» » Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?


Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?

28-10-2017, 16:30
Переглядів 1056
Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?
18 жовтня 2017 року у залі Житомирського Районного суду відбулося засідання судового розгляду справи від позивача Журило Олександра Івановича до Станишівської сільської ради, на тему добровільного об’єднання Станишівської територіальної громади. На засіданні були присутні: позивач Журило Олександр Іванович (Зарічанська сільська рада), відповідач зі сторони Станишівської сільської ради, та свідки: Горова Олена Миколаївна (секретар Зарічанської сільської ради) та Градовська Катерина Іванівна (жителька села Зарічани).

Першою по справі був допитаний свідок Горова Олена Миколаївна. Секретар доповіла, що вона була учасником робочої групи на зборах, що відбулися 17.06.2016 року у старому приміщенні зали Зарічанської сільської ради.

В той день, робочою групою відбулося обговорення пропозиції щодо утворення об’єднаної територіальної громади, а не об’єднання, причому, акцент є саме на темі.

На засіданні були присутні 13 учасників, представників громад: Зарічанської, Станишівської, Луківської, Ліщинської, Пісківської, Туровецької сільських рад. Позивач попросив додати, що під час засідання розглядались лише примірники (проекти, які не заповнені і не завірені) проектів рішень.

Спочатку пропозиція проекту об’єднання села в громаду була сприйнята народом «в штики». Перша пропозиція прийшла від селища міського типу Новогуйвинське, та майже всі не захотіли об’єднуватися, адже в такому випадку бюджет би розподілявся між цими двома населеними пунктами, і не тільки, а як відомо, у смт Новогуйвинське є багатоквартирні будинки, з великими заборгованостями по ним. Саме з цієї причини більшість не підтримали об’єднання, на зборах було прийняте рішення не об’єднуватися ні з Новогуйвинськом, ні з іншим населеним пунктом.

«Потім надійшла пропозиція від Станишівки. Багато депутатів було за об’єднання з Новогуйвинськом, – зауважила Олена Миколаївна, – а якщо не з Новогуйвинськом, то з іншим населеним пунктом, звісно тільки з тим, що межує по території з нами. Пробували робити опитування, кожен депутат мав обійти свою дільницю, хотіли залучити більше громадськості. Я і ще двоє депутатів добросовісно обійшли та опитали людей зі своєї дільниці. Більше ніхто не ходив. Відбувалося це 06.04.2016».

У результаті, під час інформування та опитування населення виявилось, що люди настроєні негативно щодо об’єднання, був написаний протокол, під час підписання якого були присутні 26 чоловік. З 14-ти виборчих кругів було опитано всього три. Люди відповідали, що вони не хочуть ні з ким об’єднуватися, чому до них ще ходять і ще щось питають.

Як зазначив Олександр Іванович, що від Станишівки надійшло саме розпорядження, щоб розглянути питання приєднання, дати згоду. А так, як проект був оприлюднений та схвалений в один і той же день, то просто фізично було неможливо всіх опитати.

17.06.2016 відбувалося обговорення пропозиції, а не об’єднання, після цього обговорень більше не відбувалось. Треба було провести громадське слухання. Невеликою перепоною став обшук того ж дня, 17 червня у Зарічанській сільській раді. Обшук робили, бо хтось написав скаргу…

«А це, – як зазначила секретар Зарічанської сільської ради, – вже не перша спроба «потрусити» село, адже Зарічани завжди були ласим шматочком».
Була вилучена вся оргтехніка, забрали й комп’ютер свідка.

Наступною була допитана свідок Градовська Катерина Іванівна, уродженка села Зарічани. Катерина Іванівна відмітила той момент, що тема приєднання Зарічан до Станишівської об’єднаної територіальної громади була дуже обговорюваною у селі. Про це говорили всі, абсолютно, без винятку, село просто жило цією темою. Свідок була присутня на зборах, зазначила, що виступав кожен депутат, розповідала, що депутати збирали підписи. Зі слів Катерини Іванівни, жителі населеного пункту були зацікавлені в об’єднанні, вони були за Станишівку, але проти Новогуйвинська.

Про збори 10.06.16 жителька дізналася з об’яви, що була на дошці оголошень, також, як раніше зазначалося, кожен депутат обійшов свою дільницю, і повідомив про збори. Та і без цього всього неважко було дізнатися про збори, адже про цю подію говорили всі в селі.

Далі було заслухано відповідача зі сторони Станишівки. Вона заявила, що вони зі своєї сторони заперечують щодо позовних вимог Олександра Івановича, і просять вважати вимогу Ткачука Володимира Михайловича безпідставною, адже рішення вже було прийнято. А якщо б на сесії депутати були проти, тоді б можна було б провести референдум.

