» » Як "здається" село Вереси житомирським бізнесменам


Як "здається" село Вереси житомирським бізнесменам

8-06-2018, 13:21
Переглядів 824
Як "здається" село Вереси житомирським бізнесменам
Не будемо говорити про те, корисною чи ні для українського села є так звана "реформа" з децентралізації. Читачі газети "Сільське життя", на відміну від прихильників інших видань, найбільш повно володіють різносторонньою інформацією з цього питання: знають і те, що говорять представники влади , і опоненти цієї справи. Зараз мова піде про те, як “здається” житомирським бізнесменам при владі древнє, славне і гарне поліське село Вереси, що розташоване поруч з ще більш древнім містом Житомир.

Так сталося, що в ході "децентралізації", яку пропихають "реформатори" вже четвертий рік, керівництво та депутати Житомирської міської ради на чолі з бізнесменом Сухомлиним мали великі наміри щодо приєднання приміських сіл під власною орудою, щоб "ефективно" використовувати землі цих сільрад. Але в минулі роки вони вичікували, бо не хотіли йти на дострокові вибори, що були неминучими у разі створення ОТГ з сільрадами. Поки вони чекали, що ВРУ прийме закон, який дозволяв би їм приєднувати села без виборів нового органу влади, то більшість "ласих шматочків" вже зникло з-під їхнього носа - Зарічанська, Станишівська, Тетерівська, Глибочицька, Оліївська, Кам'янська сільради створили свої територіальні утворення. А коли на початку цього року був прийнятий необхідний Сухомлину і Ко закон про приєднання сіл без виборів, то поза межами ОТГ залишилися лише три сільради - Вересівська, Іванівська та Левківська.

Остання з них категорично виступає проти будь-яких "приєднань-об'єднань" і показує вражаючі результати розвитку й у нинішньому статусі. Тому, знаючи позицію цієї громади та її голови О.Окочі, свою пропозицію про входження Левкова, Калинівки та Клітчина до складу облцентру міський голова навіть і не надсилав.

Іванівська громада також категорично проти злиття з Житомиром. Сільський голова там Л.Кузовкова виступає за створення ОТГ з сільрад новоград-волинського напрямку з центром в Іванівці і її підтримує депутатський корпус. Водночас, там існує потужний рух за приєднання до Березівки. З містом поєднувати свою долю бажаючих не густо.

Тому у житомирських бізнесменів при владі залишився останній варіант, який дозволяв би їм створити ОТГ і отримати доступ до значно більших фінансових потоків - це приєднання Вересів. Для них це своєрідний "Сталінград", що символізує останню надію чи повний крах всіх планів щодо "децентралізації" зі скандалом всеукраїнського масштабу.

Через це до громадських обговорень пропозиції міського голови у Вересах 28 травня житомирське керівництво поставилося надсерйозно. Особливо, враховуючи нещодавнє гучне фіаско команди на чолі із заступником Сухомлина Ткачуком у селах Іванівської сільради.

Як і під час створення інших ОТГ, зокрема, Тетерівської, Станишівської, Глибочицької та Оліївської, на першому етапі знищення Вересівської сільради житомирські бізнесмени "опрацювали" сільського голову, депутатський корпус та керівників місцевих бюджетних закладів. Яким чином це відбувалося, сказати поки що неможливо, але вражає несподівана одностайність у підтримці ініціативи щодо ліквідації власної сільради, що вони проявили на спільному засіданні, яке сільський голова О.Шут організував ще 11 травня поточного року. Це засвідчує те, що вересівська еліта вже здала свою громаду ще до "громадського обговорення" і сам цей захід треба було провести для проформи.

Ще одним дієвим фактором у цій історії є активність бізнесменів, що проживають на даній території. Річ у тім, що Вересівська сільрада територіально складається з трьох громад: тих, що проживають у Вересах (приблизно 500 чоловік), на території колишньої радгоспної бригади Смаківка (забудованої нині та межуючої з містом) - півтори тисячі чоловік, а також частини населення, яке проживає біля аеропорту і умовно так і називається "Аеропорт".

Звичайно, Смаковку та Аеропорт давно потрібно було приєднати до Житомира, бо це було б природньо і корисно для мешканців цих районів. Не марно ж питання приєднання до міста "вересівського поля", що і є нині "бригада Смаковка", розглядалося ще в радянські часи і лише зараз, на 27-му році "незалежності", воно може реалізуватися.

Цей район складається із забудовників, і, хоча там проживає зараз втричі більше населення, ніж у самих Вересах, у вересівських керманичів до нього "не доходили руки". Смаківці самі прокладають дороги, проводять лінії електропередач, газопроводи, вивозять сміття - вирішують всі питання з життєдіяльності цього житлового масиву самостійно. Тому й бажання приєднатися до міста тут значно вище, ніж у вересівських селян, яким місто потрібне, мов "корові сідло".

Тому під час підготовки до громадського обговорення у Вересах, житомирські бізнесмени підключили бізнесменів, які проживають на Смаківці та на Аеропорту. Ще до цього заходу вже ходили чутки, що їм були обіцяні значні преференції у їхньому бізнесі. Так це чи не так, сказати відкрито неможливо, бо ж хто зізнається? Головне, що саме організований підвіз людей для голосування за потрібне житомирським бізнесменам рішення відбувся і, саме завдяки їм, організаторам цього дійства вдалося отримати незначну перевагу під час голосування.

