» » В. Оржехівський: 2017 рік став рекордним для зернових у Житомирському районі


В. Оржехівський: 2017 рік став рекордним для зернових у Житомирському районі

9-02-2018, 06:56
Переглядів 392
В. Оржехівський: 2017 рік став рекордним для зернових у Житомирському районі
Черговий рік для аграрної галузі Житомирського району виявився плідним на здобутки. Незважаючи на складні кліматичні умови минулого року, все ж таки варто відзначити позитивні тенденції розвитку агропромислового комплексу.

Яких результатів досягнули, та з якими викликами зіткнулися сільгоспвиробники Житомирського району в 2017 році розповів кореспонденту газети "Сільське життя" начальник управління агропромислового розвитку Житомирської райдержадміністрації Володимир Оржехівський.


- Володимире Миколайовичу, минув ще один рік. Для аграріїв району він був непростим. Та все ж, вони впоралися: зібрали урожай та засіяли поля озимими. Розкажіть про здобутки наших сільгосппідприємців.

- Збільшення посівної площі, приріст валового виробництва продукції сільського господарства, впровадження новітніх технологій у рослинництві та тваринництві - основні здобутки аграрного сектору району в попередньому році.

Загалом, із зареєстрованих 165 суб'єктів господарювання різних форм власності на території Житомирського району, у виробництвах задіяно понад 140 підприємств малого та середнього бізнесу. Протягом минулого року розпочало свою діяльність 7 нових суб'єктів.

- Пане Володимире, що найбільше порадувало Вас як очільника сільськогосподарської галузі у цьогорічних досягненнях аграріїв району?

- Праця в сільському господарстві завжди була і залишається нелегкою, але такою важливою і потрібною, від якої залежить продовольча безпека всієї держави.

Під урожай 2017 року за всіма категоріями господарств у районі засіяно 41 тисячу гектарів, з яких у сільськогосподарських та фермерських господарствах - 28 тисяч.

З такої площі вдалося зібрати один з кращих врожаїв зернових та зернобобових. Валовий збір цих культур у 2017 році становить понад 90 тисяч тонн, що є на 45% більше проти урожаю 2016 року. Такого показника в Житомирському районі не було з часів його існування.

Середня ж урожайність зернових та зернобобових культур у Житомирському районі становить близько 56 центнерів з гектара. Кращі результати показали у ТОВ "Щербини" (с. Березівка) - 85 цнт/га та у ТОВ "Укрленд" (с.Туровець) - 83 цнт/га. Питома вага серед зібраного урожаю належить саме кукурудзі, середня ж урожайність якої складає 75 центнерів з гектара. А ось найвища її урожайність у фермерському господарстві "Відродження-Агро" - 130 центнерів. Слідом за кукурудзою відзначилася пшениця. Лідерами у збиранні цієї зернової беззаперечно є ТОВ "Житомирщина-Агро" (с. Дубовець), ТОВ "Агро-Юніверсал" (с.Вереси), СТОВ "Ліщинське" (Ліщин).

- Наскільки мені відомо, кукурудза досить примхлива культура до погодних умов. Минулорічна осінь виявилася досить дощовою. Як це вплинуло на збір цієї зернової? Та як впливає клімат на сільськогосподарську діяльність загалом?

- Так, дощі вплинули на збір урожаю. Що стосується кукурудзи, то її збір через дощі був відтермінований на декілька місяців. Та це, як бачите, не дуже сильно вплинуло на показники урожайності. Надмірна вологість позначилася на урожаї сої та соняшнику. Коли йшов процес дозрівання культур, то ми прогнозували набагато більший показник. Через це соняшника ми втратили на 30%, хоча показник урожаю досить непоганий - понад 15 тисяч тонн, сої також недорахували на 11%, показник сягає також більше 15,5 тисяч тонн. Гарні показники отримали від збору озимого ріпаку - понад 2 тисячі тонн, що в 5 разів перевищує минулорічний показник. Урожай картоплі тримається на рівні з 2016 роком - трохи менше 900 тонн. Хмелю - 130 тонн. Але, загалом, минулого року аграріям району за складних погодних умов вдалося вчасно зібрати вирощений урожай, заготовити корми, підготувати площі та провести посіви озимих культур під урожай 2018 року.

- Яку площу на даний час вже вдалося засіяти озимими? Чи матиме вплив на урожайність тепла зима?

- Наразі за графіком засіяні усі поля, що планувалися. Площа посівів складає 8,5 тисяч гектарів, що на 30% більше за минулий рік. Звісно, будь-яке відхилення від норми, навіть у погоді, певним чином впливає на зріст рослин. Вони спочатку прискорили ріст, а потім їх накриває морозами. Але за нашими спостереженнями зернові перезимовують добре, перестороги немає.