Відповідач зі своєї сторони додав, що Зарічанською сільською радою було дотримано всіх норм. Процедура обговорення пройшла в термін більше, ніж два місяці, були опитування, оголошення, строки витримано.

Громадські обговорення можуть проводитися різними способами, Зарічанською сільською радою було обрано два методи: усні консультації проводилися з громадянами, письмові, а заключним було громадське обговорення. Також, як просила відзначити відповідач, у роз’ясненні вказано, що громадські обговорення не можуть тривати 30 або 60 днів, тому, як правило, вони проводяться на протязі одного робочого дня.

Ще сторона Станишівської громади хотіла б звернути увагу на покази свідків позивачів, котрі давали пояснення, що вони не знали, за що вони голосують, вони не були присутні на зборах, саме тому і виникла потреба давати позов. Але у своїх свідченнях вони розходяться.

Було відзначено також і той факт, що право оскаржувати нормативно-правовий акт має та особа, до якої його застосовано,а також особи, які є суб’єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.

А позивач ще повинен довести, що було застосування до нього нормативно-правового акту. Тобто, за всіх вищевказаних причин, відповідач просив відмовити позивачу Журилу Олександру Івановичу, а позивання вважати безґрунтовним.

Після того, як суддя відправилась до нарадчої кімнати, стало відомо, що позивачу таки відмовлено у позові, а рішення буде оголошено дещо пізніше.
Ми поспілкувалися з позивачем Журило Олександром Івановичем, він легко пішов на контакт з нами, та дав коментарі. Як він нам розповів, справа щодо об’єднання з Станишівкою тягнеться ще з грудня 2016 року. Вже було 2 суди, і Зарічани відстоюють свою позицію, не дивлячись ні на що.

Під час судового розгляду справи, що відбувся 14.04.2017, була отримана копія заперечення, підписана Станишівським сільським головою Матвуйчуком Ю.В. Із запереченням позивач був не згодний, хіба що з цитатами зі статей Законів України. Олександр Іванович зауважив, що Матвійчук Ю.В. проігнорував п.7 ст.7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а саме те, що у даному випадку, сільський голова мав звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів, у разі підтримки добровільного обєднання територіальних громад на місцевому референдумі, та, звісно у разі прийняття радами рішень про добровільне об’єднання територіальних громад.

Також, зі слів позивача зі сторони Зарічан не задовольнив той факт, що виборців запросили взяти участь у перших виборах Станишівського сільського голови Житомирського району Житомирської області, перших виборах депутатів Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (копія запрошення нижче), а згідно Постанови Центральної виборчої комісії мали бути проведені вибори з відповідною назвою та ціллю.

Заперечується також ініціювання об’єднання, а саме розпорядження 23 від 18.04.2016. Станишівський голова ініціював добровільне об’єднання територіальних громад. А згідно української ділової мови, – зазначив Журило Олександр, – розпорядження – це документ, який видається посадовими особами, державними органами, підприємствами в межах їх компетенції і має обов’язкову юридичну силу щодо громадян (працівників) та підлеглих установ, яким адресовано розпорядження. Розпорядження мають однаковий правовий статус з наказами, за винятком того, що замість слова «Наказую» вживаються такі слова як: «Пропоную», «Забезпечити», «Вимагаю». Тобто, сторона Зарічан вважає, що ця дія була виконана з порушеннями зі сторони об’єднаної громади.

Особливо Зарічанську сільську раду турбує факт строків прийняття та схвалення проекту.

Згідно заперечення, що було написано позивачем, Олександр Іванович вказує, що дуже прикро, що не дотримані закони та Конституція України. Саме некоректним, з погляду Зарічан, було заявляти те, що проект рішення щодо об’єднання, який згідно ЗУ повинен пройти обов’язкову перевірку і отримати висновок стосовно його відповідності Конституції України та законам України в обласній державній адміністрації, рішення про схвалення проекту, яке приймалось тільки після обов’язкового громадського обговорення на протязі 60-ти днів, і після цього ще 30-ти денний розгляд депутатами сільської ради та рішення про об’єднання згідно ЗУ, яке повністю змінює устрій і всі види відносин в селі – не є регуляторними фактами, а є виявленням неповаги до всіх мешканців, вказаних у проекті сіл та законів України.

Проект рішення про добровільне об’єднання територіальної громад, рішення про схвалення проекту рішення щодо об’єднання та рішення про добровільне об’єднання повинні були бути опублікованими згідно п. 12 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарчої діяльності», а не на дошці оголошень у приміщенні сільської ради згідно вказаних неіснуючих пунктів регламенту.

Ці, та інші прохання Олександр Іванович вказав у запереченні, де він зазначив визнати ці факти та задовольнити прохання вказані в адміністративному позові. Позивач, депутати ради, та всі мешканці Зарічан сподіваються на швидке та позитивне вирішення цього тривалого процесу, адже це дійство затягнулося майже на рік.