Важливим чинником у цій справі є й маніпуляція свідомістю селян, що є притаманною під час створення всіх ОТГ. Так, виступаючі на громадських обговореннях у Вересах, постійно брехали людям, що 2018 рік - останній рік, коли приєднатися-об'єднатися можна "добровільно", а потім приєднають примусово. Це ж "реформатори" говорили у 2015, 2016, 2017 роках, говорять і зараз - бо ця "локшина" проходить.

Затим, створивши ажіотаж навколо "неминучого приєднання", організатори заходу почали розглядати варіанти. Їх було три: приєднатися до Глибочиці, Оліївки чи Житомира. Сільський голова О.Шут виступав категорично проти входження до Глибочицької ОТГ. Кілька місцевих жительок висказалися за Оліївку, хоча очільників сусідніх громад чомусь на збори запрошено не було. Хай би розповіли, що вони можуть запропонувати Вересам. Їхня відсутність ще раз підтверджує, на що було націлене вересівське керівництво у розмові з односельцями - умовлянню їх "йти у Житомир".

Не варто розповідати про виступи представників житомирської делегації, до складу якої входило аж два заступники міського голови, начальник департаменту фінансів та представниця "Асоціації міст України" - цього викормиша американських та європейських фондів, які й домагаються знищення українського села.

Чомусь сам Сухомлин до Вересів не завітав - чи то боявся провалу, як в Іванівці, чи то знав, що потрібне рішення прийнято буде?

Важливо наголосити, що, агітуючи за "житомирський рай", високі гості не лише плели хармани про "децентралізацію", плутаючи при цьому елементарні поняття та вводячи в оману присутніх, а й допускали відверті образи. Так, пан Ткачук назвав вересівців "квартирантами" у Житомирі, що викликало велике невдоволення. Він погрожував селянам повною ізоляцією через введення "картки житомирянина", яку він так і назвав - "внутрішнім паспортом", відсутність якого позбавить нежитомирян можливостей відвідувати школи, дитсадки, медичні заклади тощо. Тобто мова йде про створення сухомлинівцями у Житомирі свого "удільного князівства", що грубо порушує Конституцію та законодавство України. І чомусь наші "доблесні" СБУшники (які націлені на переслідування опонентів режиму Порошенка) не помічають у цьому великої загрози безпеці нинішній державі.

Таке відверто нехлюйське публічне ставлення міських посадовців на зборах викликало відповідну негативну реакцію з зали - люди нагадували про купу проблем у Житомирі, які потрібно вирішити міській владі, перед тим як вказувати вересівцям, як їм жити.

Повним диссонансом з промовами "високих гостей" з Житомира прозвучав виступ заступника голови Житомирської райради В.Стаха, який наголосив, що після останнього Майдану відбулися зміни на посадах, а не структурні зміни, як того вимагав і вимагає народ. Він негативно поставився до "реформи" з децентралізації, яка призводить до протистояння людей.

Як би там не було, але коли після обміну думками перейшли до голосування, то пропозицію Житомирського міського голови про знищення Вересівської сільради та приєднання до Житомира підтримало 75 присутніх з 210. Проти проголосували 63 чоловіки. Так організовано підвезені жителі Смаковки та Аеропорту дали більшу кількість голосів на громадських обговореннях.

І все ж, попри переможні "фанфари", що миттєво зазвучали на житомирських сайтах (для закріплення маніпуляції з "перемогою"), виникає просте запитання: як третина голосів з 210 присутніх на тих громадських обговореннях може вирішувати таке кардинальне питання? На обговореннях у інших селах завжди питання вважається вирішеним, якщо за нього голосує абсолютна більшість з присутніх. У Вересах у такому випадку мало б бути більше 105 голосів. Не говорячи вже про те, як 75 чоловік можуть вирішувати долю громади з 2,5-тисячним населенням?

Це, звичайно, якщо підходити до справи серйозно, а не влаштовувати фарс. З іншої сторони, жителів Смаковки та Аеропорту значно більше, ніж у Вересах і тому будь-яке масове опитування дасть позитивну відповідь щодо приєднання до Житомира. Тут можна лише констатувати той факт, що у свій час, виділивши землі під обласним центром під забудову, вересівці прийняли до своїх лав надто багато "варягів", які зараз, за згоди місцевого керівництва та депутатів, і знищують Вересівську сільраду та майбутнє села, яке, скоріш за все, на п'ятому столітті своєї історії зникне з мапи, перетворившись на приміське захолустя.
Дане питання ще має розглядатися на сесії Вересівської сільради, де, як не дивно, серед депутатського корпусу переважать представники саме Вересів, а не Смаковки та Аеропорту. І тому, якщо вересівці захочуть висловити своє негативне ставлення до приєднання до Житомира, то вони мають знайти важелі впливу на своїх обранців у Вересівській сільраді. Інакше це призведе до значно гірших наслідків, ніж шахрайство авантюристів при владі з позбавленням їх пасовищ.

Чи зможуть вересівці самоорганізуватися й дати відсіч наступу житомирських бізнесменів на їхнє майбутнє - дізнаємося вже згодом. Так і хочеться у них спитати: це ви такі розумні, що з усіх приміських сіл одні йдете в місто?

В усякому випадку, читачі "Сільського життя" дізнаються про розвиток подій там вчасно.

Будьте з нами. Передплачуйте "Сільське життя" до 25 червня.

Богдан СТРІХА

Як "здається" село Вереси житомирським бізнесменам
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...