- Яка галузь у Житомирському районі є більш розвиненою: рослинницька чи тваринницька?

- Дуже хотілося б, щоб ці дві галузі були розвинені на рівні, але поки що рослинництво є потужнішим.

У структурі вартості валової продукції сільського господарства 272 мільйона гривень належить продукції рослинництва, а лише 18 мільйонів - продукції тваринницької галузі.

- І все ж таки, тваринництвом займається 11 підприємств у районі. Які у них основні напрямки діяльності?

- У сучасних соціально-економічних умовах формування ринкових відносин у районі гостро стоїть питання підвищення ефективності виробництва продукції тваринництва, нарощування поголів'я худоби та підвищення її продуктивності.

Проте у цьому напрямку у нас теж є чим пишатися. Наприклад, на території Житомирського району, в селі Головенка функціонує єдине сільгосппідприємство на всю Житомирщину ТОВ "Екогенетикс". Це успішна ферма-репродуктор, яка вирощує кращих в Україні поросят англійської генетики та реалізує їх підприємцям, що спеціалізуються на відгодівлі та продажу товарних свиней. Крім того, корми для поголів'я виробляють із зерна, вирощеного на орендованих землях, площею у 300 гектарів, та відповідно підготовленого до згодовування завдяки власному міні-кормоцеху. У минулому році вдалося виростити 16 тисяч поросят.

У ТОВ "Вертокиївка" найбільший річний надій молока - майже 6,5 тисяч кілограм. Гарні показники і у ФГ "Лука-Агро" - понад 5 тисяч. У ФГ "Миколай" зібрали 6,4 мільйонів штук перепелиних яєць.

На сьогодні в усіх суб'єктах підприємницької діяльності налічується ВРХ - 665 голів, в тому числі 400 корів, майже 5 тисяч голів свиней, 60 овець, 185 кіз, 200 тисяч птахів, 9,5 тисяч норок.

Слід зазначити, що у 2017 році через наслідки інфекційного захворювання, африканської чуми свиней, на продовольчий ринок не додано біля 450-500 тонн м'яса свиней.

-Як щодо залучення іноземних інвестицій? У районі з кожним роком починають з'являтися фірми закордонних інвесторів, які успішно функціонують на наших територіях.

- Так, влітку розпочав свою діяльність у селі Гай німецький інвестор ТОВ "Озонінвестмент", створивши своє підприємство ТОВ "Мила кізонька гай", яке спеціалізується на виробництві та переробці продукції козівництва. Загальна проектна кошторисна вартість бізнес-проекту 13 мільйонів гривень, і саме у 2018 році їх має бути використано більше 70-80 %.

Також голландська компанія ТОВ "Профуна" спрямувала інвестиції для будівництва звіроферми з розведення норок у селі Сінгури, в яку теж спрямовані значні грошові ресурси зарубіжного походження.

- Як щодо розрахунків з боку орендарів за орендовані сільськогосподарські угіддя?

- За попередньою інформацією, загальна сума орендних виплат власникам земельних часток, тобто паїв, відповідно договорів оренди у 2017 році має бути в межах 30 мільйонів гривень. Процес орендних виплат триває. Зараз знаходиться на стадії завершення.

Хочу сказати, що до управління агропромислового розвитку райдержадміністрації з боку орендодавців сільгоспугідь - громадян району у 2017 році не надійшло жодної скарги, які б зазначали неправомірні дії зі сторони орендарів у взаємовідносинах.

- Володимире Миколайовичу, на завершення нашої розмови, узагальніть, які сільськогосподарські підприємства відзначилися у минулому році?

- Одразу зазначу, що не всі підприємства на даний час надали інформацію про отриманий урожай за минулий рік. Показники, які нам надійшли, можуть бути не зовсім точними, адже ми не можемо проконтролювати їх повноту. Проте з усього, що має наразі управління АПР, можу відзначити сільгосппідприємства, які досягли найвищих показників у господарській діяльності. В рослинній галузі: СТОВ "Ліщинське" (с. Ліщин), ТОВ "Щербини" (с. Березівка), ТОВ "Агро-Юніверсал." (с. Вереси), ПП "Миролюбівське" (с. Миролюбівка), СПП "Лад" (с. Кодня) та інші. В тваринництві: ТОВ "Вертокиївка" (с. Вертокиївка), ТОВ "Екогенетикс" (с. Головенка), ФГ "Миколай" (с. Барашівка), ФГ "Лука Агро" (с. Лука).

- Вдячна Вам за розмову. Бажаю гарних урожаїв у 2018 році.

Світлана ЯРЕМЕНКО
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...