Та, як ми знаємо, прохання зі сторони Зарічанської сільської ради було відхилене судом. На даний момент, учасники очікують оприлюднення рішення суду, а сторона Зарічан настроєна рішуче, і не збирається завершувати цю справу.

Ми отримали інформацію від однієї сторони судового процесу, та з офіційних джерел, і звичайно нам стало цікаво та вкрай необхідно отримати коментарі та думки з приводу того, що відбувається і з іншої сторони, від Станишівської громади. Та нам не вдалося зв’язатися з головою Станишівської ОТГ і отримати коментар.

Як зазначила юрист Станишівської об’єднаної територіальної громади, вони утримуються від коментарів до офіційного оприлюднення рішення суду. Отож, процес очікування та механізм об’єднання запущені, але технічні деталі в механізмі створення ще цілком не усунені. Будемо сподіватися на якнайшвидше вирішення усіх моментів та непорозумінь, налагодження співпраці та плідних результатів від ще однієї успішної, багатої та перспективної ОТГ в Житомирській області!

Але повенемося до судового засідання 18 жотня поточного року.

18 жовтня 2017 року Житомирський районний суд Житомирської області розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом Журила Олександра Івановича до Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області та Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання нечинним рішення та зобов’язання вчинити певні дії. Позивачем було написано заперечення, у якому він просив:

1. Не брати до уваги заперечення № 680 Станишівської сільської ради, в зв’язку з тим, що у ньому вказана недостовірна, неточна та неповна інформація та порушення вимог Конституції України та законів України;

2. Визнати факт, що під час засідання, яке відбулося 17 червня 2016 року розглядалися лише примірники проектів рішень;

3. Визнати факт, що проект рішення «Про добровільне об’єднання» датовані 23.06.2016 і завірені Зарічанським сільським головою;

4. Визнати факт, що не були оприлюднені проекти рішення «про добровільне об’єднання і про схвалення проекту;

5. Визнати факт, що 23.06.20169-а сесія Зарічанської сільської ради 7-го скликання приймаючи рішення про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», грубо порушили закони і свободи мешканців села Зарічани;

6. Визнати факт, що і проект рішення і саме рішення Зарічанської сільської ради стосовно добровільного об’єднання, є регуляторними актами, і тому мали були бути не тільки оприлюднені відповідно до чинного законодавства, а й пройти обов’язкове громадське обговорення. Були порушені вимоги Конституції України та законів України, щодо позбавлення у членів Зарічанської громади права на особисте волевиявлення.

7. Задовольнити прохання, вказані позивачем у адміністративному позові.

Суд постановив частково задовольнити позов Журила Олександра Івановича до Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області та Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання нечинним рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

Також, було постановлено визнати незаконним та скасувати рішення Зарічанської сільської ради № 187 від 23 червня 2016 року та № 202 від 14 липня 2017 року, а у задоволенні інших позовних вимог – відмовити. Ще – стягнути з місцевого бюджету Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь Журила Олександра Івановича 551,20 грн.

Коли ж ця постанова почне діяти, вступить у законну силу? Згідно статті 294 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК України) апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Редакція Times.Zt звернулася за коментарем до Житомирської філії установи «Центру розвитку місцевого самоврядування» з приводу винесеного судового рішення, поставивши таке запитання: які правові наслідки рішення суду можуть чекати на Станишівську ОТГ?

Відповідь дав експерт з децентралізації Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Романович:

“Постанова, яка прийнята за результатами розгляду справи в Житомирському районному суді – не є остаточною і підлягає оскарженню. У зв’язку з цим, представники Станишівської ОТГ мають намір на наступному тижні завітати до Житомирського ЦРМС. Зі свого боку, ми допоможемо підготувати апеляційну скаргу та подати до суду апеляційної інстанції. З іншого боку, варто відмітити, що Закон України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” не передбачає процедури роз’єднання”.

Отож, позов від Зарічан частково задоволено, рішення про добровільне об’єднання з територіальними громадами 16 (!) сіл, про припинення повноважень сільської ради, сільського голови, про визначення Станишівської територіальної громади та про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад… визнано нечинним. І за це все, Станишівка заплатить – 551,20 грн. Багато? Мало? Вирішувати не нам, суд вже прийняв рішення. Проте, шкода не через розмір стягнення з відповідача, а шкода людей, що чекали об’єднання, шкода потраченого часу та сил. Попереду на країну очікується ще багато об’єднань, сподіваємося, що це була остання історія про створення об’єднаної територіальної громади, яка дійшла до суду.

Ми будемо слідкувати за розвитком подій у Станишівській ОТГ, сподіваючись, що мешканці, тобто громада, не постраждає від судових тяжб.

За матеріалами Катерини Мачульської для times.zt.ua


Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?
Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?
Зарічани виходять зі Станишівської ОТГ?
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...