» » Чим живе Заможненська сільрада


Чим живе Заможненська сільрада

10-04-2018, 06:13
Переглядів 801
Чим живе Заможненська сільрада
З огляду на назву села Заможне, складається враження, що в цьому населеному пункті не існує жодних проблем. Проте, чи справді Заможне - заможне? Така собі парадоксальна тавтологія! Газета "Сільське життя" спробувала дізнатися, як насправді живеться в Заможному, - в селі, що є одним із найвіддаленіших сіл Житомирського району в Новоград-Волинському напрямку. Задля цього ми зустрілися з сільським головою - Петром Борисовичем Нагорнюком і в розмові з'ясували наступне.

Мабуть варто розпочати з того, що Заможне розташоване по резервній, проміжній дорозі районного значення, що сполучає між собою дві державні траси: Київ-Чоп та Житомир-Чернівці. Проте, жителів у цьому селі - небагато. У 120 "дворах" нараховується не більше трьох сотень селян. Петро Нагорнюк констатує, - така тенденція не лише в Заможному. Люди, шукаючи змогу заробити хоч якусь копійку, тікають з села до міста, а останніми роками й взагалі - з України. Тож і не дивно, що переважна більшість людей в селі - це пенсіонери. А в Заможному їх середній вік - біля 80-ти років. Молоді практично нема.
Ті, хто ще здужає працювати в селі, займаються сільським господарством і тваринництвом. Основний акцент тут, - з огляду на бідні, піщані ґрунти - поставлений на вирощуванні полуниці. А тваринництво зорієнтоване на розведенні молочної худоби. На трохи більше ніж сотню жилих будинків - 100 голів ВРХ. Погодьтеся, досить пристойна цифра! Не кожне село може цим похвалитися. Сільський голова узагальнює - корова з усіх часів була основною "годувальницею" на селі.

Якщо ж говорити про робочі місця, то тут не так плачевно, як здавалося б. Поруч із Заможним розташовано біля десятка кам'яних кар'єрів. Саме тут і зайняте сільське чоловіче населення. Жінки у переважній більшості вдома - городи та худоба. І лише декілька чоловік працює на місцевому молокопереробному підприємстві, де виготовляють сир виду "чечель".

Інфраструктура в селі розвинута слабо. Окрім сільської ради, в функції якої в переважній більшості входить видача довідок для населення, та організація соціально-культурного розвитку - функціонує фельдшерсько-акушерський пункт. Та і він практично завжди зачинений. Лише два рази на тиждень - середу і п'ятницю, - сюди з Високої Печі приїздить лікар і протягом декількох годин здійснює прийом пацієнтів. "Така ситуація склалася у зв'язку з тим, що фельдшер знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, а бажаючих на її місце - немає. Проте уже весною вона має повернутися до роботи, - пояснює сільський голова П. Нагорнюк, - і додає, що в ідеалі було б, якби лікар не лише був цілий день на робочому місці, а ще й проживав на території села. Бо медичної допомоги люди потребують - і вночі. А ще з урахуванням вікової категорії населення, то й почасти. Щоправда, тут же, в Заможному, живе молодша медична сестра, і як хто потребує негайної допомоги, то вона "підстраховує". Це вже маленький "плюс" для громади".

Дев'ятирічну школу, що була збудована ще при колгоспі, три роки тому районна влада закрила. Декілька років поспіль кількість учнів коливалася трохи більше двадцяти, та коли ця позначка зменшилася до межі у півтора десятка, школярів перевели на навчання до сусідньої Василівської школи. А місцева громада не дуже то й пручалася. Нині дітей зранку організовано підвозять шкільним автобусом до Василівки, а назад вони повертаються - рейсовим, згідно домовленостей між відділом освіти та перевізником.

Проте, приміщення заможненської школи довго не пустувало. Минулого року, за сприяння районного депутата Руслана Карчевського, за депутатські кошти було повністю утеплено та замінено дах, на що витратили 110 тис. грн. Після цього в селі почав функціонувати дошкільний навчальний заклад "Сонечко" з короткотривалим перебуванням дітей. Малюків тут із десяток, але все ж, вони сьогодні наділені можливістю підготовки до школи. А це, в першу чергу - уміння спілкуватися та вести себе в колективі, випрацьовувати в собі усидливість та зосередженість, отримати перші ази навчальних програм.

Цього року тут планують продовжити ремонт, проведуть термосанацію (зовнішнє утеплення) північної сторони будівлі. Цим теж наразі переймається районний депутат, та обіцяє вкотре спрямувати гроші на дитсадок. Це першочергові кроки. Далі за планом і естетичне оформлення фасаду.

Клуб в селі виконує, як і годиться, функцію дозвілля для молоді - дискотеки, це те місце, де вона збирається, аби поспілкуватися та повеселитися. Час від часу тут влаштовують і культурні заходи, пов'язані з державними святами. А ще в приміщенні клубу розташована бібліотека. Її книжковий фонд - понад 4 тис. екземплярів, а основний читач - діти. Наразі вирішується питання щодо перенесення її в приміщення дитсадочка, через дорогу, адже там - кращі умови: і комфортніше для читачів, і сприятливіше для збереження книг, а головне - вдосталь місця.

Діє в селі й два магазини, а щочетверга збирається і маленький базарчик. Люди цьому радіють, бо мають змогу задовольнити мінімальні потреби і в харчових продуктах, і в госпприладді, і в одязі, не витрачаючи часу та грошей на поїздку в місто. Бо для багатьох це взагалі фізично важко.

