» » Кір та грип: небезпека поруч


Кір та грип: небезпека поруч

27-01-2018, 07:29
Переглядів 367
Кір та грип: небезпека поруч
В Україні склалася тривожна ситуація із захворюваністю на кір. Упродовж перших двох тижнів січня 2018-го діагноз цієї небезпечної хвороби лікарі поставили 74-м пацієнтам. Більшість з них - діти. Які шанси, що хвороба переросте в епідемію, та як цьому запобігти?

За роз'ясненнями кореспондент газети "Сільське життя" звернувся до працівників КУ "Центральна районна лікарня" та КУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Житомирської районної ради.

Про ситуацію із захворюваністю населення Житомирського району на кір розповів заступник головного лікаря з питань дитинства КУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Житомирської районної ради Богдан Данко:


-На сьогоднішній день в Житомирському районі не виявлено жодного випадку захворювання на кір. Починаючи з 2018 року щепленням від цього недугу охоплено 72% населення нашого району. Для того, щоб уникнути епідемії та поширення хвороби необхідно, щоб вакциновано було 95% мешканців. Адже поширюється кір дуже легко.

-Як передається хвороба? Та чим вона небезпечна?

-Кір - це інфекційна хвороба, яку викликає вірус Morbillivirus. Він небезпечний тим, що легко поширюється, зокрема, повітряно-крапельним шляхом, спричиняє ускладнення і навіть смерть, і ліків від нього не існує.

20% хворих на кір матимуть такі ускладнення, як втрата слуху, енцефаліт і пневмонія, кон'юнктивіт, а в подальшому - втрата зору. Летальні випадки відмічаються у 0,5% серед захворівших.

-Чи можна кір розпізнати в домашніх умовах? Які основні симптоми?

- Спочатку кір можна сплутати зі звичайною застудою, оскільки симптоми однакові - кашель і нежить. Однак, на другий-третій день підвищується температура, з'являються відчуття нездужання і головний біль. Після з'являється набряклість обличчя і запалюються очі. А ось найголовнішим симптомом кору є висип, але він з'явиться не відразу. На третій-п'ятий день стає помітний перший висип у роті і на внутрішній стороні щік, за вухами. Пізніше вже обсипає все тіло. Я раджу, за перших же ознак, викликати лікаря додому, щоб по дорозі не заразити інших людей.

-Богдане Олександровичу, чому відбуваються спалахи кору? Чи є якась періодичність?

-Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головна причина спалахів - низьке охоплення щепленнями. Відколи я тут працюю, можу сказати, що у 2005 році був спалах на кір, тоді у Житомирському районі було зафіксовано декілька сотень захворівших, і у 2012 році теж була епідемія, тоді ж хворими виявилися близько однієї сотні. Переважно дитячого віку, зокрема, 3-7 років.

-Як захистити себе і родину від важкого інфекційного захворювання, чи врятує щеплення у період спалаху інфекції? Як часто робити щеплення від кору?

-Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК: для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи. Наразі ми використовуємо вакцину, виготовлену в Бельгії.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12-місячному віці дітям проводять перше щеплення від кору, а в 6 років - планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору. Діти до одного року мають антитіла від матері - вони здатні проходити крізь плаценту. Тому важливо, щоб майбутня матір мала протикоровий імунітет. Старші діти, які не були вакциновані, вже не мають антитіл.

Якщо вакцинація зроблена у перші 72 години після контакту із хворим на кір, і людина заразилася, вакцина дуже ефективно попередить хворобу. Тому вона не захворіє, а якщо і захворіє, то дуже легко. Якщо вона вже інфікована, вакцинація аж ніяк не ускладнить перебігу захворювання.

Задля профілактики отримати щеплення може будь-хто, навіть дорослий. Гарний приклад днями показав голова Житомирської районної ради Сергій Крутій, який разом зі своєю родиною отримали щеплення від кору. Такий вчинок Сергія Григоровича є прикладом для наслідування іншими. Більше того, це є також підтвердженням, що проблема дійсно існує.

-Яка кількість ін'єкцій зараз наявна у вашому закладі? Скільки коштує отримати щеплення?

-Наразі наявні 170 доз. Найближчим часом отримаємо ще 1200. За весь 2017 рік зроблено приблизно дві тисячі ін'єкцій від недуга. Для дітей віком від 1 до 18 років вакцинація проводиться абсолютно безкоштовно. Дорослим обходиться 800-900 гривень. Але це не така висока ціна, яку ви можете заплатити, захворівши на кір.

-Дякую за інформацію. І на завершення: чи радите ви, як лікар, все ж таки робити щеплення від кору?


-Не раджу, а навіть наполягаю. Я і моя родина отримали необхідні щеплення. Хоча кожен вирішує сам чи потрібно йому та його дітям вакцинуватися. Заставити ми не маємо права.

Спалахи кору та грипу - найактуальніші медичні питання цієї зими. Тому ми не могли обійти питання грипу у Житомирському районі. Про перебіг захворюваності на грип розповіла лікар-інфекціоніст КУ "Центральна районна лікарня" Людмила Гриненко.

-Людмило Костянтинівно, щороку взимку ми спостерігаємо збільшення хворих на грип. Чи існує зараз епідемія у Житомирському районі?

-На щастя, епідемії не існує. У 2018 ще жодна людина не звернулася з ознаками на захворювання грипом. Загалом, за весь минулий рік було зафіксовано 15 випадків захворювання серед дітей, та вісім тисяч серед дорослого населення. Всім була надана кваліфікована допомога, хвороба завершилася повним одужанням, без ускладнень.

-Вакцина проти грипу в Україні не новинка. Чи роблять щеплення від грипу мешканці нашого району?

-Попри поради лікарів, більшість населення не є прихильниками таких щеплень. За останній рік до ЦРЛ не зверталися люди за щепленням.

-Якщо ж епідемія починається переважно взимку, то коли варто робити профілактичне щеплення?

-Щеплення слід робити щорічно, оскільки вакцина діє лише протягом сезону. Приблизно у вересні-жовтні. Крім того, штамовий склад вакцин змінюється щороку відповідно до мінливості збудників в природі. Імунітет формується протягом 14 днів, тому вакцинуватися треба до початку епідемії. Людина повинна бути в той час здоровою, не застудженою, не зараженою вірусом.

-Чи є вакцина у вільному доступі? Скільки вона коштує?

-Вакцину можна придбати за рецептом лікаря. Це щеплення не входить до календаря обов'язкових в Україні, тому така послуга є платною для всіх. Коштує це орієнтовно 160-180 гривень. Продають в аптеках, де упаковку зберігають у спеціальному термоконтейнері, а на чеку обов'язково вказують дату та годину продажу. Щепитися можна у будь-якому медзакладі. А вакцину з аптеки слід принести у спеціальній термосумці, яку можна взяти в кабінеті щеплень.

-Вдячна за розмову. Бажаю всім нашим мешканцям бути здоровими.


Світлана Яременко

Кір та грип: небезпека поруч

Заступник головного лікаря з питань дитинства КУ "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Житомирської районної ради Богдан Данко, лікар-терапевт Людмила Марківська, лікар-інфекціоніст КУ "Центральна районна лікарня" Людмила Гриненко, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи КУЦРЛ Сергій Демус.

dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...