що там були присутні "представники з числа тих, хто підтримує об'єднання". Йшлося лише про трьох ієрархів УПЦ - О. Драбинка і митрополита Вінницького Симеона. Також там був присутній архієпископ Новокаховський і Генічеський Філарет (Звєрєв) - до речі, за іронією долі, він занесений до бази "Миротворця" як противник автокефалії, а свого часу був пострижений в звання з ім'ям Філарет на честь митрополита Московського Філарета.

"Це він їздив до Порошенка домовлятися, щоб його виключили з бази" миротворця ", - іронізує один з єпископів, який знає Філарета (Звєрєва). - Тільки що він скаже в своїй єпархії, коли повернеться? Там більшість людей проти автокефалії ".

Характерно, що, на відміну від Собору архієреїв в Лаврі, коли присутні на зустрічі єпископи відкрито розповідали про те, про що йшла мова на засіданні, то після зустрічі "трійці" з Порошенком до журналістів не вийшов жоден архієрей. Та й сама зустріч була більше схожа на спробу хоч якось виправдати денне фіаско президента, коли з 90 єпископів на зустріч до нього в призначений час з'явився тільки один Драбинко.

При цьому, варто відзначити, що єдиним, хто не підписав рішення Собору архієпископів УПЦ від 13 листопада, був саме митрополит Вінницький і Барський Симеон. На відміну від митрополита Софронія, який хоча нібито і підтримує створення помісної церкви в Україні, але рішення Собору підписав. Філарет також залишив свій підпис під рішенням Собору. Тому їхня зустріч з Порошенком більше нагадує спробу вияснити, яка ж позиція "головного реформатора українського православ'я" після його повного провалу з передвиборчим трюком стосовно можливості проведення "об'єднавчого собору" канонічної УПЦ з неканонічнимим УПЦ КП та УАПЦ.

Провал плану по Томосу

Раніше у ЗМІ повідомлялося, що ініціативу Порошенка щодо зустрічі з ієрархами канонічної УПЦ багато експертів і священослужителів пояснювали його бажанням змусити єпископів відкрито заявити про свою готовність вийти з Української православної церкви і взяти участь в Об'єднавчому соборі церков, попередньо запланованого на 22 листопада.

Це було найважливішим завданням, так як "турецький піп-розстрига" Варфоломей, який за завданням США сіє розбрат у Світове Православ'я, вже давно давав зрозуміти, що не хотів би вручати Томос невизнаним церквам - УПЦ КП та УАПЦ. І наполягав на тому, що в "об'єднавчому соборі" повинні не просто брати участь представники канонічної церкви - УПЦ, а їхня участь має бути масовою. Більш того, ходили чутки, що Варфоломій хотів би вручити Томос навіть самому Онуфрію (який про це ніколи не просив). Або, як мінімум, кому-небудь із значущих ієрархів УПЦ, хто погодився б очолити процес отримання автокефалії. Для цього проводилася навіть масштабна робота на переконання глави неканонічного Київського патріархату Філарета відмовитися від участі у виборах предстоятеля помісної церкви. І, нібито, глава УПЦ КП навіть майже на це погодився.

Але чи можна вважати цей план успішним, якщо УПЦ не тільки не зустрілася з президентом, а й прийняла заяву про свою відмову брати участь в процесах по автокефалії? І прихід трьох "опозиціонерів" до Порошенка виглядає як "втішний приз".

Тепер і сам "об'єднавчий собор" під загрозою зриву.

По-перше, УПЦ Київського патріархату і УАПЦ, які підтримують створення автокефалії в Україні, як і раніше не можуть прийти до згоди з питань регламенту собору і статуту такого об'єднання, і почати підготовку до заходу. Остання зустріч предстоятелів УПЦ КП і УАПЦ відбулася практично місяць тому - 14 жовтня, у велике церковне свято - день Покрови Пресвятої Богородиці. І нічим не закінчилася.

По-друге, через відмову єпископату УПЦ від створення єдиної церкви "автокефалісти-єдинопомісники" зіткнулися з вибором - проводити собор без масової участі представників канонічної церкви (навряд чи участь там трьох перебіжчиків можна вважати тією самою "масовкою") або ж відсувати дату проведення собору, поставивши під зрив судорожні передвиборчі плани Порошенка запросити Варфоломія в Україну очолити урочисту службу в Андріївській церкві 13 грудня і там урочисто вручити Томос.