Не можна лишити без уваги той факт, що внутрішньосільські дороги - найкращі з усіх сіл району, бо - асфальтовані.

"За декілька років до "розпаду союзу" сюди прийшов працювати умілий керівник - Сергій Іванович Мельничук. За його діяльності був організований колгосп ім. С.П.Корольова, збудовано для людей біля двох десятків будинків та асфальтовано усі вулиці, - пояснює сільський голова. - Робота була зроблена на совість, тому зараз вони у хорошому стані, лише та вулиця, що веде до кар'єрів трохи вибита і має п'ять ям, одна з яких сьогодні вже потребує добрячого ремонту. Над цим і працюватимемо, - каже очільник громади".

Проте, основна, кричуща проблема для Заможного - під'їзд до села: як зі сторони траси Київ-Чоп, а це 11 км, так і з Рудні-Пошти - ще 5 км. Вони вщент розбиті великовантажними машинами, що постійно курсують з кар'єрів. Не менше шкоди і від 40-тонних зерновозів.

- Дорога ще більш-менш трималася до того часу, коли почали будувати трасу Київ-Чоп до "Євро-2012", - пояснює голова. - Тоді тендер виграли не місцеві кар'єри, що в Березівці чи Давидівці, - а бердичівські підприємці, кар'єри яких розташовані неподалік нашого села. Саме тоді, від інтенсивності курсування машин із каменем і зрушилася дорога. Нині цей процес безповоротний. Щороку дорога в усе гіршому стані, бо потік вантажівок, наповнених цільним каменем, величезний і постійний. Ми неодноразово зверталися в облавтодор з проханнями відремонтувати дорогу. Нам обіцяли, - та обіцянки лишилися на папері. З нового року усі дороги міжрайонного та обласного значення передані на баланс області. Тому з відповідним листом ми звернулися до обласного керівництва. Нас включили в план на 2018 рік. Тож дуже сподіваємося, що цього року нам нарешті відремонтують під'їзди до села. Бо це, в першу чергу - наша безпека. Вантажівки з каменем, що намагаються об'їжджати ями, створюють загрозу зустрічному транспорту: а це й легковики, і автобуси, що везуть людей та дітей до школи, і гужовий транспорт. Ніхто не може бути впевнений, що той камінь - закріплений на кузові належним чином, і що в якийсь момент - він не звалиться на дорогу. Добре, якщо в той час поруч не опиняться люди.

Саме так про наболіле розповідає Петро Нагорнюк. А ще додає, що проблем завдає й підприємство з випалювання деревного вугілля, так звані "бочки". І хоча працює воно згідно усіх офіційних дозволів, та дихати від цього населенню не легше. Особливо в осінній період, коли тумани клубочаться над землею і не дають піднятися димові доверху. Доводиться неодноразово і просити, і навіть сваритися, проте…

Бідкається сільський голова й про те, щоб для людей в селі була робота. Бо буде робота - житиме село.

Сьогодні на території сільської ради є вільні землі, які давно ніхто не обробляв. Частину своїх паїв люди віддали в оренду підприємству "Заможне-Агро", що три роки тому "зайшло" на землі сільради. Проте, хоч орендну плату вони й сплачують людям, та на полі так за цей час нічого й не посіяли. Хоча й обіцяли: і австрійську траву на сіно, і бобові культури. Проте, "чи жалітися з цього приводу, чи радіти?!", - каже сільський голова, бо досвід попереднього орендаря показав, що агрономія сьогодні - це суцільна хімія: труять, дискують, знову труять, засівають, і знову… труять, - а цього в своїх криницях селяни зовсім не хочуть.

Люди незадоволені орендарем, адже проти 7%, які платять інші в сусідніх селах за "пай", - тут найнижча відсоткова ставка: частині, з ким першим заключали договори - 3%, тим, з ким трохи пізніше - 5%. Виплачують коштами. А селянин хоче зерном. Бо так воно в рази дешевше, ніж на базарі, а туди ще добратися треба, і чимось його привезти. А в кожного ж якась курка є, порося…, - зерно в селі потрібно постійно.

Наразі ведуться перемовини зі столичним інвестором, аби на вільних землях вирощувати лохину (в народі - голубику, або ж будяхи - від авт.). Піщані ґрунти, що в Заможному - оптимальні для цієї ягоди. Сільський голова, омріяно, каже - було б добре мати такого інвестора, а ще, якби знайшовся й такий, який би облаштував тут переробку вирощених ягід, то це, взагалі, було б ідеально. Тож, якщо інвестор та сільська громада "вдарять по руках" (домовляться), то вже до кінця року на території сільради почнуть з'являтися нові робочі місця, а до сільської казни підуть додаткові надходження.

Перед Заможненською громадою сьогодні стоїть головний вибір для подальшого розвитку - до складу якої ОТГ увійти, аби "не згубитися" після об'єднання у закутках району. Проте, з огляду на кількість населення, заможненців уже ніхто й не питатиме. Вони "автоматично" вимушені піти шляхом сусідів - Василівської сільської ради. А вона, як уже відомо, 24 березня, на сході села підтримала пропозицію Березівської сільської ради для входу в склад Березівської ОТГ із центром в Березівці. І що з того вийде - невідомо нікому…

Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада
Чим живе Заможненська сільрада

Альона Денисюкdle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...