» » Якою буде Олїівська сільрада у новому статусі?


Якою буде Олїівська сільрада у новому статусі?

15-10-2017, 07:11
Переглядів 827
Якою буде Олїівська сільрада у новому статусі?
До створення добровільно об'єднаних територіальних громад в Україні у наших співвітчизників ставлення неоднозначне. Одні говорять, що це дійсно реформа, яка потрібна українському селу, інші ж вважають це авантюрою, що погано закінчиться.

Як відомо, у Житомирському районі вже створено дві громади у новому статусі і ще дві з'являться після виборів 29 жовтня. Нещодавно наш кореспондент зустрівся з Оліївським сільським головою Михайлом Скоком - ініціатором створення Оліївської ОТГ, для того, щоб отримати від посадовця офіційну інформацію, що цікавить наших читачів. Тим більше, що багатьом з них доведеться найближчим часом шляхом голосування обирати і сільського голову, і 26 депутатів ради новостворюваного територіального об'єднання.

До речі, 10 жовтня виповнилося 16 років як Михайло Ілліч очолив Оліївську громаду. Саме цього дня 2001 року, після того, як його попередник написав заяву на звільнення, місцеві виборці надали йому "булаву влади". Після цього він пройшов "переатестацію" на виборах до місцевих рад 2002, 2006, 2010, 2015 років і став у районі одним з найавторитетніших посадовців, з думкою якого рахується і місцевий люд, і районна, міська та обласна влада. Тому, коли оліївський голова, після довгих роздумів та вивчення ситуації, оголосив про намір створити ОТГ з трьох сільрад з центром в Оліївці, то всі знали, що це рішення виважене, обмірковане і він доведе його до кінця.


- Михайле Іллічу, як ви прийшли до рішення про створення Оліївської ОТГ у нинішньому форматі?

- Як відомо, закон про добровільне об'єднання територіальних громад в Україні був прийнятий у 2015 році. З того часу місцевими ініціаторами таких змін на селі було запропоновано безліч варіантів об'єднаних громад, які б включали й Оліївську сільраду. А за перспективним планом області нас, без нашої згоди, взагалі "приписали" до громади з центром у місті Житомирі. Можливо саме те, що нас, сільську громаду, хтось хотів "запровадити" до міста й стало спонукать нас шукати власні варіанти майбутнього розвитку наших населених пунктів.

В результаті консультацій з іншими сільськими головами, розмов з людьми, зустрічей з представниками влади, ми разом з Кам'янським сільським головою Валерієм Петруком та Троковицьким сільським головою Наталією Рубан дійшли до думки, що кращий варіант розвитку наших громад - це об'єднатися. Після цього у нас був передбачений законодавством процес, що складався з ініціативи створення ОТГ, обговорення його на зборах громадян, рішень сесій сільрад, розпорядження голови облдержадміністрації тощо. І вже 26 липня Житомирська обласна рада прийняла рішення про внесення змін до Перспективного плану області щодо створення Оліївської сільської ради у новому статусі - у складі 9 сіл Оліївської, Кам'янської сільрад Житомирського району та Троковицької сільради Черняхівського району.

Затим були відповідні рішення Кабінету Міністрів, ЦВК, після чого й було призначено вибори органів влади в Оліївській ОТГ на 29 жовтня.

- Михайле Іллічу, за роки вашого правління в селах Оліївської ОТГ зроблено багато добрих справ і потенціал ще багато в чому не вичерпаний. Тому виникає запитання: навіщо вам додатковий "тягар" з сіл, у розвиток яких доведеться вкладати значні кошти, щоб підняти їх до рівня Оліївської чи Кам'янської сільрад?

- На це запитання я відповім так. Ви знаєте, що коли у 2001 році мене люди обирали головою сільради, то може й не до кінця вірили, що мені вдасться виконати головну їхню настанову - газифікувати села. Але, коли маєш мету і йдеш до неї щодня копіткою працею, то результат обов'язково буде. Так, у 2006 році нам вдалося газифікувати село Світин, наступного року - Оліївку, а згодом і Піщанку. Потім перед виборами 2010 та 2015 років громада ставила переді мною, як сільським головою, та депутатами сільради й інші завдання з вирішення проблемних питань з розвитку населених пунктів, що не вирішувалися роками. І ми, "засучивши рукава" спільними зусиллями кардинально змінили вигляд Оліївки, Світина та Піщанки.

Згадайте, якою була Оліївка ще у 2010 році, не говорячи вже про 2001 рік, коли мене люди обрали головою, і як вона виглядає зараз. Тут кардинально поремонтовано школу: дах, вікна, двері, опалення, зроблено внутрішній санвузол зі свердловиною, придбано шкільний автобус, зараз там на території монтується сучасний спортивний майданчик тощо. Будинок культури також із занедбаного і холодного перетворено на один з найкращих в районі, поремонтовано будівлю сільради, вуличні дороги не лише ремонтуються, а й асфальтуються, на них змонтовано освітлення.

Це ж зроблено і в Світині, де капітально поремонтовано й клуб з бібліотекою, і в Піщанці, де зроблено й євроремонт ФАПу, для покращення якості медичного обслуговування туди придбано автомобіль.

До речі, ми продовжуємо свою діяльність на побудову дитсадка для маленьких олїівців. Зараз завершується виготовлення проектно-кошторисної документації.

- На все це потрібно було чималі кошти, звідки ви їх отримали?