Якщо ж передвиборчий штаб Порошенка все ж вирішить проводити цю провальну акцію в будь-якому складі, то, знову ж таки, виникає "вилка" можливостей:

- або провести "об'єднавчий собор" як хоче глава УПЦ КП Філарет (тобто шляхом об'єднання двох невизнаних церков на чолі з предстоятелем Київського патріархату). І тоді цю структуру не визнає жодна церква в світі;

- або заснувати абсолютно нову "церкву" на чолі з надісланим з Фанару священиком (найчастіше в ролі такого згадується виходець з української діаспори в Канаді Іов (Геча), що може натрапити на відмову приєднатися до неї УПЦ КП і Філарета (або на тихий саботаж процесу з їхнього боку).

Загалом, ситуація з Томосом стає все більш заплутаною, що ще зменшує шанс Порошенка на переобрання, враховуючи його провали у внутрішній та зовнішній політиці та катастрофічно низький рейтинг серед народу.

Тим часом, за підсумками Синоду і Архієрейського собору УПЦ, було прийнято низку важливих рішень. І всі вони явно відрізняються від "дорожньої карти" Банкової.

Так, УПЦ, як уже писалося вище, офіційно відмовилася від участі в процесі створення "автокефальної церкви". На думку єпископів, цей процес "не відображає внутрішньої церковної необхідності, не принесе реальної церковної єдності, поглибить поділ і посилить конфлікти серед народу України".

Також УПЦ оголосила про розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Це означає, наприклад, що митрополит Онуфрій і Варфоломій не зможуть молитися в одному храмі.

Собор також вважає недійсним рішення Синоду Константинопольської церкви від 11 жовтня 2018 року щодо українського церковного питання. А зняття анафеми з розкольників Філарета і Макарія визнано "наслідком спотвореного тлумачення православних канонів".

На довершення Українська православна церква відмовилася змінювати назву. Якщо ж Верховна Рада прийме рішення все-таки перейменувати цю церкву, то ця вимога буде оскаржуватися церковнослужителями, відповіли на це в УПЦ.

"Справа в тому, що цю зустріч сам Порошенко розглядав як політтехнологічний інструмент і наполягав на Українському домі, де він би перебував на своїй території і міг чинити тиск на кліриків УПЦ. Український дім - це місце, яке контролював би особисто президент. Самі ієрархи прорахували всі наслідки такої зустрічі і вирішили не грати за правилами Порошенка. Вибір місця Банковою спочатку був провальним. Запросити священиків УПЦ в колишній музей Леніна - виглядало як приниження всієї церкви, - сказав політолог Руслан Бортник, який вважає, що шлях президента до отримання автокефалії тепер ще більше ускладнюється.

Навіть "автономісти", які можливо й були в УПЦ, подивившись на ті численні конфлікти і проблеми, що відбуваються на шляху отримання Томосу, все менше хочуть брати участь в цьому процесі, вважає Бортник і додає:

- А без представників найбільшої конфесії - УПЦ - це вже не об'єднавчий собор, а скоріше установчий. На даний момент процес створення єдиної церкви зайшов в глухий кут і чи встигне президент вирішити ці проблеми до виборів - питання відкрите.

Більш того, помісні православні церкви все більш відкрито висловлюють свою позицію про незгоду з діями Фанарського попа, що корчить з себе “папу Римського”.

Наприклад, напередодні про свою позицію заявили на Архієрейському соборі Сербської православної церкви, де закликали Константинопольський патріархат і всі помісні церкви обговорити на Всеправославному соборі українське питання. Також Сербська православна церква не погодилася з рішенням Вселенського патріархату відновити в священичому званні предстоятелів УПЦ КП і УАПЦ. Про незгоду з Фанаром також заявляли в Олександрійській церкві, церкви Чеських земель і Словаччини і Православної церкви в Америці. Провести загальну православну нараду вимагають Польська і Антіохійська церкви, а Румунська і Кіпрська закликали Фанар до діалогу з РПЦ з цього питання.

Прямо Константинопольську церкву, що посіяла православний розбрат в Україні, не підтримала жодна з 15 помісних православних церков світу. А це означає, що ні у Порошенка, ні у Фанара поки не вийшов бліцкриг зі створенням в Україні автокефальної церкви.

Хоча, природно, від спроб довести справу до кінця Гарант відмовлятися не має наміру. Передвиборча боротьба цього вимагає. І так хочеться дорватися до влади ще на п'ять років.

Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість
Канонічна УПЦ проігнорувала ультиматум Порошенка і продемонструвала єдність і рішучість

Підготував Микола Галайко
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...