- Перш за все, таке пришвидшення розвитку наших сіл сталося завдяки змінам до Податкового кодексу, що значно збільшили надходження до сільського бюджету. Для порівняння: якщо десять років тому бюджет Оліївської сільради складав 900 тисяч на рік, то минулого року він сягав 13 млн. грн.

Але ж і ми не сиділи, склавши руки. Довелося постійно працювати над збільшенням джерел надходжень до бюджету, створювати їм привабливі умови, всіляко сприяти їхній діяльності.

Увесь цей комплекс заходів й дав хороший результат.

Тому, коли ми говоримо про створення ОТГ на базі трьох сільських рад, то й тут ми хочемо використати фінансові можливості, що надаються об'єднаним громадам. І найважливішим аргументом тут є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який за нинішнім законодавством до сільського бюджету не потрапляє. А це чималі кошти. Наприклад, підприємствами на території Оліївської сільради щороку сплачується 19 млн. грн. ПДФО, Кам'янської - майже два мільйони. То ж після об'єднання наша казна автоматично поповниться ще на два десятки мільйони. Гадаю, що було б нерозумно втрачати таку можливість. І це був один з головних чинників, коли ми приймали рішення на об'єднання.

- Ви знаєте, наша газета постійно висвітлює діяльність Оліївської та Кам'янської сільрад. Нещодавно наш кореспондент побував і у Троковичах, тому наші читачі мають уявлення про стан справ у всіх населених пунктах новостворюваної громади. І, відверто кажучи, найбільше занепокоєнь викликає ситуація саме у Троковичах та Некрашах…

- Так, Троковицька сільрада є дотаційною і тому для належного утримання об'єктів комунальної власності коштів не вистачає. Тому, вважаю, що новій владі потрібно буде залучити туди значні фінансові ресурси для ремонту доріг, закладів освіти, зокрема, утеплення троковицього ліцею та ремонту даху. Для цього, на мою думку, варто залучити не лише кошти з бюджету ОТГ, а й використати ще один шанс, що надається новим громадам урядом - кошти з державного фонду регіонального розвитку.

У Троковичах варто приділити увагу й внутрішньому облаштуванню медамбулаторії, але найбільше витрат з бюджету необхідно буде докласти до введення в дію Будинку культури, який зараз геть занедбаний, а в радянські часи був найкращим в районі. З ним потрібно визначатися: відновляти його відразу чи поетапно, але у такому великому селі як Троковичі має функціонувати заклад культури, де люди можуть зібратися на збори, а також проводитися культурно-масові заходи, розвиватися художня самодіяльність.

І взагалі, я переконаний, що саме культурно-масові та спортивні заходи зараз найбільше єднають села великих громад, а тому їх організації потрібно приділяти достатню увагу.

Для села Некраші актуальним є ремонт клубу та дитсадка. Приміщення потребують утеплення, ремонту даху, необхідно переводити опалення з електричного на більш сучасне та менш енергозатратне - потрібно побудувати котельню на твердому паливі. У Некрашах потребує термінового втручання й ФАП, який має непривабливий вигляд, потребує утеплення і школах, бо у класах температурний режим недостатній.

Дуже актуальним для подальшого розвитку села Некраші є ремонт дороги з Троковичів. Ту бруківку, по якій їздити неможливо, потрібно буде замінити на асфальтове покриття.

Всі ці об'єкти новою радою мають бути включені до плану соціально-економічного розвитку ОТГ і на них мають бути виділені відповідні кошти. Тим більше, що досвід таких перетворень є у селах Оліївської та Кам'янської сільрад вже є. Гадаю, що у нових фінансових умовах все це реально зробити протягом найближчих років.

До речі, у Троковичах є пожежне депо з автомобілем, що потребує ремонту. То ж і над відновленням роботи пожежної команди у цьому закутку також варто подумати.

Ще раз кажу, враховуючи нові фінансові можливості ОТГ, а також те, що села Оліївської та Кам'янської сільрад вже не потребують таких великих капіталовкладень, у Троковичах та Некрашах можна навести лад. Не кажу, що це справа одного року, але поступово все зміниться на краще.

До того ж, з власного досвіду роботи в органах місцевого самоврядування знаю, що багато зусиль потрібно буде приділити ліквідації нинішніх сільрад, юридичному створенню Оліївської сільради у новому статусі, організації роботи нової сільської ради, створення виконкому, старост, діловодів, землевпорядників у Кам'янці та Троковичах, щоб люди на місці вирішували більшість питань, створення управлінських підрозділів та наповнення їх відповідними кадрами тощо.

- Михайле Іллічу, ви, як ініціатор створення Оліївської ОТГ, мабуть вже думали над тим, де ж розмістити органи управління нової громади, оскільки будівля сільради в Оліївці замала для цього?

- На мою думку, для цього варто використати приміщення колишнього колгоспу - тракторної бригади, що порожніють на в'їзді в Оліївку. Після належного ремонту, там можна розмістити офіс нової ОТГ. Варто подумати й як ефективно використати будівлі сільрад у Кам'янці та Троковичах.

- А хто, на вашу думку має очолити нове об'єднання?


- Той, кому довірять це право виборці. Бо ж на посаду сільського голови зареєстровано 10 кандидатів. То ж, людям вирішувати, кому довірити майбутнє своїх сіл.

Сергій Юрченко
dle
Рейтинг:
Новости Radtram:
Loading...